Chętnie pomagamy dzieciom w nauce

Chętnie pomagamy dzieciom w nauce

author
Aneta Jankowska
18 września 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Prawie 95% rodziców pomaga dzieciom w nauce. Tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji mBanku. Najwięcej czasu poświęcają na matematykę. 


  
„Wsparcie rodziców w nauce matematyki” to najnowsze badanie, które przeprowadził Kantar MillwardBrown na zlecenie mFundacji. Okazuje się, że w większości chętnie pomagamy swoim dzieciom w nauce. 95% rodziców wspiera swoje pociechy w odrabianiu lekcji lub uczeniu się nowych zagadnień. Społeczeństwu wydaje się to oczywiste – 83% wskazań ankietowanych, a 28% rodziców odpowiada, że wykształceniem dziecka powinna zajmować się wyłącznie szkoła. Im dziecko starsze, tym rzadziej rodzice siadają do wspólnego odrabiania lekcji. 

Matematyka przede wszystkim 

1,5 godziny dziennie – tyle średnio spędzają rodzice i dzieci na wspólnej nauce. Najwięcej – 40 minut, poświęcają królowej nauk – matematyce. Ciekawe, że prawie ¾ wszystkich ankietowanych rodziców uważa ten przedmiot za jeden z najważniejszych w szkole. Co więcej, matematyka zajmuje wysokie miejsce w kategorii „Przedmioty, do których rodzice przykładają szczególną wagę” – wskazało ją 61% badanych. Okazuje się też, że z wiekiem dziecka, matematyka staje się coraz istotniejsza dla rodziców (wyprzedzając przy tym nawet języki obce). 

Jak dzieci uczą się matematyki ?

Dzieci ćwiczą swoje umiejętności głównie w domach, pod czujnym okiem rodziców. Z czasem jednak, w najstarszej grupie dzieci (10-12 lat) możemy zaobserwować wzrost znaczenia zajęć dodatkowych u korepetytorów – z 6% u dzieci w wieku 5-6 do 18% u najstarszych oraz zmniejszenie częstotliwości udzielania pomocy w domu.

A jak rodzice oceniają swoje umiejętności z zakresu tego przedmiotu? Badanie pokazuje, że 62% uważa, że matematyka jest dla nich łatwa. Interesujące jest porównanie oceny umiejętności rodzica z tym, czy ich dziecko lubi matematykę. Okazuje się, że rodzice najstarszych dzieci czują się najpewniej w tej dziedzinie (65% uważa, że matematyka jest łatwa), ale ich dzieci nie przepadają za tym przedmiotem. 

Rodzice uczą matematyki raczej tradycyjnie i nie wykorzystują do tego nowoczesnych metod. Uważają przedmiot za łatwy do opanowania i kopiują schematy znane im z okresu własnych doświadczeń szkolnych. Dane pokazują, że największą kreatywnością wykazują się rodzice dzieci najmłodszych (5-6 lat), którzy do nauki chętnie wykorzystują gry i zabawki edukacyjne i wspólne zabawy.

Wśród dominujących metod nauki są:

  • tłumaczenie zasad matematyki (85% w grupie 10-12) 
  • sprawdzanie odrobionych lekcji (80%) 
  • wspólne rozwiązywanie zadań z książki (77%)
  • przepytywanie dziecka np. z tabliczki mnożenia
     

Badanie pokazało, że chociaż rodzice nie są zbyt nowocześni, to mają określone wymagania co do szkoły. Chcielibyśmy, aby szkoła bardziej kreatywnie podchodziła do nauczania dzieci matematyki (odpowiedziało tak 80% ankietowanych). Natomiast co czwarty rodzic twierdzi, że współczesna szkoła dobrze radzi sobie z uczeniem.

Aplikacje i gry wspierające naukę

Dzisiejszy świat kręci się wokół sieci, dlatego też najmłodsi często wybierają aplikacje mobilne czy platformy internetowe, które pomagają im w nauce. Za to rodzice akceptują te metody nauki jedynie jako uzupełnienie.

Dzieci najchętniej korzystają z:

  • gier planszowych,
  • matematycznych gier na komputerze
  • oraz aplikacji na tablet i telefon 

Im starsze dziecko, tym częściej wspomaga się cyfrowymi formami, np. serwisem YouTube.

Rodzice wykorzystują przede wszystkim własną wiedzę, a także podręczniki i ćwiczenia szkolne dziecka. Wracając do matematyki, według badania, rodzice starszych uczniów przestają tłumaczyć dziecku praktyczność matematyki, a raczej skupiają się na jej abstrakcyjności. Z gier planszowych korzysta więcej rodziców najmłodszych dzieci – 62%, niż starszych – 30%. Okazuje się, że Internetem rodzice wspierają się na późniejszym etapie nauki. Robią to przede wszystkim po to, aby znaleźć zestawy zadań matematycznych i ich rozwiązania.

Czy uczniowie lubią matematykę ?

Badanie mFundacji pokazało, że im dziecko młodsze, tym bardziej lubi matematykę. 71% dzieci w wieku od 5 do 6 lat wypowiada się o niej przychylnie. Odsetek ten w grupie uczniów starszych stale maleje. Podobnie jest z postrzeganiem poziomu trudności – 9% dzieci w wieku 5-6 uważa matematykę za trudną lub raczej trudną, a wśród dzieci 10-12 odsetek wzrasta dwukrotnie.

Królowa nauk istotna w życiu, ale nauczana tradycyjnie

Rodzice zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest matematyka w rozwoju ich dziecka. Co więcej, rozumieją, że wiele zawodów opiera się na jej dobrym zrozumieniu. Mimo, że coraz częściej pomagają swoim dzieciom w nauce, to robią to raczej w sposób tradycyjny. Powielają schematy znane im ze szkoły, a aplikacje mobilne i gry traktują jedynie jako uzupełnienie. 

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki hipoteczne lepsze od gotówkowych

Pieniądze z pożyczki hipotecznej, tak jak z pożyczki gotówkowej, można przeznaczyć na dowolny cel. Są one jednak o około 40 proc. tańsze. Najlepsze oferty pożyczek hipotecznych mają: SGB Bank, Meritum Bank, Citi Handlowy, BPH oraz ING Bank Śląski – wynika z rankingu Open Finance.

author
Patryk Byczek
18 marca 2014
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Pożyczki Dębica

Czy szukasz najtańszej pożyczki w Dębicy? Przeglądaj ranking z najlepszymi ofertami pożyczek przez Internet. Maksymalnie dostępne 200 000 zł z okresem spłaty do 10 lat. Gotówka dostępna od razu.

author
Aleksandra Gościnna
21 stycznia 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bon Pierwszaka dla polskich uczniów za granicą

Bon Pierwszaka to nie to samo, co świadczenie Dobry Start. Bon ten przysługuje bowiem wyłącznie dzieciom polskim, które na stałe mieszkają za granicą i jest przyznawany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Kto może otrzymać bon i ile wynosi kwota wsparcia? Sprawdzamy.

author
Dominika Byczek
05 września 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Alior Bank w Plewiskach

W Plewiskach aktywnie działa wyłącznie jedna placówka partnerska, która obsługuje Klientów w godzinach 08:00 – 16:00 (poniedziałek-piątek). Sprawdź adres i dane kontaktowe placówki.

author
Aleksandra Gościnna
20 kwietnia 2024
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Gwiazda Bankowości dla ING Banku Śląskiego

Nagroda “Gwiazdy Bankowości” już po raz czwarty trafiła do ING Banku Śląskiego. Bank został nagrodzony za całokształt działalności.

author
Dominika Byczek
09 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kasa Stefczyka Nowy Dwór Mazowiecki

Szukasz danych o oddziałach Kasy Stefczyka w Nowym Dworze Mazowieckim? To jest miejsce, w którym znajdziesz wszystkie istotne informacje. Sprawdź placówkę Kasy Stefczyka w Nowym Dworze Mazowieckim, w tym adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
03 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Porównaj