Kolejki w poczekalni do lekarza, najbliższy termin wizyty dopiero za trzy miesiące czy brak numerków. Każdy z nas spotkał się z tego typu utrudnieniami. Raport “Razem dla Zdrowia” sprawdził, czego oczekują pacjenci i jak oceniają polską służbę zdrowia. Niestety, odpowiedzi w większości są bardzo negatywne.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 13.04.2018
Udostępnij:

Powszechna czy prywatna opieka zdrowotna ?

93% ankietowanych oceniło, że nie są oni zadowoleni z aktualnego funkcjonowania opieki zdrowotnej w Polsce. 6% opowiedziało się pozytywnie, a 2% respondentów nie miało zdania w tej sprawie. 

Z badania wynika, że większość z nas korzysta zarówno z powszechnej opieki zdrowotnej jak i prywatnych wizyt u lekarza. Jedynie 14% ankietowanych decyduje się wyłącznie na publiczną służbę zdrowia.

Źródło: razemdlazdrowia.pl

Wydatki Polaków na leczenie

Każdy, kto chociaż raz skorzystał z prywatnej wizyty u lekarza, wie ile to kosztuje. Zgodnie z raportem, wydatki prywatne na świadczenia zdrowotne, które ponieśli badani w trakcie ostatniego roku wyniosły średnio 1551,61 zł

Na opiekę zdrowotną ankietowani wydali:

  • do 50 zł – 11% badanych
  • 51–100 zł – 2% badanych
  • 101–200 zł – 8% badanych
  • 201–500 zł – 20% badanych
  • 501–1000 zł – 25% badanych
  • powyżej 1000 zł – 34% badanych

Jakimi kryteriami zwykle kierujemy się przy wyborze lekarza lub miejsca leczenia? Okazuje się, że najczęściej bierzemy pod uwagę łatwość dostępu. Chodzimy do lekarza tam, gdzie najłatwiej się dostać i wybieramy placówki ulokowane blisko nas. W następnej kolejności analizujemy opinie o konkretnym lekarzu otrzymane od znajomych czy znalezione w sieci.

Co zmienilibyśmy w polskiej służbie zdrowia ?
 
50% badanych proponuje przesunięcie środków z innych pozycji w budżecie właśnie na sektor zdrowia. Co więcej, ankietowani w 73% stwierdzili, że wydatki należałoby zmniejszyć w obszarze dotowania górnictwa, w 59% administracji lokalnej oraz w 40% w przypadku wojska. Pieniądze na tym zaoszczędzone powinny zostać przekazane na rzecz służby zdrowia. 

31% z nas oczekuje poprawy funkcjonowania obecnego systemu bez podnoszenia obowiązkowej składki zdrowotnej.

Źródło: razemdlazdrowia.pl

Badanie przeprowadzono na próbie ponad 1300 osób.

Komentarze