Alior Bank chce przejąć Eurobank

Alior Bank chce przejąć Eurobank

author
Patryk Byczek
06 września 2018
Portal „Puls Biznesu” podał, że Alior Bank zainteresowany jest przejęciem Eurobanku. Wcześniej o chęci zajęcia Eurobanku informował także Bank Millennium. Po informacjach przedstawionych przez Aliora, jego notowania na giełdzie gwałtownie spadły.

Można powiedzieć, że Alior Bank ma doświadczenie w przejmowaniu innych instytucji. W przeszłości miał już do czynienia z „wchłonięciem” Banku BPH, czy Meritum Bank. PB twierdzi, że przejęcie Eurobanku mogłoby nastąpić z racji „rozpędu”.

Odwrócone role

Jeszcze trzy lata temu sytuacja była całkowicie odwrotna – to Eurobank chciał przejąć Aliora. Pomimo bardzo rozwiniętych wówczas negocjacji, które dotyczyły kupienia 30% akcji Aliora, transakcja nie doszła do skutku. Teraz, w starciu o Eurobank, na przeciw Alior Banku staną dwaj silni przeciwnicy, którym na transakcji zależy równie mocno.


 

Eurobank

W ostatnich latach, wyniki Eurobanku nie były zachwycające. Ubiegły rok instytucja zakończyła z zyskiem wynoszącym nieco ponad 103 000 000 złotych, co oznacza wyniki niższe, niż dwóch poprzednich latach. Aktywa jednak wzrosły do 13 800 000 000 złotych, podczas gdy aktywa Alior Banku pod koniec pierwszego półrocza wyniosły ponad 70 500 000 000 złotych, a wypracowany zysk netto 196 000 000 złotych

Z informacji podanych przez Puls Biznesu, cena Eurobanku, prawdopodobnie, nie będzie niższa, niż wartość jego funduszy własnych, których wartość wynosi ponad 1 600 000 000 złotych. Gdyby doszło do fuzji między Alior Bankiem a Eurobankiem, wartość tego pierwszego wzrosłaby o przynajmniej jedną czwartą.

Eksperci twierdzą, że z racji działalności Eurobanku, który specjalizuje się w kredytach konsumenckich, dobrze sprawdza się także jako consumer finance. Specjalnością Eurobanku jest także docieranie do Klientów za pomocą reklam w mediach oraz kontakt z Klientami w social mediach. PB twierdzi, że Eurobank pasowałby do Banku Millennium, ponieważ ten nie ma zbyt wielkich udziałów w consumer finance lub do Santander Consumer Banku, ponieważ wspólnie mogliby stowrzyć „gotówkowego giganta”. Współpraca z Aliorem mogłaby przynieść efekty w kwestii marży produktów gotówkowych.

Ostatnia chwila dla Aliora

Warto wspomnieć, że wszystkie negocjacje i wszelkie procey fuzji banków spowodowały, że Alior Bank wyraził chęć przejęcia Eurobanku w ostatniej chwili. Wszystko za sprawą trwających od miesięcy negocjacji z Bankiem Pekao. Finalnie do połączenie nie doszło, bo jak tłumaczono, więcej korzyści przyniesie osobna działalność banków. Negocjacje zostały ostatecznie przerwane i zakończone.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile wyniesie abonament RTV w 2017 ?
Wpisy
autor wpisu
Wozniak
30 listopada 2016

Ile wyniesie abonament RTV w 2017 ?

Czy można odłączyć kablówkę za zaległości?
Dla zadłużonych
author
Dominika Sobieraj
11 września 2018

Czy można odłączyć kablówkę za zaległości?

Gang Słodziaków 2019. Ile zapłacimy za maskotki?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
21 sierpnia 2019

Gang Słodziaków 2019. Ile zapłacimy za maskotki?

Inspektorat ZUS w Gryficach
Oddziały
author
Patryk Byczek
22 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Gryficach

Santander Consumer Bank Pułtusk
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
13 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Pułtusk

Kredyt konsolidacyjny Siedlce
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
31 stycznia 2022

Kredyt konsolidacyjny Siedlce

Porównaj