Rosną oszczędności Polaków – Barometr Providenta

Rosną oszczędności Polaków – Barometr Providenta

author
Halszka Gronek
03 listopada 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Polacy odkładają coraz wyższe kwoty na przyszłość. Dziś oszczędnościami zapewniającymi poczucie bezpieczeństwa może pochwalić się aż 61,4% z nas. A jaka kwota pozwoli nam poczuć się ubezpieczonym na wypadek nieoczekiwanych wydatków? Jak wynika z odpowiedzi respondentów, dziś jest to średni 13 tysięcy złotych.

Badania rynkowe wskazują, iż z roku na rok Polakom żyje się coraz lepiej. Choć wciąż większość społeczeństwa nie może pozwolić sobie na zakup auta za gotówkę, możemy pochwalić się oszczędnościami, które dają nam poczucie bezpieczeństwa – to opinia aż 61,4% ankietowanych Polek i Polaków. Jak wynika z najnowszego Barometru Providenta, przeciętny Polak chciałby mieć odłożone około 13 tysięcy złotych – to aż o 4 tysiące złotych więcej niż jeszcze rok temu i około czterech razy więcej niż w roku 2016.

Coraz większe grono podziela opinię, iż oszczędzanie jest potrzebne. W tegorocznej edycji badania przeprowadzonego przez Provident Polska, firmę znaną przede wszystkim z udzielania szybkich pożyczek na dowód osobisty, aż 89,4% badanych wskazało, że warto gromadzić zapasowe środki pieniężne. A jak najlepiej oszczędzać? Cóż, tu zdania są podzielone mniej więcej po równo. Część na oszczędności przeznacza stałą kwotę co miesiąc, a część dorzuca do skarbonki bez większej regularności – w zależności od tego, ile pieniędzy zostanie na koniec miesiąca.

W kwestii oszczędzania robimy postępy

W najnowszym komunikacie prasowym spółki Provident Polska czytamy, iż decydowana większość Polaków (niemal 90%!) uważa, że warto odkładać pieniądze na przyszłość. W porównaniu z wynikami zeszłorocznego Barometru, widać progres w wysokości +11%. Eksperci największej polskiej firmy pożyczkowej zauważają iż deklaracje Polaków przekuwane są w czyny. Aż 61,4% przyznało, że zdołali odłożyć kwotę pieniędzy pozwalającą im czuć się bezpiecznie na wypadek nieprzewidzianych wydatków. Jeszcze rok temu ten odsetek nie przekraczał 50%.

W porównaniu z obiegłymi latami widać również różnicę w kwestii wysokości oszczędności, jakie polskie społeczeństwo uważa za wystarczające i zapewniające poczucie bezpieczeństwa. Jeszcze w 2016 roku przeciętny Polak wskazywał na kwotę 3 240 złotych. Rok później najczęściej wskazywano pulę 5 000 złotych, a w roku 2018 – 8 4000 złotych. Dziś natomiast Polacy mają dużo większe potrzeby czy też dużo poważniejsze obawy dotyczące finansów. By czuć się ubezpieczonym na potencjalne i nieplanowane wydatki, przeciętny Polak potrzebuje 13 000 zł.

"

Kwota ta stale rośnie od 2016 roku. Wtedy wystarczała nam poduszka bezpieczeństwa w wysokości średnio 3 240 złotych. Na zmiany wpływ może mieć nie tylko większa finansowa ostrożność Polaków, ale także większa zasobność naszych portfeli oraz niestety zauważalny przez Polaków wzrost cen. Z jednej strony mamy już co odłożyć, z drugiej nasze potrzeby są coraz większe i coraz więcej kosztują

– podkreśla Anna Karasińska, ekspertka ds. badań rynkowych w Provident Polska. 

Oszczędzaj niezależnie od wieku!

Faktem jest, iż preferowana suma oszczędności w dużym stopniu zależy od wieku respondentów. Co piątemu badanemu w wieku 18-24 lata do zagwarantowania poczucia bezpieczeństwa wystarczą środki w wysokości 1 000 złotych. Dla porównania, respondenci pomiędzy 25. a 39. rokiem życia najpewniej czują się z oszczędnościami rzędu 5 000 złotych. Z kolei Polki i Polacy powyżej 50. roku życia, a więc ci stanowiący największy odsetek respondentów, chcieliby mieć odłożone na przyszłość powyżej 10 000 złotych.

Niezależnie od tego, jak wysokie oszczędności mamy i jak wysoka kwota zagwarantowałaby nam poczucie bezpieczeństwa finansowego, warto jest odkładać pieniądze – nawet małymi „kroczkami”. Faktu tego świadomi są również eksperci pracujący w Provident Polska. Dlatego też co roku obchodzą oni Dzień Oszczędzania, podejmując działania zwiększające świadomość polskiego społeczeństwa w kwestii oszczędzania.

"

31 października to Dzień Oszczędzania, który obchodzimy już od ponad 90 lat. To doskonała okazja, aby edukować na temat odkładania na przyszłość i racjonalnego zarządzania domowym budżetem Jak pokazują nasze badania, Polacy zdają sobie sprawę z korzyści długofalowego oszczędzania. Wielu z nich przeznacza na ten cel miesięcznie stałe kwoty lub odkłada dodatkowe dochody. Dzięki temu konsekwentnie powiększają swoje oszczędności i mają poczucie finansowego bezpieczeństwa­

– mówi Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji zewnętrznej w Provident Polska. 


Źródła:
https://media-provident.pl/pr/469335/barometr-providenta-rosna-oszczednosci-polakow

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Płatność za autostradę z aplikacji Banku Millennium

Bank Millennium już niebawem udostępni Klientom opcję automatycznej płatności za autostrady. Na początku pobieranie płatności bez stania na bramkach będzie możliwe na autostradzie A1, a niebawem obejmie także autostradę A4.

author
Dominika Byczek
07 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Większość Polaków wyjechała w 2017 roku na urlop

Wakacje to przyjemny czas dla każdego z nas. Niektórzy już planują swój letni wypoczynek, a jak wyglądał on w ubiegłym roku? Dane CBOS pokazują, że więcej niż połowa z nas wyjechała na urlop w 2017 roku.

author
Aneta Jankowska
28 lutego 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Kredyty hipoteczne a koronawirus – lista zmian

Chociaż trwa obecnie powszechna izolacja i bardzo mocno apeluje się o pozostanie w domach, kredyty hipoteczne są w dalszym ciągu udzielane. Nastał bowiem dosyć ciężki gospodarczo czas. Jak banki w Polsce zmieniły swoją ofertę w reakcji na trwającą pandemię koronawirusa?

author
Alicja Hirsekorn
14 kwietnia 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Alerty BIK – ochrona przed wyłudzeniem

Coraz częściej wiele Polek i Polaków pada ofiarą oszustwa finansowego. Niestety wystarczy, że nasz dowód osobisty trafi w niepowołane ręce, a ktoś może zaciągnąć finansowanie na nasze nazwisko. Aby uniknąć takiej sytuacji, możemy skorzystać z opcji Alertów BIK, które w porę poinformują nas o tym, że ktoś chce zaciągnąć na nas kredyt czy pożyczkę. Sprawdź, ile kosztuje taka usługa i na czym dokładnie polega.

author
Dominika Byczek
08 kwietnia 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Piąta z rzędu obniżka stóp procentowych

7 marca 2013 roku wchodzi w życie uchwała Rady Polityki Pieniężnej zmieniająca wysokość podstawowych stóp procentowych (obniżka aż o 50 punktów bazowych) do poziomu:

author
Patryk Byczek
06 marca 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Strzelcach Krajeńskich

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Strzelcach Krajeńskich – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
14 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj