zadluzenia.com
zamknij

Aktywność fizyczna Polaków

Chyba nikomu nie trzeba powtarzać, że sport to zdrowie, a najnowsze badania pokazują, że Polacy lubią ćwiczyć. Najczęściej chodzą na siłownię po pracy, wieczorem i trenują minimum trzy dni w tygodniu.

 

 

Ponad połowa z nas deklaruje aktywność fizyczną 

 

Operator kart MultiSport, czyli spółka Benefit System razem z Kantar TNS przygotowała raport o aktywności fizycznej Polaków “MultiSport Index 2018”. 

 

Najciekawsze wnioski z badania:

 

  • dokładnie 62% Polaków deklaruje aktywność fizyczną
  • ćwiczymy przynajmniej trzy razy w tygodniu
  • najpopularniejszym sportem jest bieganie
  • najczęściej ćwiczymy w województwie lubuskim, śląskim i mazowieckim
  • przede wszystkim ćwiczymy dla zdrowia

 

Moda na sport

 

Sport nie jest już czymś zaskakującym i coraz więcej Polaków chętniej rusza się z kanapy. Rośnie liczba osób, które ćwiczą minimum trzy razy w tygodniu - wzrost o 30%. Z drugiej strony maleje odsetek Polaków uprawiających sport przynajmniej raz na 7 dni - 50% zmieniło się 48% w ujęciu rok do roku.

 

Doktor Janusz Dobosz z Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej, podkreśla jednak, że to nadal zbyt mało.

 

 - WHO jako minimalny poziom aktywności fizycznej określa zasadą 3x30x130 – minimum trzy razy na tydzień, po 30 minut, z tętnem na poziomie 130 uderzeń na minutę. Takie kryterium WHO spełnia tylko 30% badanych osób – wyjaśnia.

 

Gdzie ćwiczymy najwięcej ?

 

Z raportu wynika, że najbardziej aktywni fizycznie są mieszkańcy województwa lubuskiego - 57%, śląskiego - 56% oraz mazowieckiego - 54%. Z drugiej strony medalu najbardziej leniwi Polacy mieszkają w województwie warmińsko-mazurskim - 34%, zachodniopomorskim i podkarpackim - po 38%.

 

Dlaczego ćwiczymy ?

 

  • dla zdrowia - 45%
  • dla zrelaksowania się - 31%
  • dla wyglądu - 14%

 

Poziom aktywności fizycznej w konkretnych częściach Polski zależy od wieku badanych, ale i dostępności miejsc czy sprzętu do treningu. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY