Jak wykonać międzynarodowy przelew?
Nie powinniśmy mieć żadnych problemów z realizacją przelewu międzynarodowego do rodzimego banku lub SKOKu pod warunkiem, że znamy podstawowe pojęcia i mechanizmy bankowe. Aby prawidłowo zlecić przelew, potrzebujemy najczęściej znać kod SWIFT/BIC banku odbiorcy oraz podać numer rachunku odbiorcy w formacie IBAN. Koszty takiego przelewu nie są jednolite w każdym banku – wszystko zależy od instytucji, które są stronami transakcji. Sprawdzamy szczegóły.
Kod SWIFT/BIC
SWIFT jest światową organizacją finansową, która uczestniczy w transakcjach między instytucjami finansowymi. W praktyce kod SWIFT lub BIC (nazwy są wymienne) to po prostu międzynarodowe oznaczenie danego banku. Jeżeli przesyłamy pieniądze do kraju, którego granice mieszczą się w tzw. jednolitym obszarze płatniczym Euro (SEPA) to musimy podać kod SWIFT/BIC banku odbiorcy, aby wykonać przelew.
W skład SEPA wchodzą następujące kraje:
Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Wyspy Alandzkie, Francja, Gujana Francuska , Gwadelupa , Martynika , Majotta , Reunion , Saint Barthelemy, Saint Martin, Saint Pierre, Miquelon, Grecja, Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie, Holandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Azory i Madera, Rumunia, San Marino, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Gibraltar, Guernsey, Jersey, Wyspa Man, Włochy.
Czekasz na przelew? Nie wiesz, kiedy pieniądze dotrą na Twój rachunek? Sprawdź:
Kody SWIFT/BIC banków w Polsce
Należy wiedzieć, że banki zostały oznaczone marką handlową lub nazwą rejestrową. Wszystko w ramach prostszej identyfikacji:
- Alior Bank – ALBPPLPW,
- Bank DnB NORD Polska – MHBFPLPW,
- Bank Gospodarstwa Krajowego – GOSKPLPW,
- Bank Handlowy w Warszawie (Citi Handlowy) – CITIPLPX,
- Bank Millennium – BIGBPLPW,
- Bank Ochrony Środowiska – EBOSPLPW,
- Bank Pocztowy – POCZPLP4,
- Bank Polska Kasa Opieki (PEKAO) – PKOPPLPW,
- Bank Polskiej Spółdzielczości – POLUPLPR,
- BNP Paribas – BNPAPLP1,
- Credit Agricole Bank Polska – AGRIPLPR,
- mBank (BRE Bank) – BREXPLPWMUL,
- ING Bank Śląski – INGBPLPW,
- Inteligo (PKO BP) – BPKOPLPW,
- Pekao Bank Hipoteczny – HYVEPLP2,
- PKO Bank Polski – BPKOPLPW,
- Santander Consumer Bank – SCFBPLPW,
- SGB Bank (Spółdzielcza Grupa Bankowa) – GBWCPLPP,
- Velo Bank – GBGCPLPK
- Volkswagen Bank Polska – VOWAPLP1,
- SKOKi – NBPLPLPW.
Czym jest IBAN?
Obecnie chcąc wykonać przelew do kraju znajdującego się w obszarze SEPA, oprócz kodu SWIFT/BIC należy podać także numer rachunku odbiorcy w tzw. formacie IBAN. Kilka lat temu w naszym kraju wprowadzono całkowicie innowacyjny standard numeracji rachunków bankowych, który całkowicie uprościł temat przelewu międzynarodowego. W sytuacji, gdy zlecamy przelew krajowy bierzemy pod uwagę to, że numer rachunku odbiorcy składa się z 26 cyfr. Jednakże, gdy zlecamy przelew międzynarodowy do banku w Polsce, przed numerem konta należy dopisać dwie litery: „PL”.
Dla przykładu, jeżeli chcemy wykonać przelew międzynarodowy z francuskiego konta na konto w Polsce ( numer rachunku: 50102055581111133744800021) to musimy wskazać numer rachunku we wspominanym już formacie IBAN, tj. „PL 50102055581111133744800021”. To wszystko.
Jak długo idzie przelew międzynarodowy?
Zlecając przelew międzynarodowy nadawca musi wskazać tzw. datę waluty – czyli inaczej termin, w jakim środki mają dotrzeć do banku odbiorcy. Od banku nadawcy zależy to, kiedy zmianie ulegnie data uznania rachunku, czyli termin, w którym środki będą do dyspozycji odbiorcy. Tzw. data waluty może być onaczono np. takim terminem:
– Spot – drugi dzień roboczy następujący po dniu zlecenia,
– Tomnext – pierwszy dzień roboczy następujący po dniu zlecenia,
– Overnight – dzień zlecenia.
Zdarza się oczywiście tak, że banki używając swojego słownictwa i proponują np. przelew zwykły, pilny oraz ekspresowy. Wiele banków zaproponuje trzy podobne, powyższe możliwości.
Jaki jest koszt przelewu międzynarodowego?
Warto wiedzieć, że rozróżniamy trzy warianty podziału kosztów za zrealizowanie przelewu międzynarodowego:
1) klauzula kosztowa OUR: zleceniodawca pokrywa wszystkie koszty,
2) klauzula kosztowa BEN: odbiorca pokrywa wszystkie koszty i otrzymuje zdefiniowaną kwotę przelewu pomniejszoną o koszty wszystkich instytucji pośredniczących (bank wychodzący, pośrednik, bank przychodzący),
3) klauzula kosztowa SHA: zleceniodawca pokrywa koszty banku wychodzącego, odbiorca pokrywa koszty banków pośredniczących; faktyczna wysokość kosztów zależy od poszczególnego banku zleceniodawcy oraz odbiorcy.
W przypadku, gdy odbiorca przelewy jest obradowanym i nie ma pojęcia o kwocie przelewu to najprawdopodobniej nigdy się nie dowie, jaką odbiorca wybrał klauzulę. W przypadku, kiedy odbiorca jest np. Kontrahentem lub komornikiem i czeka na daną sumę pieniędzy, wybór klauzuli przez nadawcę jest kwestią bardzo ważną. Jeżeli jesteśmy zleceniodawcą to zwróćmy szczególną na wybór odpowiedniej klauzuli!
Potrzebujesz pożyczki? Sprawdź najlepsze:
Pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego – wypłata na konto
Chwilówki z przelewem natychmiastowym – minimum formalności
Jak wskazać kod SWIFT/BIC bez nazwy banku?
Nie jest to skomplikowane zadanie. Trzeba przede wszystkim spojrzeć na 3,4,5 cyfrę numeru rachunku bankowego. Ciąg tych trzech cyfr tworzy cyfrowy wyróżnik banku akcyjnego. Dla przykładu, jeżeli te trzy cyfry tworzą liczbę 154 to oznacza to, że odbiorca ma konto w BOŚ Banku.
- Poniżej znajduje się zestawienie cyfrowych wyróżników polskich banków oraz SKOKów:
- Alior Bank – 249,
- Bank DnB NORD Polska – 219,
- Bank Gospodarstwa Krajowego – 113,
- Bank Handlowy w Warszawie (Citi Handlowy) – 103,
- Bank Millennium – 116,
- Bank Ochrony Środowiska – 154,
- Bank Pocztowy – 132,
- Bank Polska Kasa Opieki (PEKAO) – 124,
- Bank Polskiej Spółdzielczości – 193,
- BNP Paribas – 160,
- Credit Agricole Bank Polska – 194,
- mBank (BRE Bank) – 114,
- ING Bank Śląski – 105,
- Inteligo (PKO BP) – 102,
- Pekao Bank Hipoteczny – 189,
- PKO Bank Polski – 02,
- Santander Consumer Bank – 212,
- SGB Bank (Spółdzielcza Grupa Bankowa) – 161,
- VOLKSWAGEN BANK POLSKA – 213,
- SKOKi – 799.
Przelew wewnątrz SEPA
Wspomnieliśmy na początku o Jednolitym Obszarze Płatniczym w Euro i wymieniliśmy listę krajów należących do SEPA. Jeżeli dokonujemy przelewu międzynarodowego między bankami z krajów należących do SEPA, możemy zaoszczędzić, zarówno czas jak i pieniądze. Dlaczego? Bowiem 2 banki są jedynymi uczestnikami procesu i nie korzystają z instytucji pośredniczącej (SWIFT). W niektórych przypadkach możemy nieświadomie skorzystać z tzw. ścieżki SEPA, bowiem część przelewów zostanie automatycznie zrealizowanych zgodnie z procedurą SEPA, przy spełnieniu wszystkich koniecznych warunków.
Jak wykonać międzynarodowy przelew - pytania i odpowiedzi
Potrzebne są takie dane jak:
- kwota i waluta przelewu,
- nazwa odbiorcy oraz adres,
- IBAN odbiorcy,
- kod SWIFT odbiorcy.
Reszta parametrów jest zależna od konkretnego banku.
Tak, bez najmniejszego problemu. Wystarczą nam dane odbiorcy, żeby wykonać taki przelew.
Wszystko zależy od tabeli opłat i prowizji danego banku. Kwota standardowego przelewu za granicę waha się od 20 do nawet 250 zł.
Przelew na zagraniczne konto idzie od 1 do 3 dni.
Tak. Jest to podstawowa dana, którą trzeba uzupełnić w formularzu przelewowym. Tworzy ona numer rachunku odbiorcy.
Wszystkie komentarze
Witam chcialbym przelać kolrzance pieniażki z Niemieckiego konta na Dunskie ale iban ma bardzo mało cyfr niewiem czy cos musze jeszcze wpisać dziekuje za odpowiedzi?
Witam ja już czekam 8 dzień na przelew z inrialdii. Co to oznacza. Przez mamy 21 wiek. Komputer są. A tu jak by ślimak szedł z irlandii do polski. Kto co i jak. Kurcze może ja coś nie wiem. Zdaje mi się jest 21 wiek.
Arku, robiłam przelewy za granicę oraz z zagranicy do Polski z kantoru Pluskantor.pl, dobra sprawa muszę przyznać- wszystko (wymianę i przelew) robi się w jednym miejscu, co jest wygodne i wychodzi ogólnie tanio.
Dodaj komentarz