Nie mogę spłacić kredytu. Co zrobić?

Nie mogę spłacić kredytu. Co zrobić?

author
Aneta Jankowska
17 czerwca 2020

Problem ze spłatą kredytu może dotyczyć każdego z nas. Wyjaśniamy, jakie mogą być konsekwencje zaległości w spłacaniu rat oraz podpowiadamy, co najlepiej zrobić w takiej sytuacji.

Spis treści:
1. Konsekwencje braku spłaty kredytu
2. Co zrobić, gdy nie jestem w stanie spłacić kredytu lub pożyczki w terminie?
3. Jak rozwiązać problem z terminową spłatą kredytu?
4. Podsumowanie
5. Pytania i odpowiedzi

Do decyzji o podpisaniu umowy kredytowej może skłonić wiele rzeczy. Czasem zmuszają nas do tego niespodziewane zdarzenia losowe, niekiedy marzenia o wymarzonych wakacjach, aucie lub własnym mieszkaniu. Niektórzy z nas biorą również dodatkowy kredyt, który ma pomóc w spłacie ich poprzednich zobowiązań (w takich sytuacjach bardzo pomocny może okazać się kredyt konsolidacyjny online).

Obecnie wiele osób decyduje się na różnego typu zobowiązania. I nic w tym złego, o ile takie decyzje podejmujemy w sposób przemyślany i rozsądny. Ważne, aby w przyszłości móc spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Co robić jednak w sytuacji, w której nie będziemy w stanie tego zrobić?

Konsekwencje braku spłaty kredytu

Kredyt jest zobowiązaniem, które musimy spłacić w terminie, podobnie jak pożyczka lub jakikolwiek inny produkt finansowy, ale nie tylko. Każdy produkt lub usługa, na którą podpisujemy umowę, musi być kiedyś spłacona. Zalegając z zapłatą rachunków za prąd możemy liczyć się z tym, że kiedyś ten prąd zostanie nam po prostu zabrany.

Identycznie jest w przypadku kredytu, którego nie możemy spłacić na czas. Kredytobiorca musi się wówczas liczyć z konsekwencjami. Co mu grozi w takiej sytuacji?

Do najczęściej stosowanych praktyk wobec niesolidnych kredytobiorców należą między innymi:

  • monit ze strony banku
  • kontakt z działem windykacji
  • wypowiedzenie umowy kredytowej
  • przekazanie sprawy do sądu
  • przekazanie informacji o zaległości do BIK
  • przekazanie sprawy do komornika sądowego

Klient, który posiada kredyt w banku i nie jest w stanie spłacić go na czas, musi liczyć się z tym, że instytucja może rozpocząć postępowanie windykacyjne. Innym rozwiązaniem banku jest również sprzedaż długu klienta konkretnej firmie, która zajmuje się windykacją.

Monit

Chociaż słowo monit brzmi złowrogo, to tak naprawdę jest to jedynie przypomnienie o upływie określonego wcześniej terminu spłaty zobowiązania. Wspomniane przypomnienie może zostać wystosowane do klienta z banku, firmy windykacyjnej lub od samego windykatora.

Windykator

Klienci, których dług trafił do firmy zajmującej się windykacją, mogą spodziewać się kontaktu ze strony przedstawiciela windykacyjnego. W pierwszych krokach firma będzie starała się zaproponować takie rozwiązanie, które sprawi, że dłużnik odda zaległe pieniądze. Mowa tu między innymi o rozłożeniu niespłaconego zobowiązania na dużo mniejsze raty lub zaproponowanie dłużnikowi kredytu konsolidacyjnego.

Jeśli klient, który zalega ze spłatą zobowiązania nie dojdzie do porozumienia z windykatorem, to grozi mu skierowanie pod jego adresem wniosku do sądu o nakaz spłaty. O ile sąd wyda pozytywną decyzję w tej sprawie, niesolidny kredytobiorca ma dokładnie dwa tygodnie na uregulowanie swoich finansowych zaległości. W tym czasie może również odwołać się od decyzji.

Komornik

Na etapie wydania pozytywnej decyzji przez sąd w sprawie dłużnika do gry wkracza komornik, który musi działać zgodnie z polskim prawem. Komornik może zająć jego wynagrodzenie lub część miesięcznej pensji, a także majątek rzeczowy, czyli samochód, nieruchomości lub cenną biżuterię.

Wpis do bazy dłużników

Brak terminowej spłaty zobowiązania wiąże się między innymi również z wpisaniem na listę Krajowego Rejestru Dłużników. Co to oznacza w praktyce? To, że przy każdej okazji do zawarcia innego zobowiązania, będziemy widnieć w rejestrze jako niesolidni kredytobiorcy, a szanse na uzyskanie przez nas pożyczki spadną prawie do zera. W takiej sytuacji, jeśli potrzebujemy pilnie pieniędzy, mogą nas uratować jedynie pożyczki dla zadłużonych. To specjalne produkty, które są dedykowane osobom z problemami finansowymi w przeszłości.

Co zrobić, gdy nie jestem w stanie spłacić kredytu lub pożyczki w terminie?

W problemy finansowe wpędzają nas różne, życiowe sytuacje. Ważne, aby niczego nie ukrywać i przysłowiowo nie zamiatać problemów pod dywan. Pierwszym krokiem, na jaki powinien zdecydować się dłużnik jest poinformowanie banku (lub innej instytucji finansowej) o możliwych opóźnieniach w spłacie zobowiązania. Nie warto ukrywać i tuszować swoich problemów.

W takiej sytuacji, doradca bankowy, który zna różne produkty dostępne na rynku, może zaproponować pomocne rozwiązanie.

Wakacje kredytowe

To jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w sytuacji jakichkolwiek problemów ze spłatą zobowiązania. Wakacje kredytowe polegają na odroczeniu spłaty w czasie. Mówiąc prościej, o ile wiemy, że nasz przestój finansowy potrwa jakiś czas, a za niedługo ponownie będziemy w stanie spłacać zaciągnięty wcześniej kredyt, to umawiamy się z podmiotem, który udzielił nam finansowania, na przesunięcie realizacji kolejnych rat.

Wydłużenie okresu kredytowania

W życiu może zdarzyć się też tak, że problem ze spłatą zobowiązania okaże się być długi i przewlekły. W takiej sytuacji niektóre banki oferują przedłużenie okresu kredytowania. W efekcie miesięczna rata się zmniejszy, ale kredytobiorca musi liczyć się z tym, ze swoje zobowiązanie będzie po prostu spłacał dłużej.

Kredyt konsolidacyjny

Niektórzy kredytobiorcy mają na swoim koncie kilka różnych zobowiązań. Jeśli nie radzimy sobie w takim przypadku z terminową spłatą rat, to warto zastanowić się nad kredytem konsolidacyjnym, który pomoże nam zebrać razem wszystkie nasze zaległości. Głównym celem takiego produktu jest połączenie wszystkich zobowiązań w jeden kredyt i spłacanie jednej, niższej raty niż kilku wyższych, ale pojedynczych rat zobowiązań.

Równe raty zobowiązania

Jeśli kredytobiorca posiada zobowiązanie, które jest opatrzone ratami malejącymi, to warto rozważyć zmianę miesięcznych płatności na raty równe. Takie rozwiązanie również może wspomóc płatnika i rozłożyć koszty kredytu w czasie. Ważne! Tego typu wyjście z sytuacji sprawi jednak, że ogólny okres kredytowania może się wydłużyć i dłużej będziemy związani z bankiem.

Drobne nieścisłości – harmonogram spłaty rat

Najprostszą sytuację mają osoby, które nie zgrały w czasie swoich płatności z przychodzącym na konto wynagrodzeniem. Rzadko, ale jednak może się okazać, że bank ściąga ratę kredytu z naszego konta wcześniej, niż w czasie otrzymywania przez nas wynagrodzenia. W takiej sytuacji należy po prostu skontaktować się z bankiem i doprecyzować harmonogram spłacania rat zaciągniętego zobowiązania.

Szukanie oszczędności

W przypadku, gdy nagle potrzebujemy pieniędzy warto zastanowić się nad analizą swoich aktualnych wydatków. Może zdarzyć się również tak, że kredytobiorca będzie zmuszony pozbyć się (sprzedać) części swojego majątku, by pokryć zaległości w banku, ale jest to bardzo skrajny przypadek. Warto jest także szukać pomocy u najbliższych. Czasem pożyczka u siostry lub brata może uratować nas z chwilowych problemów.

Masz problem ze spłata rat? Działaj!

Każdy kredytobiorca powinien pamiętać o jednej zasadzie: masz problem ze spłatą rat, to poinformuj o tym swój bank. Taki krok pozwoli nam uniknąć wielu nieprzyjemności. Jeśli klient wyjdzie z inicjatywą, poinformuje o swoich (często chwilowych) problemach finansowych, to bank może mu pomóc.

Co najważniejsze, jeśli odpowiednio będziemy współpracować z bankiem, to istnieje mniejsza szansa na wpisanie nas do rejestrów długów i baz niesolidnych kredytobiorców. W sytuacji, w której zostaniemy już wpisani do bazy dłużników, monitorujmy na bieżąco listy, czy bank aktualizuje o nas zamieszczone tam już informacje.

Jak rozwiązać problem z terminową spłatą kredytu?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Po pierwsze, przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji finansowej, analizujmy swój budżet! Chociaż wiele ekspertów powtarza to zdanie jak mantrę, to jest to najlepszy sposób na uniknięcie finansowych problemów w przyszłości.

Biorąc kredyt gotówkowy, pożyczkę, chwilówkę lub kredyt na mieszkanie, zawsze musimy oddać pieniądze. Jeśli nas na to nie stać, poszukajmy innych rozwiązań.

Czasem problem ze spłatą rat i zaległości lub nawet opłat za rachunki pojawią się z powodu zwykłego… zapominalstwa. Chociaż większość instytucji pobiera pieniądze z naszych kont automatycznie, to warto też ustawić sobie odpowiednie przypomnienia, aby nie umknęło nam nic istotnego.

Szansa na kolejny kredyt

Osoby, które posiadają pozytywną historię kredytową powinny bez problemu otrzymać finansowanie. Utrudnienia mogą pojawiać się w przypadku tych kredytobiorców, którzy mieli w przeszłości problemy ze spłatą rat i niestety – trafili np. na listę Krajowego Rejestru Dłużników lub pojawili się na liście w Biurze Informacji Kredytowej/BIG.

Co to oznacza? Jeśli Jan Kowalski pojawi się w takim rejestrze to automatycznie przestaje być wiarygodnym kredytobiorcą, co będzie wiązać się z trudnościami w przypadku zaciągnięcia kolejnego zobowiązania. Podmioty finansowe prawie zawsze weryfikują swoich potencjalnych klientów w tego typu bazach i na ich podstawie decydują o przyznaniu pozytywnej decyzji kredytowej wnioskującemu. W przypadku, w którym nasze nazwisko widnieje w bazie dłużników, to będziemy mieć problem z zaciągnięciem zo bowiązania.

Pytania i odpowiedzi

1. Co to jest monit?

Monit to przypomnienie o upływie określonego wcześniej terminu spłaty zobowiązania. Takie przypomnienie może zostać wystosowane do klienta z banku, firmy windykacyjnej lub od samego windykatora.

2. Co to są wakacje kredytowe?

To jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w sytuacji jakichkolwiek problemów ze spłatą zobowiązania. Wakacje kredytowe polegają na odroczeniu spłaty w czasie.

3. Kim jest windykator?

Windykator zajmuje się egzekucją długów. Zazwyczaj jest osobą wynajęta przez wierzyciela. Jego zadaniem jest odzyskanie zaległości od dłużnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt samochodowy Morąg
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
20 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Morąg

Nest Bank – kody SWIFT/BIC oraz IBAN
Banki
author
Dominika Sobieraj
06 grudnia 2018

Nest Bank – kody SWIFT/BIC oraz IBAN

Kredyt hipoteczny Białystok
Kredyty miasta
autor wpisu
Dorota Cholewicka
01 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Białystok

PKO BP w Strzelcach Krajeńskich
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
14 sierpnia 2019

PKO BP w Strzelcach Krajeńskich

Kolejna edycja „Staży Prezesa NBP”
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
23 lipca 2019

Kolejna edycja „Staży Prezesa NBP”

Jak dostać odszkodowanie za dziurę w drodze
Poradnik
author
Halszka Gronek
16 kwietnia 2018

Jak dostać odszkodowanie za dziurę w drodze

Porównaj