Najwięcej przelewów w euro wymieniamy z Niemcami i Holendrami

Najwięcej przelewów w euro wymieniamy z Niemcami i Holendrami

author
Halszka Gronek
12 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

W pierwszych pięciu miesiącach 2019 roku Krajowa Izba Rozliczeniowa odnotowała 6,8 mln przelewów w euro nadanych przez Polaków oraz 22 mln przelewów otrzymanych. Liczba transakcji rozliczanych w unijnej walucie rośnie z każdym kolejnym miesiącem, a najbardziej popularne strony płatności to Niemcy oraz Holandia.

Z każdym kolejnym rokiem na polskim rynku finansowym gotówka coraz widoczniej odchodzi do lamusa. Rzadziej dokonujemy tradycyjnych płatności za pomocą banknotów i monet, a częściej sięgamy po nowoczesne rozwiązania – płatności mobilne, transakcje zbliżeniowe czy po prostu przelewy. Wniosek ten dobitnie potwierdzają najnowsze statystyki rozliczeniowe opracowane przez Krajową Izbę Rozliczeniową – instytucję odpowiedzialną za zarządzanie usługami z zakresu płatności i rozliczeń.  

Jak wynika z raportu dostarczonego przez KIR, tylko w lipcu bieżącego roku ogólnokrajowy system rozliczeń odnotował ponad 170 milionów przelewów – zarówno tradycyjnych, jak i błyskawicznych oraz tych rozliczanych w euro. W przypadku ostatniej grupy transakcji, a więc w przypadku przelewów dokonanych w unijnej walucie, zaobserwowano wzrost liczby przelewów na poziomie 31%. Mowa aż o 3,6 mln transakcji rozliczonych w systemie Euro Elixir z lipca 2019 roku wobec 2,7 mln dokonanych w lipcu 2018 roku.

Choć chętnie wykonujemy przelewy w euro, jeszcze liczniej je otrzymujemy. Najnowsze dane opublikowane przez Krajową Izbę Rozliczeniową wskazują, iż w 2019 roku zdecydowaną większość, bo aż 75% transakcji w unijnej walucie, stanowiły wpływy. Nic w tym dziwnego, wszak spora część polskiego społeczeństwa zatrudniona jest w zachodnich fabrykach i przedsiębiorstwach i to właśnie z tychże podmiotów nadchodzą przelewy (pensje) w euro. Kraje, z którymi Polacy wymieniają najwięcej przelewów w unijnej walucie, to Niemcy i Holandia.


Sprawdź, jakie państwa należą obecnie do Strefy Euro.

Przelewy w euro – rok 2019 będzie rekordowym?

Na przełomie pierwszych pięciu miesięcy 2019 roku system Euro Elixir rozliczył blisko 3,4 mln komunikatów wysyłanych i 10,3 mln komunikatów otrzymywanych. Jeśli tempo wzrostu notowanych transakcji się utrzyma, można oczekiwać, iż bieżący rok okaże się być rekordowym. Dla porównania w całym roku 2018 rozliczono 6,8 mln komunikatów wysyłanych i 22 mln komunikatów otrzymywanych. Po pięciu miesiącach 2019 roku jesteśmy w połowie zeszłorocznych wyników, a dane rozliczeniowe za lipiec jedynie napawają optymizmem. 

"

Przyczyn rosnącej transakcyjności w euro należy upatrywać w zachodzących procesach makroekonomicznych. Polscy przedsiębiorcy prowadzą intensywną działalność handlową z krajami Unii Europejskiej, co ma bezpośredni wpływ na dynamikę liczby transakcji przetwarzanych w Euro Elixir.

– tłumaczy Tomasz Jończyk, menadżer Krajowej Izby Rozliczeniowej i dyrektor „Linii biznesowej rozliczenia sesyjne”.

Opinię eksperta potwierdzają wyniki handlu zagranicznego Polski z pierwszych miesięcy 2019 roku. Jak wynika z oficjalnego komentarza Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii opublikowanego na rządowej stronie resortu, eksport towarów z Polski wzrósł w stosunku do grudnia 2018 roku o 6% do poziomu bliskiego 37 mld euro. Często za zakupione dobra nabywcy płacą we własnej walucie. A ponieważ wśród kierunków eksportu przodują Niemcy i Francja, nic dziwnego, iż wraz z eksportem rośnie liczba notowanych wpływów w walucie euro.

Niemcy i Holandia na pierwszym miejscu wśród stron transakcji w euro

Nie da się ukryć, iż rosnący eksport polskich dóbr do krajów zachodnich przyczynia się do zwiększenia transakcyjności w unijnej walucie. Zagraniczny handel nie jest tu jednak jedyną przyczyną. Warto zauważyć, iż oprócz eksportu zwiększa się także liczba osób zatrudnionych w zachodnich fabrykach oraz przedsiębiorstwach. Ponadto wielu Polaków przebywa na emigracji zarobkowej, skąd przesyła pieniądze do rodzin znajdujących się na ojczyźnie. Wszystkie te czynniki mają wpływ na wzrost odnotowywanych przelewów w systemie Euro Elixir.

"

Największą liczbę transakcji międzynarodowych w systemie Euro Elixir wymieniamy z zachodnimi sąsiadami. W okresie styczeń–maj 2019 r. do Niemiec wysłaliśmy 1,4 mln komunikatów rozliczeniowych, do Holandii – 338 tys. komunikatów, do Włoch – 270 tys. komunikatów. Statystykę komunikatów otrzymanych otwierają Niemcy: 4,47 mln, Holandia: 2,07 mln, Francja: 480 tys. i Belgia: 395 tys. komunikatów.

– dodaje Tomasz Jończyk z Krajowej Izby Rozliczeniowej.

W komunikacie KIR-u przywołany jest także raport Głównego Urzędu Statystycznego dotyczący kierunków emigracji polskiego społeczeństwa. Na koniec 2017 roku najwięcej Polaków (793 tysiące) przebywało w Wielkiej Brytanii – tam jednak obowiązującą walutą jest funt szterling. Kolejne kraje najczęściej wybierane przez emigrujących Polaków to Niemcy (703 tys.) oraz Holandia (120 tys.). Informacje GUS-u potwierdzają więc najczęściej obierane strony przelewów rozliczanych w euro: Niemcy oraz Holandię. 


Źródła:
https://www.kir.pl/kontakt/biuro-prasowe/komunikaty-prasowe/ip2019/najwiecej-transakcji-w-euro-rozliczamy-z-niemcami-i-holandia,27.html
https://www.kir.pl/kontakt/biuro-prasowe/komunikaty-prasowe/ip2019/statystyki-systemow-rozliczeniowych-kir-w-lipcu-2019-r-,26.html
https://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/handel-zagraniczny-polski-w-okresie-styczen-luty-2019-roku-komentarz-mpit-do-danych-gus
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/migracje-zagraniczne-ludnosci/informacja-o-rozmiarach-i-kierunkach-czasowej-emigracji-z-polski-w-latach-2004-2017,2,11.html

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Chwilówki Chorzele

Sprawdź nasz ranking, by poznać zestawienie najlepszych ofert chwilówek dla miasta Chorzele. Przedstawione oferty otrzymasz bez konieczności wychodzenia z domu. Maksymalnie możemy pożyczyć 15 000 zł. Dodatkowo nie musimy okazywać zaświadczenia o dochodach.

author
Aleksandra Gościnna
05 lutego 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bank Pekao w Strzyżowie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Strzyżowie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
04 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt konsolidacyjny Puławy

Zastanawiasz się, który kredyt konsolidacyjny w Puławach najbardziej odpowiada Twoim potrzebom? Sprawdź nasz ranking.​ Maksymalna kwota to nawet 200 000 zł bez dodatkowych zabezpieczeń.

author
Aleksandra Gościnna
22 stycznia 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Ministerstwo Finansów pracuje nad “testem przedsiębiorcy”?

Ministerstwo Finansów chce przyjrzeć się jednoosobowym działalnościom gospodarczym, których właściciele wystawiają miesięcznie tylko jedną fakturę jednemu podmiotowi. „Test przedsiębiorcy” ma oddzielić prawdziwych przedsiębiorców od osób pozornie prowadzących działalność i rozliczających się podatkiem liniowym.

author
Dominika Byczek
27 marca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

BNP Paribas informuje o niepokojących skutkach suszy

Świat ogarnęła epidemia, która wyrządziła już wiele szkód. BNP Paribas w najnowszym komunikacje informuje, że dla Polski równie groźna, jak wirus jest także susza. Problem ten dotyczy szczególnie niepewnej sytuacji rolników, jednak skutki niesprzyjającej pogody dotknąć mogą nas wszystkich. Sprawdzamy, jaki wpływ może mieć susza na życie Polaków.

author
Aleksandra Gościnna
04 maja 2020
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Milenialsi chętnie korzystają z leasingu

65% millenialsów prowadzi swój biznes i korzysta z leasingu. Siódma edycja raportu EFL „Milenialsi w MŚP. Pod lupą” pokazuje, że wiek i format firmy millenialsa rzutuje na jego korzystanie z leasingu.

author
Aneta Jankowska
09 czerwca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj