zadluzenia.com
zamknij

Aktywność fizyczna Polaków – raport

Sport to zdrowie, a Polacy są tego w pełni świadomi. Prawie dwie trzecie z nas, bo 62% badanych deklaruje, że przynajmniej raz w miesiącu ćwiczy. Do najchętniej uprawianych sportów należą jazda na rowerze oraz bieganie.

 

 

Z raportu Kantar TNS „Aktywność fizyczna Polaków” wynika, że zainteresowanie sportem deklaruje dwie trzecie Polaków. Mężczyźni przeważają w tym zestawieniu, bo tak twierdzi 73% z nich. Kobiety ćwiczą w połowie - 51% ankietowanych. Najbardziej popularna jest piłka nożna - 67% panów twierdzi, że śledzi ją na bieżąco. Za piłką są skoki narciarskie, którymi interesuje się 29% mężczyzn i 41% kobiet. Podium najbardziej interesujących sportów zamyka siatkówka.
 
Polak aktywny - Polak biegający

 

Badanie pokazuje, że 62% respondentów uprawia sport. Ciekawe, że w tym 30% badanych robi to co najmniej trzy razy w tygodniu, zaś 20% przynajmniej raz w tygodniu.

 

 
Najczęściej sięgamy po rower - 31% respondentów. Wybieramy sprzęt prywatny zamiast tego, który jest dostępny w wypożyczalniach rowerów miejskich - to deklaruje tylko 2% Polaków. 
 
Polacy lubią biegać. To druga popularna dyscyplina wśród badanych - 29%. Wśród zadeklarowanych biegaczy 7% potwierdziło udział w zawodach masowych (najczęściej osoby w wieku 25-39 lat). Płeć nie ma wpływu na bieganie, równie chętnie decydują się na nie mężczyźni jak i kobiety. Interesujące natomiast, że biega już 14% osób po sześćdziesiątym roku życia.  Maciej Szpil z agencji Kantar TNS, komentuje wyniki badań:

 

Wyniki naszego badania potwierdzają fenomen biegania, którego amatorzy, jak i wydarzenia sportowe z nim związane, są nieodłącznym elementem krajobrazu polskich miast. Biegacze to jedna trzecia aktywnych sportowo mieszkańców Polski. Warto zwrócić uwagę na fakt, że już 7% biegających uczestniczy w imprezach masowych. Przy niesłabnącej modzie na bieganie oraz rozwijającej się cały czas ofercie zawodów, w które angażuje się też bardzo dużo firm tak jak np. PKO Bank Polski, liczba ta na pewno będzie wzrastała.

 

Portret aktywnego Polaka

 

- najczęściej uprawia sport pomiędzy godziną 18.00 a 21.00
- senior wybiera treningi przed południem lub rano
- to osoba aktywna zawodowo
- Polak aktywny trenuje w towarzystwie (częściej ze znajomymi, rzadziej z partnerem lub dzieckiem)
- nie obce są mu obiekty sportowe, takie jak: basen, klub fitness czy lodowisko, które odwiedza przynajmniej raz w tygodniu
- 34% badanych Polaków ćwiczy z instruktorem, a co piąta osoba ankietowana wspomaga się dietą
- 13% respondentów używa aplikacji sportowych lub korzysta z gadżetów monitorujących puls czy kroki
- 27% ankietowanych ćwiczy oglądając filmy instruktażowe w sieci

 
 

Przede wszystkim zdrowie 


Ćwiczymy głównie dla zdrowia (63% respondentów). Przyjemność i relaks zajmują drugie miejsce z wynikiem 49%. Wygląd wybrało 30% badanych. Chociaż zdrowie okazało się najczęstszym motywatorem, to jednocześnie jest wymówką – 38% wskazało je jako powód małej aktywności fizycznej. Później częstym argumentem jest brak czasu (45%) oraz niska motywacja (19%).
 
Biegajmy z PKO BP

 

Branża finansowa chętnie wspiera sportowe inicjatywy. PKO Bank Polski już od wielu lat działa na rzecz sportu. Podejmuje inicjatywy i promuje aktywność fizyczną oraz zdrowy tryb życia. „PKO Biegajmy razem” to autorski program banku, który sponsoruje największe imprezy biegowe w Polsce.

 

Do najbliższych należą:

 

- 27. Bieg Powstania Warszawskiego 29 lipca  

- Letni Bieg Piastów 26-27 sierpnia
- 38. PKO Półmaraton Szczecin 27 sierpnia
- 8. PKO Festiwal Biegowy w Krynicy-Zdroju 8-10 września
- 35. PKO Wrocław Maraton 10 września 

 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY