Ile kosztuje koń?

Ile kosztuje koń?

author
Sandra Tessmer
09 czerwca 2019

Wiele osób marzy o własnym koniu ze względu na jego dostojność i piękno. Decydując się jednak na zakup tego zwierzęcia, musimy być świadomi, że sam zakup to jedynie wierzchołek góry wydatków, która czeka nas już po zakupie. Sprawdziliśmy, ile kosztuje koń i jego utrzymanie.

Ile kosztuje zakup konia?

Osoby, które rozpoczęły swoją przygodę z jeździectwem często myślą o tym, że wspaniale byłoby mieć swojego własnego wierzchowca. Opłacenie pojedynczej lekcji jazdy na koniu szkółkowym to koszt od 30 zł do 70 zł, cennik jest uzależniony od lokalizacji i renomy stadniny. Jeśli jeździmy często, więcej niż raz w tygodniu i aktywność jest u nas regularna, może się okazać, że zakup konia będzie dobra inwestycją.

To, ile zapłacimy za naszego wierzchowca, jest uzależnione od tego, jakie są jego predyspozycje. Możemy spodziewać się dużo większego kosztu, jeśli planujemy zakup konia, który ma uczestniczyć w zawodach sportowych. Konie przeznaczone do treningów sportowych przechodzą często odpowiednie treningi, a kupimy je od około 20 000 zł.

Ciężko określić górną cenę, jaką zapłacimy za sportowego konia, ponieważ jest to w dużej mierze rynek inwestycyjny. W renomowanych hodowlach istnieje możliwość zakupu embrionu nagrodzonego wierzchowca, lub nowo narodzonego źrebięcia, które rodzice odnosili sukcesy, a cena sięga kilkuset tysięcy złotych. Konie o przeznaczeniu rekreacyjnym możemy nabyć już od 5 000 zł.

Jeśli zdecydujemy się natomiast na zakup konia dla naszego dziecka, warto rozważyć zakup kucyka. Są one mniejsze, a często okazują się dorównywać o wiele większym koniom. Dzieci czują się na nich bezpieczniej ze względu na ich niewielki wzrost, a ich cena zaczyna się od 3 000 zł. 

Ile kosztuje koń rasy wielkopolski, a ile małopolski?

Konie rasy wielkopolskiej i małopolskiej to jedne z niewielu ras koni, które od dziesiątek lat hodowane są przede wszystkim w Polsce. Konie rasy wielkopolskiej cenione są przez właścicieli ze względu na swój wyjątkowo spokojny charakter oraz dobrą współpracę z człowiekiem.

Konie rasy małopolskiej natomiast są przeznaczone dla osób, które szukają bardziej zwinnego, energicznego konia. Są one stosunkowo mniejsze, ale cechują się podobną wytrzymałością do koni angielskich i arabskich.

Chcąc zakupić konia o dobrym pochodzeniu wielkopolskim musimy liczyć się z wydatkiem od 10 000 zł. Przeznaczony do sportu wyczynowego, zdrowy, kilkuletni, który skończył zakład treningowy koń wielkopolski może kosztować nawet 100 000 zł.

Konie małopolskie, których pochodzenie mocno związane jest z pochodzeniem koni arabskich, sprawdzają się w amatorskich rajdach konnych, bardzo dobrze odnajdują się również jako konie rekreacyjne. Dysponując 7 000 zł możemy nabyć kilkuletniego konia małopolskiego, górna granica sięga tutaj nawet 30 000 zł.

Ile kosztuje Koń Polski Szlachetnej Półkrwi?

Myśląc o zakupie konia, warto zainteresować się tą rasą, ponieważ, jeśli kupujemy konia w Polsce, istnieje bardzo duża szansa, że będzie on właśnie tej rasy. Koniem Szlachetnej Półkrwi (SP) nazywane są wszystkie konie, które mimo swojego pochodzenia, nie mogą być zakwalifikowane do żadnej z istniejących raz.

Ze względu na bardzo dużą rozbieżność w pochodzeniu koni tej rasy, odnajdziemy je nie tylko w sporcie, ale również w rekreacji czy, rzadziej, w hipoterapii. Konia SP uzyskamy, jeśli połączymy tak samo wielkopolską klacz z ogierem rasy holsztyńskiej czy oldenburskiej, jak i wtedy, kiedy połączymy klacz angielską czy ogierem śląskim. Polskie prawo nie dyktuje żadnych zasad, jeśli chodzi o genetykę koni tej rasy.

Jeśli zdecydujemy się na zakup konia SP do sportu, zapłacimy nawet już od 20 000 zł. Natomiast jeśli zależy nam na podstawowym wyszkoleniu konia, który dobrze sprawdzi się do nauki dla dzieci, wystarczy nam już 7 000 zł. Możemy się zdecydować na kilkuletniego konia, który jest zupełnie niewyszkolony. Wtedy wystarczającą kwotą może okazać się 5 000 zł.

Ile kosztuje koń bez pochodzenia?

Istnieją w Polsce konie, które w paszporcie mają wpisane rasa nieznana. Potocznie na takie konie mówi się NN i są one stanowczo tańsze od koni, które mają pełen rodowód.

Jeśli dysponujemy mniejszą ilością gotówki, możemy zdecydować się na konia NN. Za młodego, niewyszkolonego konia zapłacimy już tylko 3 000 zł, co jest małą kwotą, jeśli porównujemy cenę do rasowego konia. Za konia, który jest nauczony podstawowych rzeczy możemy zapłacić 5 000 zł.

Musimy pamiętać jednak, że jeśli planujemy zakup konia do sportu, to wierzchowiec bez rodowodu nie będzie dobrym rozwiązaniem. Są to konie, które zazwyczaj naturalnie mają mniejsze predyspozycje sportowe, jednak nie umniejsza im to, jako wspaniałym zwierzętom towarzyszącym człowiekowi.

Ile kosztuje utrzymanie własnego konia?

O własnym koniu marzy nie jeden jeździec, zakup wierzchowca to naprawdę ekscytująca sprawa. Warto jednak poważnie przemyśleć kwestię zakupu wierzchowca, biorąc pod uwagę koszty, jakie wiążą się z byciem właścicielem zwierzęcia.
W dzisiejszym artykule dowiecie się, ile tak naprawdę kosztuje utrzymanie konia, uwzględniając wszystkie szczegóły.

Ile kosztuje miesięczne utrzymanie konia w pensjonacie dla koni?

W Polsce ceny miesięcznego pobytu wierzchowca w hotelu szacuje się od ok. 350 złotych do ok. 2500 złotych. Ogromna rozbieżność w cenie zależy od infrastruktury ośrodków oraz regionu. W zależności od województwa – ceny są różne. Przykładowo, średnia cena hotelu dla konia na Pomorzu to 850 zł/miesiąc. Można jednać trzymać konia w stajni, gdzie zapłacimy 500 zł oraz takiej, gdzie cena miesięczna przekroczy 1200 zł.

Najbardziej prestiżowe i bogato wyposażone stajnie, cenią się wysoko, ponieważ oferują wszystko, co koń i jeździec potrzebuje, by móc się rozwijać w sporcie konnym, a oprócz tego często spotkamy się z szeregiem dodatkowych udogodnień. Są to między innymi:

Są to podstawowe rzeczy, których możemy się spodziewać, decydując się na postawienie konia w wyjątkowo prestiżowym miejscu. Podstawą są place do jazdy i kryta hala na gorsze warunki pogodowe. Powinny one być pokryte specjalnym podłożem, na które złoży się odpowiednia mieszanka piasku kwarcowego ze ścinkami fizeliny.

Oprócz tego możemy oczekiwać miejsca do organizowania zawodów, jeśli stajnia specjalizuje się w sporcie. Miejsce, w który możemy pracować z koniem bez wsiadania do niego lub zapewnić mu ruch w momencie kontuzji – będzie to lonżownik i karuzela.

W upalne dni będziemy mogli umyć naszego konia w specjalnej myjce z odprowadzeniem wody i wysuszyć go specjalnym solarium. Dobrej renomy stajnia zadba również o komfort ludzi i będzie posiadała odpowiednie zaplecze socjalne. Jeśli decydujemy się na stajnię połączoną z hotelem lub restauracją, możemy spodziewać się również kawiarni i pokoi gościnnych.

Nie wszystkich stać na takie warunki, a wielu ludzi w zupełności ich nie potrzebuje. Możliwości wstawienia konia w tańszy pensjonat jest wiele, a nie wszystkie stajnie w Polsce posiadają taką bogatą ofertę hotelową. Jeśli nie zależy nam na prestiżu, w stajni wystarczy w zupełności jeden plac do jazdy oraz jedna kryta hala. Koszt wynajęcia boksu wynosi wtedy od 600 do 1000 złotych, zależnie od lokalizacji i udoskonaleń takich jak. np. podłoże kwarcowe na ujeżdżalni.

Za kwotę najniższą, około 350-600 złotych,możemy wstawić konia w pensjonat bez hali, a jedynie z ogrodzonym placem do jazdy i kompletem przeszkód. Najważniejsze powinno być dla nas miejsce na pastwiskach, które jest podstawą dobrego samopoczucia naszego konia.

Co wchodzi w miesięczny koszt utrzymania konia w pensjonacie?

Dobrze jest rozeznać się w ofercie, jaką proponuje dana stajnia. Za określoną kwotę możemy spodziewać się różnych udogodnień jakie proponuje stajnia. Poniżej przedstawiamy podstawowe rzeczy, za które zapłacimy w momencie wynajęcia pensjonatu:

Podstawowa rzecz to wynajęcie samego boksu. Powinien on mieć wymiary nie mniejsze niż 3 metry na 3 metry, co ustalone jest prawnie. Oprócz tego dostęp do paszy objętościowej – to znaczy siana, które koń powinien mieć w nieograniczonej ilości, oraz paszy treściwej – owsa lub specjalnie przygotowanej paszy. Wiele stajni oferuje karmienie kilka razy dziennie, w zależności od ustaleń z właścicielem.

Jeśli nasz koń z różnych względów wymaga dodatkowej suplementacji, takiej jak elektrolity czy witaminy, będziemy musieli dodatkowo zapłacić pracownikom stajennym za dbanie o regularne podawanie witamin. W okresie zimowym wiele koni wychodzi na zewnątrz w specjalnych derkach, których zakładanie też może być dodatkowo płatne.

Jeśli nasz koń wymaga codziennego ruchu, a nie mamy czasu na codzienne wizyty w stajni – możemy poprosić stajennych o wprowadzanie konia na karuzelę, jeśli taka jest w stajni. Jest to dodatkowa usługa, za którą zapłacimy więcej.

Wiele pensjonatów oczekuje również dodatkowej zapłaty za zwiększenie ilości siana, podawanie innego rodzaju pasz czy stosowanie innej ściółki, na przykład w przypadku koni z alergiami. Koszta dodatkowych usług graniczą między 50 a 500 złotych, zależnie od oferowanego świadczenia. 

Ile kosztuje miesięczne utrzymanie konia we własnej stajni?

Jeżeli posiadamy własne gospodarstwo lub dużą działkę z przydomową stajenką lub wiatą i pragniemy mieć własnego wierzchowca to nic nie stoi na przeszkodzie!  Koszty utrzymania konia u siebie są o połowę tańsze niż w pensjonacie.

Zaletą posiadania konia we własnej stajni jest stała kontrola nad jego stanem, porządkiem w stajni oraz żywieniem. Dlatego należy zakupić mu towarzysza, by Wasz pupil się nie nudził i nie znarowił. Jeśli nie posiadamy własnych gruntów rolnych, w 2019 roku miesięczny koszt wyniesie nad od 350 zł do 500 zł na miesiąc.

Wszystko zależy od tego na jakiej ściółce stoi koń oraz czym go karminy. Każda dodatkowa suplementacja podnosi nam koszt miesięczny o ok. 50-100 zł. W 2019 rynkowa cena siana wynosi 5-10 zł za kostkę w zależności od rejonu, słomy 3-7 zł za kostkę, owies 1000 zł za tonę. Co ciekawe, w porównaniu z ubiegłym rokiem i rokiem 2017 – cena owsa oraz pasz objętościowych wzrosła ponad dwukrotnie. Oznacza to, że również ceny pensjonatów w tym roku poszybowały w górę.

Koń jest zwierzęciem stadnym. Samotne stanie na pastwisku może wywołać u niego różne choroby, dlatego warto zakupić mu zwierzę do towarzystwa.

Należy również pamiętać, że koń w przydomowej stajni nie może stać sam. Wiąże się to z obowiązkiem zakupu drugiego konia lub kucyka, ponieważ u koni stojących samotnie rozwijają się różnego rodzaju choroby, spowodowane izolacją. Jako zwierzę towarzyszące dla konia dobrze sprawdzi się również dużo tańsza koza lub osioł.

Jakie są dodatkowe koszta związane z posiadaniem własnego konia?

Myśląc, że kupując konia wystarczy, płacić tylko tyle ile wyniesie miesięczna opłata za pensjonat, jesteśmy w błędzie. Zakup konia wiąże się z szeregiem dodatkowych kosztów, w takim takich, które mogą pojawić się niespodziewanie.

Koń to istota żywa i jak każda inna potrzebuje opieki weterynarza i kowala, a jeśli zachodzi taka potrzeba, także właściwej diety i suplementacji.
Oprócz tego, jeśli zamierzamy jeździć na naszym wierzchowcu, czeka nas zakup pełnego osprzętu. Na końskim rzędzie nie wolno oszczędzać, ponieważ może się okazać, że wyrządzimy zwierzęciu więcej szkody niż pożytku. Źle dopasowany sprzęt może powodować trwałe, bolesne, często nieuleczalne kontuzje, z którymi przyjdzie się borykać przez długi czas.

Pierwszym kosztem są szczepienia. Za jedną dawkę zapłacimy od 60 zł, najczęściej będzie to ok. 100 zł za dawkę. Podstawowe szczepienia wykonujemy 2 razy w roku, jednak jeśli nasz koń ma startować w zawodach, potrzebne są dodatkowe 4 szczepienia.

Koszt kowala pojawia się co ok. 8 tygodni latem i co 10 tygodni zimą. Koszt strugania kopyt to od 40 zł, jednak jeśli nasz koń wymaga podków, za parę nóg zapłacimy 120 zł. Kolejnym kosztem jest odrobaczanie. Dawka kosztuje ok 30 zł, a sam zabieg odbywa się dwa lub cztery razy w roku, w zależności od stajni.

Jeśli zamierzamy cieszyć się zdrowiem naszego konia długo, warto raz w roku wykonać pełen przegląd weterynaryjny. Komplet badań z krwi, kału i z włosia pozwoli nam określić niedobory i choroby naszego konia. Badanie tego typu kosztuje ok. 200 zł.

Sprzęt jeździecki to sprawa indywidualna, a jej ceny nie da się średnio określić. Ceny siodeł wahają się od 600 zł do nawet 18 000 zł i wszystko zależy od tego, czego oczekujemy. Cena średniej jakości siodła, które uda nam się kupić w dobrym stanie, jeśli jest używane to minimum 2500 zł. Oprócz tego musimy doliczyć koszt pozostałego osprzętu, który może wynieść nad drugie tyle.

Możemy zdecydować się na ubezpieczenie naszego konia, jeśli obawiamy się wysokich kosztów kliniki czy dodatkowego leczenia. Koszt takiego ubezpieczenia wynosi 60 zł/miesięcznie. Jeśli oprócz tego zdecydujemy się na rozwój pod okiem trenera – zapłacimy od 30 zł do 150 zł za trening. Wszystko zależy od renomy i cennika trenera. należy również doliczyć koszty dojazdu.

Czy można adoptować konia?

Wiele osób zastanawia się czy w jakiś sposób można ominąć największy koszt takiej inwestycji – zakup samego konia. Może się okazać, że o ile koszt 1000 zł miesięcznie za utrzymanie nie będzie problemem, tak jednorazowy wydatek rzędu nawet 15 000 zł może okazać się za dużym obciążeniem.

W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się adopcje koni. Istnieją fundacje, które dzięki pomocy ludzi, wykupują konie ze złych warunków lub z transportów na rzeź, a później dają możliwość zaadoptowania takiego wierzchowca. Jedną z takich instytucji, która ratuje zwierzęta ze złych warunków jest OTOZ Animals, który posiada również przytulisko dla zwierząt gospodarskich, w tym koni.

Należy pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na realna adopcję konia z instytucji albo osoby prywatnej, na mocy umowy adopcyjnej – koń pozostaje prawną własnością instytucji. My pełnimy jedynie rolę domu stałego.

Żeby zaadoptować konia należy spełniać jednak szereg wymagań. Musimy przygotować się na wizyty przed adopcją oraz kontrole po niej, żeby pracownicy danej instytucji mogli mieć pewność, że zwierzę jest w dobrych warunkach. Możemy spodziewać się też zakazu rozpłodu konia oraz używania go w celach zarobkowych.

Podsumowanie

Zakup konia jest marzeniem prawie każdego jeźdźca. Te piękne, dostojne zwierzęta są wspaniałymi towarzyszami, jednak musimy pamiętać, że utrzymanie konia nie jest tanie. Szczególnie, jeśli w grę wchodzą ewentualne kontuzje, których nigdy nie możemy przewidzieć. Zakup konia powinien być inwestycją bardzo dobrze przemyślaną, ponieważ jest bardzo kosztowne. Koń nie będzie dla nas tylko wierzchowcem, ale również ogromną odpowiedzialnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

lechoslaw
lechoslaw
2020-07-07 20:49:48

bardzo wnikliwe i dokladne informacjie jak dla poczatkujacego i nie tylko wiem wiecej jak wiedzialem

Podobne artykuły

Kredyt gotówkowy Tarnów
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
25 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Tarnów

mBank placówki w Tarnobrzegu
Oddziały
author
Patryk Byczek
01 czerwca 2019

mBank placówki w Tarnobrzegu

Zarobki informatyków w 2017 roku
Blog
author
Aneta Jankowska
01 stycznia 2018

Zarobki informatyków w 2017 roku

Kasa Stefczyka kontakt infolinia
Banki
author
Dominika Sobieraj
14 maja 2019

Kasa Stefczyka kontakt infolinia

Profi Credit w Zgierzu
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
01 czerwca 2019

Profi Credit w Zgierzu

Banki  sfinansują energetykę słoneczną
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
19 maja 2019

Banki sfinansują energetykę słoneczną

Porównaj