Centralna informacja o rachunkach uśpionych

Centralna informacja o rachunkach uśpionych

author
Emilia Łobińska-Szyc
22 czerwca 2016
Radca prawny, członkini Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. Znana z profesjonalizmu oraz zaangażowania w świadczenie usług prawnych na najwyższym poziomie.
Kategoria

Banki prowadzące działalność w Polsce, a także  SKOK-i, korzystają z usługi, która usprawnia pozyskiwanie informacji o odziedziczonych lub zapomnianych środkach. Sprawdźmy, na co dokładnie pozwala Centralna Informacja, kto może skorzystać z rejestru, a także ile kosztuje sprawdzenie interesujących nas danych.

Spis treści:

  1. W czym pomaga Centralna Informacja o Rachunkach Uśpionych?
  2. Czym są rachunki uśpione?
  3. Kto może skorzystać z Centralnej Informacji o Rachunkach Uśpionych?
  4. Czy sprawdzenie Centralnej Informacji o Rachunkach Uśpionych jest płatne?
  5. Jak uzyskać informację o poszukiwanym rachunku? – krok po kroku
Zwiń spis treści

W czym pomaga Centralna Informacja o Rachunkach Uśpionych?

Głównym celem obowiązujących od kilku lat przepisów jest ułatwienie spadkobiercom poszukiwania rachunków bankowych należących do zmarłych krewnych. Dotychczas, aby zweryfikować, czy któryś z członków rodziny miał gdzieś nieujawnione za życia konto, należało złożyć odrębne zapytanie w każdym banku w Polsce, a także SKOK-u. Było to czasochłonne i trudne.

Na podstawie przepisów KIR prowadzi Centralną informację o rachunkach, która ułatwia takie poszukiwania. Dzięki temu składając wniosek w jednym miejscu – w placówce instytucji, otrzyma się wspólną informację ze wszystkich podmiotów na rynku. Pozwoli też każdemu zidentyfikować stare, niezamknięte konta lub co istotne – założone przez oszustów posługujących się naszymi danymi osobowymi, w celu zaciągania zobowiązań, takich jak np. pożyczki na raty.

Centralna Informacja o Rachunkach Uśpionych pozwala:

  • odszukać rachunki w bankach i SKOK-ach założone na nasze dane. To bardzo ważne m.in. gdy obawiasz się, że ktoś mógł skorzystać z Twojej tożsamości w celu założenia konta – a potem wyłudzenia pożyczki. Ale może też przypomnieć Ci, że gdzieś masz zapomniany rachunek, albo taki, którego bank nie zamknął pomimo Twojego wniosku,
  • odszukać rachunki spadkodawcy w bankach i SKOK-ach. Dowiesz się, czy Twój zmarły krewny miał gdzieś konta albo lokaty, o których nic nie wiesz. Oczywiście w celu weryfikacji będziesz musiał przedstawić tytuł prawny do spadku,
  • odszukać wszelkie rachunki bankowe osób fizycznych oraz imienne rachunki członków spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, a zatem także rachunki uśpione osób fizycznych, które to rachunki związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Korzyścią dla klienta będzie możliwość otrzymania informacji w jednym miejscu – w banku lub SKOK-u, w którym zdecydował się złożyć wniosek. Natomiast uzyskanie szczegółowych danych dotyczących rachunku, jak np.: weryfikacja jego rodzaju i salda, będzie możliwe wyłącznie w placówce banku lub SKOK-u, w którym rachunek jest prowadzony. Za pośrednictwem Centralnej Informacji nadal nie zidentyfikujemy jednak łatwo np. rachunków maklerskich, rachunków jednostek funduszy inwestycyjnych czy polis inwestycyjnych. W ich przypadku pozostanie dotychczasowa droga, czyli dopytywanie w każdej instytucji z osobna.

Czym są rachunki uśpione?

Umowny termin „rachunki uśpione” to określenie używane w kontekście kont bankowych:

  • osób zmarłych, o których nie wiedzieli spadkobiercy,
  • osób, których spadkobierców nie odnaleziono,
  • o których istnieniu zapomnieli sami właściciele.

Kto może skorzystać z Centralnej Informacji o Rachunkach Uśpionych?

Z rejestru może skorzystać: 

  • posiadacz rachunku bankowego będący osobą fizyczną oraz członek SKOK,
  • osoba, która uzyskała tytuł prawny do spadku po posiadaczu rachunku lub tytuł prawny do spadku po członku SKOK (co do zasady wnioskodawcą będzie spadkobierca, choć może nim być również nabywca spadku, który – zgodnie z art. 1053 kodeksu cywilnego – wstępuje w prawa i obowiązki spadkobiercy),
  • każdy, kto podejrzewa, że padł ofiarą kradzieży tożsamości i że w związku z tym ktoś na jego nazwisko mógł otworzyć gdzieś konto czy konta bankowe.

Czy sprawdzenie Centralnej Informacji o Rachunkach Uśpionych jest płatne?

Ustawodawca przewidział odpłatność usługi. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy zbiorcza informacja może być dostarczona wnioskodawcy przez bank lub SKOK odpłatnie, przy czym opłata nie może być wyższa niż koszt wygenerowania takiej informacji.

Jak uzyskać informację o poszukiwanym rachunku? – krok po kroku

Krok 1:

Wnioskodawca (osoba, która uzyskała tytuł prawny do spadku po posiadaczu rachunku albo osoba fizyczna poszukująca własnych rachunków) składa odpowiedni wniosek w dowolnym, wybranym przez siebie banku (komercyjnym bądź spółdzielczym) lub SKOK-u, który oferuje zobowiązania, takie jak np. kredyt oddłużeniowy. Warto podkreślić, że nie trzeba być klientem instytucji, w której składamy zapytanie. Można to zrobić tam, gdzie będzie nam po prostu wygodniej.

Krok 2:

Bank lub SKOK przyjmujący wniosek weryfikuje dane (tożsamość) wnioskodawcy, a w przypadku osoby, która uzyskała tytuł prawny do spadku, będzie weryfikował także ten tytuł (np. prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, akt notarialny poświadczenia dziedziczenia, w szczególnych przypadkach np. obcokrajowców może to być inny dokument potwierdzający prawo do spadku, np. zagraniczne orzeczenie. W przypadku nabywcy spadku konieczne będzie dodatkowo okazanie umowy nabycia spadku. Pobierze opłatę za usługę zgodnie z własną tabelą prowizji i opłat i skieruje stosowne zapytanie do Centralnej informacji.

Krok 3:

Centralna informacja przesyła zapytanie do wszystkich banków i SKOK-ów w Polsce.

Krok 4:

Odpowiedzi na przesłane zapytanie wpływają do Centralnej informacji w ciągu trzech dni roboczych. Na tej podstawie generowana jest zbiorcza informacja, czyli zestawienie zawierające:

  • wskazanie podmiotów, które prowadzą albo prowadziły rachunek, numer rachunku, b. informację, czy rachunek jest nadal prowadzony,
  • informację, czy jest to rachunek wspólny,
  • informację o umowach rachunku bankowego rozwiązanych albo wygasłych z powodu śmierci posiadacza rachunku albo braku dyspozycji dotyczących rachunku przez okres 10 lat.

Krok 5:

Zbiorcza informacja jest dostarczana przez Centralną informację do banku/SKOK-u obsługującego wnioskodawcę niezwłocznie po uzyskaniu odpowiedzi od banków i SKOK-ów, do których zostało przesłane zapytanie. Wnioskodawca odbiera w tej samej placówce banku/SKOK-u informacje o istnieniu rachunków uśpionych lub ich braku.

Źródła:

https://www.centralnainformacja.pl/o-usludze

author
Emilia Łobińska-Szyc
Radca prawny, członkini Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. Znana z profesjonalizmu oraz zaangażowania w świadczenie usług prawnych na najwyższym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Neti
Neti
2016-06-28 18:09:40

Czy komornicy tez będą mieli dostęp do tych danych i będą mogli sprawdzić czy dłużnik ma konto q skok

    AntyKomor
    AntyKomor
    2016-09-08 12:57:52

    Tak

devotion
devotion
2016-06-25 18:30:43

no ale to grosze, skoro ustawowo zastrzegają że ma to być max koszt wydrukowania takiej informacji

michaelValiant
michaelValiant
2016-06-23 12:47:44

Iwona, nawet nie pomyslałem o tym aspekcie. Już chciałem skomentować, ze świetna sprawa, że sam wiem, ile moja mama się męczyła żeby legalnie odzyskać pieniądze po moich dziadkach. Wiadomo że nie był to szczyt zawiłości biurokracji, ale jednak dla kogoś komu stosunkowo niedawno zmarli rodzice nie są przygotowani na takie rozmowy w sądzie, dodatkowy stres itp

iwona
iwona
2016-06-22 14:53:46

Pytanie ile banki będą sobie życzyły za taką przyjemność

Podobne artykuły

Jakie sklepy będą czynne w niedziele wolne od handlu?

Hasło „niedziele bez handlu” wielu z nas napawa obawami. Rosną także wątpliwości co do tego, jakie placówki faktycznie będą objęte zakazem, które będą mogły pozostać czynne, a w których za kasą będzie musiał stanąć sam właściciel. Sprawdziliśmy, jakie sklepy będą czynne w niedziele wolne od handlu w najbliższych latach.

author
Dominika Byczek
09 lutego 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Sławny mim w reklamie Santander Consumer Banku

Już w poniedziałek 23 października ruszyła kolejna odsłona cyklu realizowanego przez Santander Cosnumer Bank. Główną rolę w spotach, poza produktami bankowymi, gra Ireneusz Krosny, który jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych mimów w Polsce.

author
Dominika Byczek
25 września 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Vectra VOD – ile kosztuje?

Do niedawna Vectrę mogliśmy kojarzyć tylko jako platformę udostępniającą telewizję cyfrową i Internet. Teraz Vectra wchodzi na rynek z zupełnie nową usługą – Vectra VOD to filmy i seriale na żądanie, w tym hity kinowe.

author
Dominika Byczek
30 czerwca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Szlachetna Pożyczka w Kasie Stefczyka

Szlachetna Pożyczka to nowy produkt kredytowy Kasy Stefczyka. Każda udzielona pożyczka to jednocześnie 50 zł przeznaczone na pomoc wybranej fundacji lub hospicjum. Oferta obowiązuje do 31.12.2017.

author
Patryk Byczek
28 listopada 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

T-Mobile Usługi Bankowe w Iławie

T-Mobile Usługi Bankowe to nowoczesny bank internetowy ze sporą ilością placówek stacjonarnych. Bank oferuje między innymi bezpłatne konto osobiste, kredyt przez Internet oraz konsolidację. Sprawdź dane na temat placówki w Iławie.

author
Patryk Byczek
18 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

E-dowód – aplikacja rządowa

W środę 29 kwietnia 2020 roku media obiegła informacja odnośnie dalszych planów rządu w kontekście dostarczania cyfrowych rozwiązań. A mianowicie na początku maja ma pojawić się nowa aplikacja mobilna o nazwie e-dowód. Jakich ułatwień i warunków korzystania można się spodziewać po tym rozwiązaniu?

author
Alicja Hirsekorn
01 maja 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Porównaj