Alior Bank chce przejąć Eurobank

Alior Bank chce przejąć Eurobank

author
Patryk Byczek
06 września 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Kategoria
Portal „Puls Biznesu” podał, że Alior Bank zainteresowany jest przejęciem Eurobanku. Wcześniej o chęci zajęcia Eurobanku informował także Bank Millennium. Po informacjach przedstawionych przez Aliora, jego notowania na giełdzie gwałtownie spadły.

Można powiedzieć, że Alior Bank ma doświadczenie w przejmowaniu innych instytucji. W przeszłości miał już do czynienia z „wchłonięciem” Banku BPH, czy Meritum Bank. PB twierdzi, że przejęcie Eurobanku mogłoby nastąpić z racji „rozpędu”.

Odwrócone role

Jeszcze trzy lata temu sytuacja była całkowicie odwrotna – to Eurobank chciał przejąć Aliora. Pomimo bardzo rozwiniętych wówczas negocjacji, które dotyczyły kupienia 30% akcji Aliora, transakcja nie doszła do skutku. Teraz, w starciu o Eurobank, na przeciw Alior Banku staną dwaj silni przeciwnicy, którym na transakcji zależy równie mocno.


 

Eurobank

W ostatnich latach, wyniki Eurobanku nie były zachwycające. Ubiegły rok instytucja zakończyła z zyskiem wynoszącym nieco ponad 103 000 000 złotych, co oznacza wyniki niższe, niż dwóch poprzednich latach. Aktywa jednak wzrosły do 13 800 000 000 złotych, podczas gdy aktywa Alior Banku pod koniec pierwszego półrocza wyniosły ponad 70 500 000 000 złotych, a wypracowany zysk netto 196 000 000 złotych

Z informacji podanych przez Puls Biznesu, cena Eurobanku, prawdopodobnie, nie będzie niższa, niż wartość jego funduszy własnych, których wartość wynosi ponad 1 600 000 000 złotych. Gdyby doszło do fuzji między Alior Bankiem a Eurobankiem, wartość tego pierwszego wzrosłaby o przynajmniej jedną czwartą.

Eksperci twierdzą, że z racji działalności Eurobanku, który specjalizuje się w kredytach konsumenckich, dobrze sprawdza się także jako consumer finance. Specjalnością Eurobanku jest także docieranie do Klientów za pomocą reklam w mediach oraz kontakt z Klientami w social mediach. PB twierdzi, że Eurobank pasowałby do Banku Millennium, ponieważ ten nie ma zbyt wielkich udziałów w consumer finance lub do Santander Consumer Banku, ponieważ wspólnie mogliby stowrzyć „gotówkowego giganta”. Współpraca z Aliorem mogłaby przynieść efekty w kwestii marży produktów gotówkowych.

Ostatnia chwila dla Aliora

Warto wspomnieć, że wszystkie negocjacje i wszelkie procey fuzji banków spowodowały, że Alior Bank wyraził chęć przejęcia Eurobanku w ostatniej chwili. Wszystko za sprawą trwających od miesięcy negocjacji z Bankiem Pekao. Finalnie do połączenie nie doszło, bo jak tłumaczono, więcej korzyści przyniesie osobna działalność banków. Negocjacje zostały ostatecznie przerwane i zakończone.


 

author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Zadłużony jak polski emeryt

Dane Krajowego Rejestru Długów pokazują, że polscy emeryci stają się coraz bardziej zadłużeni. Ich łączne obciążenia wynoszą ponad 3 mld zł. W ciągu roku dług ten wzrósł o prawie 350 mln zł. 

author
Aneta Jankowska
29 lipca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

PKO BP ostrzega przed fałszywymi linkami

PKO Bank Polski ostrzega przed fałszywymi e-mailami, w których zawarte są linki prowadzące do formularzy kredytowych. Kliknięcie w link może skutkować udostępnieniem oszustom naszych danych dostępu do logowania do bankowości internetowej iPKO.

author
Dominika Byczek
08 października 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kasa Stefczyka Bytom

Zainteresowany placówkami Kasy Stefczyka w Bytomiu? Tutaj znajdziesz kompleksowe informacje na ten temat, w tym adres, numer telefonu, godziny otwarcia i mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
12 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

PKO BP w Wieleniu

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Wieleniu – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
05 października 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Polacy nie zmieniają haseł do bankowości internetowej


Według najświeższych danych Komisji Europejskiej aż 70% Polaków w ciągu ostatniego roku ani razu nie zmieniło swego hasła do bankowości internetowej. Związek Banków Polskich ostrzega - taki wynik jest powodem do zmartwień. 

author
Halszka Gronek
14 czerwca 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Alior Bank mecenasem Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Szczebrzeszyn po raz kolejny zamieni się w literackie centrum Polski. Od 5 do 11 sierpnia odbędzie się tam kolejna edycja letniego Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Głównym mecenasem wydarzenia ponownie, jak i w poprzednich latach, został Alior Bank.

author
Dominika Byczek
01 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj