Allegro kończy 18 lat

Allegro kończy 18 lat

author
Aneta Jankowska
20 grudnia 2017
Platforma Allegro to 20 milionów użytkowników, 740 sprzedanych produktów na minutę i 300 tysięcy klientów dziennie. Serwis obchodzi w tym roku swoje 18. urodziny. 

Z historii sklepu

Serwis Allegro wystartował 13 grudnia 1999 r. na fali rosnącego zainteresowania stronami internetowymi i możliwościami ich wykorzystania w biznesie. Został założony przez spółkę komputerową Surf Stop Shop. Na samym początku, bazował jedynie na licytacjach internetowych, z pomocą których prywatni użytkownicy mogli handlować tym, co im już niepotrzebne. Z czasem serwis zyskiwał coraz więcej na popularności.

Polak lubi kupować ze sprawdzonego źródła

Dużym plusem Allegro była możliwość wystawienia rekomendacji kontrahentowi, co bardzo spodobało się Polakom. Dzięki pozytywny komentarzom, odwiedzający mogli bez obaw kupować wypatrzone przedmioty, wiedząc, że towar do nich na pewno dotrze. 10 lat temu wprowadzono w serwisie możliwość zakładania kont sklepowych i od tamtej pory sklep zaczął szybko się profesjonalizować.

Dziś, sklep jest platformą, która umożliwia małym i dużym biznesom handel w Internecie. Ponad 20 mln Polaków ma założone konto na Allegro, a samą platformę rozpoznaje 71% badanych wśród innych marek e-commerce (dane Allegro i raportu Gemius „Ecommerce w Polsce w 2017 r.).  

Zdaniem Michała Bonarowskiego z działu komunikacji Allegro, kobiety i mężczyźni to klienci serwisu w niemal idealnej proporcji 50:50.

Często jest przecież tak, że mężczyźni kupują „kobiecy” asortyment dla żon i partnerek lub dla prowadzonych przez siebie usług. Panie natomiast kupują dla partnerów i rodzin wiele przedmiotów, takich jak ubrania, buty, kosmetyki czy książki — twierdzi.

18 lat Allegro w liczbach

– przez 18 lat na Allegro wystawiono 3,8 miliardów ofert i sprzedano 2,4 miliardów przedmiotów
– w bieżącym roku w minutę sprzedano średnio 740 produktów
– dziennie na Allegro sprzedaje się milion produktów
– liczba aktywnych ofert miesięcznie w tym roku sięgała do 70 milionów
– w wyszukiwarkę serwisu w ciągu miesiąca wpisuje się 1,2 mld wyszukiwań
90% ofert to produkty nowe, wystawiane przez profesjonalnych sprzedawców, oferujących gwarancję i wsparcie pozakupowe

Allegro jako baza danych

Statystyki, które gromadzi serwis dają wiele danych o zachowaniach i przyzwyczajeniach rodaków. Jak wyjaśnia Michał Bonarowski, “zasadniczą informacją, jakiej dostarczają nam dane zakupowe Polaków posiadających konta na Allegro, jest ich wielka praktyczność i bardzo racjonalne podejście do zakupów online”.

Polacy, szukając przedmiotów w serwisie, podają bardzo konkretne dane. Od razu określamy rozmiar, kolor czy typ. Nieco rzadziej przeglądamy platformę w poszukiwaniu inspiracji. Nieczęsto sięgamy po bibeloty i rzeczy  raczej „niepraktyczne”. Statystyki Allegro ujawniają również trendy zakupowe i ich zależność od pór roku.

Jednym z nich jest fakt, że mieszkania np. remontujemy zwykle w dwóch terminach: w wakacje i przed Bożym Narodzeniem. Natomiast wyprawkę szkolną kupujemy już w lipcu, a telewizory przed dużymi wydarzeniami sportowymi oraz na Boże Narodzenie. Takie przedmioty jak narty lądują w naszym koszyku już w październiku,. Zabawki i akcesoria dla dzieci – przede wszystkim na Dzień Dziecka i Boże Narodzenie.

Wśród artykułów, które kupujemy niezależnie od pory roku są: ubrania, części samochodowe, książki i multimedia, AGD, elektronika, karma dla zwierząt, kosmetyki i artykuły, jak np.  proszki do prania, tabletki do zmywarek czy końcówki do szczoteczek elektrycznych.

Hity sprzedaży w ostatnich latach na Allegro to:

  • kołdra antyalergiczna
  • lakier hybrydowy do paznokci
  • końcówki do szczoteczek elektrycznych
  • waciki
  • maseczki do twarzy
  • mop do podłogi 
  • pilnik polerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP zaprasza do Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
17 sierpnia 2020

PKO BP zaprasza do Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa

Zmiany w ustawie o handlu w niedziele
Ekonomia
author
Halszka Gronek
29 czerwca 2018

Zmiany w ustawie o handlu w niedziele

Żołnierze Niezłomni na monetach NBP
Blog
author
Aneta Jankowska
30 listopada 2017

Żołnierze Niezłomni na monetach NBP

Bank Spółdzielczy w Zawierciu – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
02 października 2019

Bank Spółdzielczy w Zawierciu – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Porównaj