Polskie instytucje bankowe starają się być bardzo uważne w przypadku udzielania kredytów małym i średnim firmom. W Polsce funkcjonuje blisko 2 000 000 MŚP, natomiast tylko 17,5% z nich korzysta obecnie z pożyczek i kredytów proponowanych przez polski sektor bankowy.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 13.07.2018
Udostępnij:

Według statystyk, w porównaniu do roku 2006, w roku bieżącym dwa razy mniej firm stara się o bankowe wsparcie. Wydawać mogłoby się to paradoksalne, ponieważ oprocentowanie jest najniższe w historii. Sytuacja ta sprawia, że ofert skierowanych do małych i średnich podmiotów nie przybywa. 


 

Firmy radzą sobie inaczej

Firmy, które w banku spotkają się z odmową kredytową, często korzystają z ofert firm leasingowych albo biorą pożyczki pozabankowe dla firm, a nawet starają się o dofinansowania z Unii Europejskiej

Przedsiębiorstwa uciekają się także do finansowania metodą faktoringu. Jest to nic innego, jak wypłacane środki zarobione przez firmę, na które wystawione zostały niepodważalne przed odbiorcę faktury. Ta metoda wiąże się ze skróceniem czasu oczekiwania na przelew, w związku z czym faktoring coraz częściej wykorzystywany jest przez przedsiębiorców. 

O zaufaniu przedsiębiorców do faktoringu mogą dużo powiedzieć ubiegłoroczne wyniki. Branża faktoringowa w roku 2017 zarządzała wierzytelnościami o wartości łącznej 185 000 000 000 złotych. Oznacza to wzrost o 16,7% względem roku poprzedniego. Z danych Polskiego Związku Faktorów wynika, że faktorzy sfinansowali prawie 10 000 000 faktur

MŚP w liczbach

Blisko 99% wszystkich przedsiębiorstw w Polsce to firmy małe i średnie. To właśnie one odpowiadają za ponad 66% PKB oraz ponad 75% miejsc pracy. Przedsiębiorcom zależy na ocenie narzędzia finansowego, głównie pod względem zysku, który przynieść ma inwestycja, bądź też spłaty w odległym terminie.


 

Kto korzysta z kredytów?

Instytucje bankowe oczywiście mają w swojej ofercie produkty skierowane do małych i średnich firm. Problemem jest jednak dostępność do tych usług, ponieważ jak pokazuje praktyka, otrzymanie takiego kredytu jest czasami wręcz niemożliwe. Zaledwie 17,5% firm, czyli mniej niż co piąty przedsiębiorca, korzysta z kredytów i pożyczek oferowanych przez polskie banki. Jednym z warunków, który bardzo trudno spełnić wielu młodym firmom, jest zdolność kredytowa. Nowe firmy najczęściej jej nie posiadają, ponadto nie mogą wykazać się także żadnymi zabezpieczeniami dodatkowymi, czy historią w banku. Kolejnym pojawiającym się dużym problemem, jest oprocentowanie usługi, które w trakcie jej trwanie może ulec zmianie.


 

Komentarze