PKO Bank Polski obchodził 7 lutego 2018 roku swoje 99. urodziny. Już za rok PKO będzie miał równe 100 lat - jaka jest historia tego sukcesu? 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 14.02.2018
Udostępnij:

PKO Bank Polski jest największym bankiem uniwersalnym w Polsce. Jego pierwszym prezesem był Hubert Ignacy Linde, a od 2009 roku funkcję tę pełni Zbigniew Jagiełło. 

Bank pamięta czasy Józefa Piłsudskiego 

Dekret powołujący Pocztową Kasę Oszczędności podpisał w 1919 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski oraz ówczesny premier Ignacy Paderewski. Z założenia PKO była instytucją państwową – kontrolowaną przez władze (osobowość prawną PKO zyskało w 1920 roku). 

Pierwsza centrala banku mieściła się w Warszawie (Świętokrzyska 31/33), a pierwsze oddziały terenowe powstały w:
 

  • Krakowie,

  • Lwowie,

  • Poznaniu,

  • Katowicach,

  • Łodzi. 

Oszczędzanie od najmłodszych lat 

W 1925 Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego podpisał kurendę nakazującą wpajanie młodzieży zasad oszczędzania już od najmłodszych lat. W imię tej idei PKO utworzyło Szkolne Kasy Oszczędności.

Początki płatności bezgotówkowych

Jeszcze przed wojną PKO przyczyniło się do rozwoju płatności bezgotówkowych – obrót w czekach był 1,5 raza większy, niż gotówkowy. 

Zmiany po wojnie

W 1949 roku Pocztowa Kasa Oszczędności została przekształcona w Powszechną Kasę Oszczędności. W 1991 roku Rada Ministrów oficjalnie dodała do nazwy człon „Bank Polski” i od tego czasu oficjalna nazwa banku to Powszechna Kasa Oszczędności – Bank Państwowy (PKO BP). W 2000 roku Bank przekształcił się w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, a zatem pełna nazwa to PKO Bank Polski Spółka Akcyjna. 

Przed rokiem 2000 uruchomiono także pierwszą stronę internetową Banku oraz internetowy oddział e-PKO. 

Prekursor wśród banków 

XXI wiek to czas innowacji banku PKO Banku Polskiego SA. Bank jako jeden z pierwszych wprowadził płatności mobilne (w tym celu utworzone zostało IKO), a także umożliwił najmłodszym zakładanie konta bankowego (PKO Junior). Niedawno uruchomiony został także Wirtualny Oddział, czyli substytut banku – dzięki temu możliwa jest obsługa Klientów oraz sprzedaż produktów finansowych bez konieczności wizyty w banku.


 

Komentarze (1)

przecież to już w chwili obecnej jest obiekt sprzedany przez bank