BIG InfoMonitor z Okazji Światowego Dnia Zdrowia przyjrzał się kondycji finansowej branży medycznej. Okazuje się, że polska służba zdrowia z powodzeniem spłaca swoje zaległości. 

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 10.04.2018
Udostępnij:

Polska służba zdrowia w liczbach

Z wyliczeń BIG Infomonitor wynika, że nad Wisłą funkcjonuje łącznie 140 tysięcy firm, które prowadzą praktyki oraz poradnie lekarskie:  

  • więcej niż 105 tysięcy jest zarejestrowanych jako praktyka ogólna i specjalistyczna
  • ponad 34 tysiące jako stomatologiczna 

Zawód lekarza wykonuje ponad 172 tysiące osób. A Polacy lubią się leczyć – jak podaje GUS, statystyczny Polak w trakcie roku był u specjalisty więcej niż 8 razy. Niestety nie przepadamy za dentystami – tych lekarzy odwiedziło przez rok mniej niż 90% z nas. Dwa lata temu liczba różnych porad medycznych sięgnęła ponad 323 milionów (w tym 34,5 miliona stomatologicznych).  

Zaległości finansowe w branży medycznej

Dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK informują, że firm lekarskich opóźniających płatność rat kredytów oraz faktur o minimum 500 zł przez miesiąc jest stosunkowo niewiele, bo lekko ponad tysiąc.

To oznacza, że firm lekarskich, które mają problemy z płatnościami jest jedynie około 0,9%. Dla porównania, odsetek ten wynosi 5,4% w przypadku wszystkich funkcjonujących w rejestrze przedsiębiorstw. Natomiast średnia wartość przeterminowanego zobowiązania firmy, która jest zarejestrowana jako praktyka lekarska sięga 175,2 tys. zł. 

Branża lekarska posiada spore zadłużenie w bankach – prawie 3,3 miliardy zł. Jednak łączne zaległości w spłatach wynoszą 214 milionów zł (w tym 189,6 milionów zł stanowią kredyty). Dlatego jak podkreśla Halina Kochalska, która jest ekspertem BIG InfoMonitor, kwota przeterminowanych kredytów jest raczej niewysoka. Co więcej, lekarze nie mają także kłopotów w spłacaniu osobistych zobowiązań:

Lekarze bardzo dobrze prezentują się również w roli kredytobiorców zaciągających kredyty prywatne: konsumpcyjne lub mieszkaniowe. Jak wynika z danych BIK problemy ze spłatą kredytów branych na prywatne potrzeby ma jedynie 4% lekarzy prowadzących jednocześnie działalność gospodarczą. Wśród ogółu Polaków kłopoty z obsługą kredytów ma ponad dwukrotnie więcej, bo 9,4% osób – wyjaśnia.

Pozytywny finansowy obraz polskiej służby zdrowia podkreślają również dane Bisnode Polska. Wynika z nich, że spośród zbadanych 3 tysięcy poradni lekarskich (specjalistycznych i ogólnych), ⅔  jest w bardzo dobrej i dobrej kondycji finansowej. Podobnie jest z sytuacją finansową gabinetów i poradni stomatologicznych.

Komentarze (1)

Dobrze, że chociaż jedna branża sobie radzi. Inne nie są tak dobre w spłacaniu zobowiązań. Dlatego znalezienie zaufanego kontrahenta nie jest takie proste. Sporo w tym pomaga certyfikat Rzetelna Firma, dzięki niemu wiemy że dana firma nie ma długów i podchodzi poważnie do biznesu.