30% firm w Polsce prowadzonych jest przez kobiety

30% firm w Polsce prowadzonych jest przez kobiety

author
Patryk Byczek
08 marca 2018
Ranking MasterCard Index of Women Entrepreneurs wykazuje, że przedstawicielki płci pięknej w naszym kraju stają się coraz bardziej przedsiębiorcze. Nasz kraj zajmuje aktualnie siódme miejsce spośród pięćdziesięciu siedmiu państw biorących udział w badaniu, pod względem zarządzania firmami przez kobiety.

Według MIWE, 30,3% przedsiębiorstw w Polsce jest zarządzanych przez kobiety. Statystyki są lepsze, bowiem w zeszłym roku wynik ten plasował się na poziomie 29,6%. Co sprawia, że kobiety decydują się na bycie „głową” firmy?


 

Podjęte decyzje
 

Mimo, że wskaźnik liczby Pań na najwyższych stanowiskach rośnie, to nadal Panowie są częściej spotykani na najwyższych stanowiskach w firmach. Ze światowych raportów wynika, że poza założeniem własnej działalności, wspinanie się na wyżyny przedsiębiorczych stanowisk przychodzi o wiele trudniej paniom, niż panom. Kobiety najczęściej zakładają firmy, ponieważ:
 

  • jest to kolejny etap w karierze zawodowej – 67%,

  • chcą pracować na własny rachunek – 42%,

  • wyraziły chęć rozwoju osobistego – 37%

Prowadzenie firmy

Jeden ze wskaźników, na którym opierało się badanie dotyczył krajów, które oferują kobietom najlepsze warunki do prowadzenia własnej firmy. Ranking pokazuje, ze najlepiej radzą sobie i prosperują kobiety w państwach, w których gospodarka jest bardzo rozwinięta. Panie mają o wiele więcej możliwości, takich jak np. finanse, różnego rodzaju programy, czy dostęp do kapitału. Na pięćdziesiąt siedem państw Polska z 65,4 punktu zajmuje w tym segmencie dopiero dziewiętnaste miejsce. Na podium stoją:
 

  • 1. Nowa Zelandia – 74,2 punktu,

  • 2. Szwecja – 71,3 punktu,

  • 3. Kanada – 70,9 punktu.

Jednak statystyki to nie wszystko. Badania pokazują, że rynki, które dają paniom wysokie możliwości w prowadzeniu własnej działalności, mimo wszystko są uprzedzone do kobiet przedsiębiorczych. Dzieje się tak głównie dlatego, ponieważ uważa się, że przedstawicielki płci pięknej są mniej wartościowe od panów – wynika z badań.

Z opinii naszych obywateli wynika, że panie zajmujące najwyższe stanowiska w firmach są bardzo docenianie i darzone ogromnym szacunkiem.
 

DZIESIĘĆ PAŃSTW Z NAJWIĘKSZYM WSAŹNIKIEM
PROCENTOWYM KOBIET PROWADZĄCYCH FIRMĘ

1. Ghana – 46,4%, 
2. Rosja – 34,6%, 
3. Uganda – 33,8%, 
4. Nowa Zelandia – 33,0%, 
5. Australia – 32,1%, 
6. Wietnam – 31,3%, 
7. Polska – 30,3%, 
8. Hiszpania – 29,4%, 
9. Rumunia – 28,9%, 
10. Portugalia – 28,7%.

Obawy kobiet
 

Statystycznie mężczyźni są mniej wrażliwi od kobiet, co także wpływa na zajmowane przez panie pozycje w pracy. Kobiety bardzo dużą uwagę przywiązują do opinii i ocen na swój temat, co w wielu przypadkach może być jedynie swego rodzaju demotywatorem do dalszych działań. Według badań, kobiety mają o wiele mniej wiary w siebie, niż mężczyźni. Pouczenia, czy krytyczne uwagi wpływają negatywnie na myślenie pań, co wiąże się z coraz większą ilością stawianych sobie przeszkód i barier

Ponadto dużym problemem jest to, że kobiety bardzo często rywalizują między sobą, np. o posadę. U panów zauważyć można więcej współpracy i pomocy, natomiast u pań wygląda to całkowicie przeciwnie.
 

Kraje rozwijające się
 

W rozwiniętych państwach Afryki, czy Azji zauważyć można, że panie tak samo często jak panowie stają się przedsiębiorcami. Zwykle założenie firmy w tych krajach jest koniecznością i wynika z braku zatrudnienia, czy pieniędzy na życie, ale to nie zmienia faktu, że kobiety na najwyższych i wymagających stanowiskach radzą sobie równie dobrze jak mężczyźni.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

FED – czym się zajmuje?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
18 lipca 2019

FED – czym się zajmuje?

Ranking chwilówek sierpień 2021
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
31 lipca 2021

Ranking chwilówek sierpień 2021

Darmowa pożyczka na Święta
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
23 listopada 2015

Darmowa pożyczka na Święta

Kredyt samochodowy Żary
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
23 listopada 2017

Kredyt samochodowy Żary

Rusza trasa koncertowa wspierana przez Santander Bank Polska
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
07 października 2019

Rusza trasa koncertowa wspierana przez Santander Bank Polska

Porównaj