Najwięcej przelewów w euro wymieniamy z Niemcami i Holendrami

Najwięcej przelewów w euro wymieniamy z Niemcami i Holendrami

author
Halszka Gronek
12 sierpnia 2019

W pierwszych pięciu miesiącach 2019 roku Krajowa Izba Rozliczeniowa odnotowała 6,8 mln przelewów w euro nadanych przez Polaków oraz 22 mln przelewów otrzymanych. Liczba transakcji rozliczanych w unijnej walucie rośnie z każdym kolejnym miesiącem, a najbardziej popularne strony płatności to Niemcy oraz Holandia.

Z każdym kolejnym rokiem na polskim rynku finansowym gotówka coraz widoczniej odchodzi do lamusa. Rzadziej dokonujemy tradycyjnych płatności za pomocą banknotów i monet, a częściej sięgamy po nowoczesne rozwiązania – płatności mobilne, transakcje zbliżeniowe czy po prostu przelewy. Wniosek ten dobitnie potwierdzają najnowsze statystyki rozliczeniowe opracowane przez Krajową Izbę Rozliczeniową – instytucję odpowiedzialną za zarządzanie usługami z zakresu płatności i rozliczeń.  

Jak wynika z raportu dostarczonego przez KIR, tylko w lipcu bieżącego roku ogólnokrajowy system rozliczeń odnotował ponad 170 milionów przelewów – zarówno tradycyjnych, jak i błyskawicznych oraz tych rozliczanych w euro. W przypadku ostatniej grupy transakcji, a więc w przypadku przelewów dokonanych w unijnej walucie, zaobserwowano wzrost liczby przelewów na poziomie 31%. Mowa aż o 3,6 mln transakcji rozliczonych w systemie Euro Elixir z lipca 2019 roku wobec 2,7 mln dokonanych w lipcu 2018 roku.

Choć chętnie wykonujemy przelewy w euro, jeszcze liczniej je otrzymujemy. Najnowsze dane opublikowane przez Krajową Izbę Rozliczeniową wskazują, iż w 2019 roku zdecydowaną większość, bo aż 75% transakcji w unijnej walucie, stanowiły wpływy. Nic w tym dziwnego, wszak spora część polskiego społeczeństwa zatrudniona jest w zachodnich fabrykach i przedsiębiorstwach i to właśnie z tychże podmiotów nadchodzą przelewy (pensje) w euro. Kraje, z którymi Polacy wymieniają najwięcej przelewów w unijnej walucie, to Niemcy i Holandia.


Sprawdź, jakie państwa należą obecnie do Strefy Euro.

Przelewy w euro – rok 2019 będzie rekordowym?

Na przełomie pierwszych pięciu miesięcy 2019 roku system Euro Elixir rozliczył blisko 3,4 mln komunikatów wysyłanych i 10,3 mln komunikatów otrzymywanych. Jeśli tempo wzrostu notowanych transakcji się utrzyma, można oczekiwać, iż bieżący rok okaże się być rekordowym. Dla porównania w całym roku 2018 rozliczono 6,8 mln komunikatów wysyłanych i 22 mln komunikatów otrzymywanych. Po pięciu miesiącach 2019 roku jesteśmy w połowie zeszłorocznych wyników, a dane rozliczeniowe za lipiec jedynie napawają optymizmem. 

"

Przyczyn rosnącej transakcyjności w euro należy upatrywać w zachodzących procesach makroekonomicznych. Polscy przedsiębiorcy prowadzą intensywną działalność handlową z krajami Unii Europejskiej, co ma bezpośredni wpływ na dynamikę liczby transakcji przetwarzanych w Euro Elixir.

– tłumaczy Tomasz Jończyk, menadżer Krajowej Izby Rozliczeniowej i dyrektor „Linii biznesowej rozliczenia sesyjne”.

Opinię eksperta potwierdzają wyniki handlu zagranicznego Polski z pierwszych miesięcy 2019 roku. Jak wynika z oficjalnego komentarza Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii opublikowanego na rządowej stronie resortu, eksport towarów z Polski wzrósł w stosunku do grudnia 2018 roku o 6% do poziomu bliskiego 37 mld euro. Często za zakupione dobra nabywcy płacą we własnej walucie. A ponieważ wśród kierunków eksportu przodują Niemcy i Francja, nic dziwnego, iż wraz z eksportem rośnie liczba notowanych wpływów w walucie euro.

Niemcy i Holandia na pierwszym miejscu wśród stron transakcji w euro

Nie da się ukryć, iż rosnący eksport polskich dóbr do krajów zachodnich przyczynia się do zwiększenia transakcyjności w unijnej walucie. Zagraniczny handel nie jest tu jednak jedyną przyczyną. Warto zauważyć, iż oprócz eksportu zwiększa się także liczba osób zatrudnionych w zachodnich fabrykach oraz przedsiębiorstwach. Ponadto wielu Polaków przebywa na emigracji zarobkowej, skąd przesyła pieniądze do rodzin znajdujących się na ojczyźnie. Wszystkie te czynniki mają wpływ na wzrost odnotowywanych przelewów w systemie Euro Elixir.

"

Największą liczbę transakcji międzynarodowych w systemie Euro Elixir wymieniamy z zachodnimi sąsiadami. W okresie styczeń–maj 2019 r. do Niemiec wysłaliśmy 1,4 mln komunikatów rozliczeniowych, do Holandii – 338 tys. komunikatów, do Włoch – 270 tys. komunikatów. Statystykę komunikatów otrzymanych otwierają Niemcy: 4,47 mln, Holandia: 2,07 mln, Francja: 480 tys. i Belgia: 395 tys. komunikatów.

– dodaje Tomasz Jończyk z Krajowej Izby Rozliczeniowej.

W komunikacie KIR-u przywołany jest także raport Głównego Urzędu Statystycznego dotyczący kierunków emigracji polskiego społeczeństwa. Na koniec 2017 roku najwięcej Polaków (793 tysiące) przebywało w Wielkiej Brytanii – tam jednak obowiązującą walutą jest funt szterling. Kolejne kraje najczęściej wybierane przez emigrujących Polaków to Niemcy (703 tys.) oraz Holandia (120 tys.). Informacje GUS-u potwierdzają więc najczęściej obierane strony przelewów rozliczanych w euro: Niemcy oraz Holandię. 


Źródła:
https://www.kir.pl/kontakt/biuro-prasowe/komunikaty-prasowe/ip2019/najwiecej-transakcji-w-euro-rozliczamy-z-niemcami-i-holandia,27.html
https://www.kir.pl/kontakt/biuro-prasowe/komunikaty-prasowe/ip2019/statystyki-systemow-rozliczeniowych-kir-w-lipcu-2019-r-,26.html
https://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/handel-zagraniczny-polski-w-okresie-styczen-luty-2019-roku-komentarz-mpit-do-danych-gus
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/migracje-zagraniczne-ludnosci/informacja-o-rozmiarach-i-kierunkach-czasowej-emigracji-z-polski-w-latach-2004-2017,2,11.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Lipnie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
10 września 2019

PKO BP w Lipnie

Kredyt samochodowy Gliwice
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
02 listopada 2017

Kredyt samochodowy Gliwice

Ile wyniosą składki ZUS dla nowych firm w 2019 roku ?
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
26 czerwca 2018

Ile wyniosą składki ZUS dla nowych firm w 2019 roku ?

PKO BP w Sochaczewie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
24 lipca 2019

PKO BP w Sochaczewie

Wspólne programowanie z Alior Bankiem
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
16 marca 2019

Wspólne programowanie z Alior Bankiem

Biuro paszportowe w Kraśniku
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
11 lipca 2022

Biuro paszportowe w Kraśniku

Porównaj