30% firm w Polsce prowadzonych jest przez kobiety
Według MIWE, 30,3% przedsiębiorstw w Polsce jest zarządzanych przez kobiety. Statystyki są lepsze, bowiem w zeszłym roku wynik ten plasował się na poziomie 29,6%. Co sprawia, że kobiety decydują się na bycie „głową” firmy?
Podjęte decyzje
Mimo, że wskaźnik liczby Pań na najwyższych stanowiskach rośnie, to nadal Panowie są częściej spotykani na najwyższych stanowiskach w firmach. Ze światowych raportów wynika, że poza założeniem własnej działalności, wspinanie się na wyżyny przedsiębiorczych stanowisk przychodzi o wiele trudniej paniom, niż panom. Kobiety najczęściej zakładają firmy, ponieważ:
-
jest to kolejny etap w karierze zawodowej – 67%,
-
chcą pracować na własny rachunek – 42%,
-
wyraziły chęć rozwoju osobistego – 37%.
Prowadzenie firmy
Jeden ze wskaźników, na którym opierało się badanie dotyczył krajów, które oferują kobietom najlepsze warunki do prowadzenia własnej firmy. Ranking pokazuje, ze najlepiej radzą sobie i prosperują kobiety w państwach, w których gospodarka jest bardzo rozwinięta. Panie mają o wiele więcej możliwości, takich jak np. finanse, różnego rodzaju programy, czy dostęp do kapitału. Na pięćdziesiąt siedem państw Polska z 65,4 punktu zajmuje w tym segmencie dopiero dziewiętnaste miejsce. Na podium stoją:
-
1. Nowa Zelandia – 74,2 punktu,
-
2. Szwecja – 71,3 punktu,
-
3. Kanada – 70,9 punktu.
Jednak statystyki to nie wszystko. Badania pokazują, że rynki, które dają paniom wysokie możliwości w prowadzeniu własnej działalności, mimo wszystko są uprzedzone do kobiet przedsiębiorczych. Dzieje się tak głównie dlatego, ponieważ uważa się, że przedstawicielki płci pięknej są mniej wartościowe od panów – wynika z badań.
Z opinii naszych obywateli wynika, że panie zajmujące najwyższe stanowiska w firmach są bardzo docenianie i darzone ogromnym szacunkiem.
DZIESIĘĆ PAŃSTW Z NAJWIĘKSZYM WSAŹNIKIEM
PROCENTOWYM KOBIET PROWADZĄCYCH FIRMĘ
1. Ghana – 46,4%,
2. Rosja – 34,6%,
3. Uganda – 33,8%,
4. Nowa Zelandia – 33,0%,
5. Australia – 32,1%,
6. Wietnam – 31,3%,
7. Polska – 30,3%,
8. Hiszpania – 29,4%,
9. Rumunia – 28,9%,
10. Portugalia – 28,7%.
Obawy kobiet
Statystycznie mężczyźni są mniej wrażliwi od kobiet, co także wpływa na zajmowane przez panie pozycje w pracy. Kobiety bardzo dużą uwagę przywiązują do opinii i ocen na swój temat, co w wielu przypadkach może być jedynie swego rodzaju demotywatorem do dalszych działań. Według badań, kobiety mają o wiele mniej wiary w siebie, niż mężczyźni. Pouczenia, czy krytyczne uwagi wpływają negatywnie na myślenie pań, co wiąże się z coraz większą ilością stawianych sobie przeszkód i barier.
Ponadto dużym problemem jest to, że kobiety bardzo często rywalizują między sobą, np. o posadę. U panów zauważyć można więcej współpracy i pomocy, natomiast u pań wygląda to całkowicie przeciwnie.
Kraje rozwijające się
W rozwiniętych państwach Afryki, czy Azji zauważyć można, że panie tak samo często jak panowie stają się przedsiębiorcami. Zwykle założenie firmy w tych krajach jest koniecznością i wynika z braku zatrudnienia, czy pieniędzy na życie, ale to nie zmienia faktu, że kobiety na najwyższych i wymagających stanowiskach radzą sobie równie dobrze jak mężczyźni.
Dodaj komentarz