Rosną oszczędności Polaków – Barometr Providenta

Rosną oszczędności Polaków – Barometr Providenta

author
Halszka Gronek
03 listopada 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Polacy odkładają coraz wyższe kwoty na przyszłość. Dziś oszczędnościami zapewniającymi poczucie bezpieczeństwa może pochwalić się aż 61,4% z nas. A jaka kwota pozwoli nam poczuć się ubezpieczonym na wypadek nieoczekiwanych wydatków? Jak wynika z odpowiedzi respondentów, dziś jest to średni 13 tysięcy złotych.

Badania rynkowe wskazują, iż z roku na rok Polakom żyje się coraz lepiej. Choć wciąż większość społeczeństwa nie może pozwolić sobie na zakup auta za gotówkę, możemy pochwalić się oszczędnościami, które dają nam poczucie bezpieczeństwa – to opinia aż 61,4% ankietowanych Polek i Polaków. Jak wynika z najnowszego Barometru Providenta, przeciętny Polak chciałby mieć odłożone około 13 tysięcy złotych – to aż o 4 tysiące złotych więcej niż jeszcze rok temu i około czterech razy więcej niż w roku 2016.

Coraz większe grono podziela opinię, iż oszczędzanie jest potrzebne. W tegorocznej edycji badania przeprowadzonego przez Provident Polska, firmę znaną przede wszystkim z udzielania szybkich pożyczek na dowód osobisty, aż 89,4% badanych wskazało, że warto gromadzić zapasowe środki pieniężne. A jak najlepiej oszczędzać? Cóż, tu zdania są podzielone mniej więcej po równo. Część na oszczędności przeznacza stałą kwotę co miesiąc, a część dorzuca do skarbonki bez większej regularności – w zależności od tego, ile pieniędzy zostanie na koniec miesiąca.

W kwestii oszczędzania robimy postępy

W najnowszym komunikacie prasowym spółki Provident Polska czytamy, iż decydowana większość Polaków (niemal 90%!) uważa, że warto odkładać pieniądze na przyszłość. W porównaniu z wynikami zeszłorocznego Barometru, widać progres w wysokości +11%. Eksperci największej polskiej firmy pożyczkowej zauważają iż deklaracje Polaków przekuwane są w czyny. Aż 61,4% przyznało, że zdołali odłożyć kwotę pieniędzy pozwalającą im czuć się bezpiecznie na wypadek nieprzewidzianych wydatków. Jeszcze rok temu ten odsetek nie przekraczał 50%.

W porównaniu z obiegłymi latami widać również różnicę w kwestii wysokości oszczędności, jakie polskie społeczeństwo uważa za wystarczające i zapewniające poczucie bezpieczeństwa. Jeszcze w 2016 roku przeciętny Polak wskazywał na kwotę 3 240 złotych. Rok później najczęściej wskazywano pulę 5 000 złotych, a w roku 2018 – 8 4000 złotych. Dziś natomiast Polacy mają dużo większe potrzeby czy też dużo poważniejsze obawy dotyczące finansów. By czuć się ubezpieczonym na potencjalne i nieplanowane wydatki, przeciętny Polak potrzebuje 13 000 zł.

"

Kwota ta stale rośnie od 2016 roku. Wtedy wystarczała nam poduszka bezpieczeństwa w wysokości średnio 3 240 złotych. Na zmiany wpływ może mieć nie tylko większa finansowa ostrożność Polaków, ale także większa zasobność naszych portfeli oraz niestety zauważalny przez Polaków wzrost cen. Z jednej strony mamy już co odłożyć, z drugiej nasze potrzeby są coraz większe i coraz więcej kosztują

– podkreśla Anna Karasińska, ekspertka ds. badań rynkowych w Provident Polska. 

Oszczędzaj niezależnie od wieku!

Faktem jest, iż preferowana suma oszczędności w dużym stopniu zależy od wieku respondentów. Co piątemu badanemu w wieku 18-24 lata do zagwarantowania poczucia bezpieczeństwa wystarczą środki w wysokości 1 000 złotych. Dla porównania, respondenci pomiędzy 25. a 39. rokiem życia najpewniej czują się z oszczędnościami rzędu 5 000 złotych. Z kolei Polki i Polacy powyżej 50. roku życia, a więc ci stanowiący największy odsetek respondentów, chcieliby mieć odłożone na przyszłość powyżej 10 000 złotych.

Niezależnie od tego, jak wysokie oszczędności mamy i jak wysoka kwota zagwarantowałaby nam poczucie bezpieczeństwa finansowego, warto jest odkładać pieniądze – nawet małymi „kroczkami”. Faktu tego świadomi są również eksperci pracujący w Provident Polska. Dlatego też co roku obchodzą oni Dzień Oszczędzania, podejmując działania zwiększające świadomość polskiego społeczeństwa w kwestii oszczędzania.

"

31 października to Dzień Oszczędzania, który obchodzimy już od ponad 90 lat. To doskonała okazja, aby edukować na temat odkładania na przyszłość i racjonalnego zarządzania domowym budżetem Jak pokazują nasze badania, Polacy zdają sobie sprawę z korzyści długofalowego oszczędzania. Wielu z nich przeznacza na ten cel miesięcznie stałe kwoty lub odkłada dodatkowe dochody. Dzięki temu konsekwentnie powiększają swoje oszczędności i mają poczucie finansowego bezpieczeństwa­

– mówi Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji zewnętrznej w Provident Polska. 


Źródła:
https://media-provident.pl/pr/469335/barometr-providenta-rosna-oszczednosci-polakow

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki Gdańsk

Przejrzyj ranking pożyczek online w Gdańsku, aby znaleźć najkorzystniejszą opcję. Kwoty sięgają nawet 200 000 zł, a okres spłaty wynosi do 10 lat.

author
Patryk Byczek
22 stycznia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kolejna edycja RBL_START w Alior Banku

W swoim najnowszym komunikacie Alior Bank postanowił podsumować drugą już edycję programu RBL_START. Efektem współpracy banku ze startupami są 4 projekty pilotażowe. Podczas prawie 20 tygodni wspólnych warsztatów 11 startupów wraz z bankiem pochylali się nad innowacjami przez ponad 500 godzin pracy.

author
Alicja Hirsekorn
30 listopada 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Bankowa Akcja Krwiodawstwa 2018

Tegoroczna edycja Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa to aż 13 zbiórek zorganizowanych w 10 miastach Polski. Pierwsze z nich, ruszyły wraz z początkiem czerwca. Za sterami BAHK-u, jak co roku - PKO Banki Polski.

author
Halszka Gronek
12 czerwca 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Czy można wcześniej spłacić pożyczkę?

Firmy pozabankowe oferujące pożyczki udzielają ich na ustalonych wcześniej zasadach. Umowy przewidują wcześniejszą spłatę zobowiązania, co może nieść za sobą dużo korzyści. Dzięki temu oprócz pozbycia się długu możemy zbudować pozytywną historię kredytową. Mimo tego wcześniejsza spłata może wiązać się również z dodatkowymi opłatami. Sprawdźmy w jakich przypadkach możliwa jest wcześniejsza spłata zobowiązania, a także jakie wady i zalety wynikają z wcześniejszej spłaty pożyczki.

author
Julia Wierciło
08 września 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Profi Credit w Żorach

Profi Credit to druga największa firma pożyczkowa w Polsce. Maksymalna kwota pożyczki to nawet 25 000 zł, a wszystkie formalności możemy załatwić bez wychodzenia z domu. Sprawdzamy, czy Profi Credit ma placówkę w Żorach.

author
Dominika Byczek
10 listopada 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Alior Bank w Krapkowicach

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Karpkowicach – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
27 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj