Na Walentynki wydajemy z roku na rok coraz więcej - tak wynika z najnowszego badania „Mastercard Love Index”. Już trzeci raz Mastercard przeprowadził badanie trendów zakupowych związanych z wydatkami na Walentynki. Wyniki badania pokazują, że w stosunku do 2015 roku w sumie na tę okazję Europejczycy przeznaczają o 19% więcej pieniędzy. 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 14.02.2018
Udostępnij:

Mastercard mierzył wydatki związane z Walentynkami badając transakcje realizowane za pomocą kart kredytowych, debetowych oraz prepaid pomiędzy 11 a 14 lutego. W tym okresie zdecydowanie więcej pieniędzy Europejczycy wydali na wspólne spędzenie czasu z partnerem niż na zakup prezentów. 

Walentynkowa kolacja i romantyczna noc w hotelu

Najwięcej transakcji walentynkowych – bo aż 65% – przeprowadzanych jest w restauracjach. Oznacza to, że jako jeden z najbardziej typowych prezentów walentynkowych, nadal uznajemy tradycyjną kolację w restauracji. Transakcje na pobyt w hotelu obejmują jedynie 11% wszystkich dokonywanych w tym okresie. Wartość jednych i drugich celów jest jednak podobna: w restauracjach zostawiamy w sumie 29% wydatków, a w hotelach 32% – wiadomo jednak, że pobyt w hotelu kosztuje dużo więcej, niż kolacja w nawet najbardziej wykwintnej restauracji. Popularnością cieszą się także walentynkowe podróże – aż 31% wszystkich wydatków przeznaczamy na wycieczki samolotem lub pociągiem. 

Kosztowna kolacja? Tylko kartą

Wartość transakcji zbliżeniowych przeprowadzanych w Walentynki od 2015 roku wzrosła niemalże o 800%.  Dzięki płatnościom zbliżeniowym udaje nam się uniknąć kłopotliwego momentu płacenia za kolację walentynkową – kwota jest często nieprzyzwoicie wysoka, a transakcje zbliżeniowe pozwalają uczynić ten fakt nieistotnym. 

Prezenty kupujemy raczej w sklepach

Po prezenty wolimy się raczej wybierać osobiście i kupować je w sklepach stacjonarnych – w ten sposób nabywamy 86% wszystkich prezentów walentynkowych. Dużo więcej w stosunku do 2015 roku robimy także walentynkowych zakupów przez Internet – liczba tych transakcji wzrosła aż o 211%. 

Więcej kwiatów i biżuterii

Tradycyjny bukiet kwiatów cieszy się dużą popularnością wśród walentynkowych zakupów – liczba transakcji wzrosła niemal o połowę w stosunku do 2015 roku. Biżuterii również kupujemy więcej, ale za to przeznaczamy na nią mniej pieniędzy – doszliśmy zatem do wniosku, że dobry prezent niekoniecznie oznacza drogi prezent. 

Prezenty na ostatnią chwilę

Najwięcej, bo aż 30% prezentów walentynkowych kupowanych jest na ostatnią chwilę – dokładnie 14 lutego! Trzy dni przed świętem zakochanych kupuje prezenty 27% osób.
 

Komentarze