zadluzenia.com
zamknij

30% firm w Polsce prowadzonych jest przez kobiety

Ranking MasterCard Index of Women Entrepreneurs wykazuje, że przedstawicielki płci pięknej w naszym kraju stają się coraz bardziej przedsiębiorcze. Nasz kraj zajmuje aktualnie siódme miejsce spośród pięćdziesięciu siedmiu państw biorących udział w badaniu, pod względem zarządzania firmami przez kobiety.


Według MIWE, 30,3% przedsiębiorstw w Polsce jest zarządzanych przez kobiety. Statystyki są lepsze, bowiem w zeszłym roku wynik ten plasował się na poziomie 29,6%. Co sprawia, że kobiety decydują się na bycie „głową” firmy?


 

Podjęte decyzje
 

Mimo, że wskaźnik liczby Pań na najwyższych stanowiskach rośnie, to nadal Panowie są częściej spotykani na najwyższych stanowiskach w firmach. Ze światowych raportów wynika, że poza założeniem własnej działalności, wspinanie się na wyżyny przedsiębiorczych stanowisk przychodzi o wiele trudniej paniom, niż panom. Kobiety najczęściej zakładają firmy, ponieważ:
 

  • jest to kolejny etap w karierze zawodowej - 67%,

  • chcą pracować na własny rachunek - 42%,

  • wyraziły chęć rozwoju osobistego - 37%


Prowadzenie firmy

Jeden ze wskaźników, na którym opierało się badanie dotyczył krajów, które oferują kobietom najlepsze warunki do prowadzenia własnej firmy. Ranking pokazuje, ze najlepiej radzą sobie i prosperują kobiety w państwach, w których gospodarka jest bardzo rozwinięta. Panie mają o wiele więcej możliwości, takich jak np. finanse, różnego rodzaju programy, czy dostęp do kapitału. Na pięćdziesiąt siedem państw Polska z 65,4 punktu zajmuje w tym segmencie dopiero dziewiętnaste miejsce. Na podium stoją:
 

  • 1. Nowa Zelandia - 74,2 punktu,

  • 2. Szwecja - 71,3 punktu,

  • 3. Kanada - 70,9 punktu.


Jednak statystyki to nie wszystko. Badania pokazują, że rynki, które dają paniom wysokie możliwości w prowadzeniu własnej działalności, mimo wszystko są uprzedzone do kobiet przedsiębiorczych. Dzieje się tak głównie dlatego, ponieważ uważa się, że przedstawicielki płci pięknej są mniej wartościowe od panów - wynika z badań.

Z opinii naszych obywateli wynika, że panie zajmujące najwyższe stanowiska w firmach są bardzo docenianie i darzone ogromnym szacunkiem.
 

DZIESIĘĆ PAŃSTW Z NAJWIĘKSZYM WSAŹNIKIEM
PROCENTOWYM KOBIET PROWADZĄCYCH FIRMĘ

 

1. Ghana - 46,4%, 
2. Rosja - 34,6%, 
3. Uganda - 33,8%, 
4. Nowa Zelandia - 33,0%, 
5. Australia - 32,1%, 
6. Wietnam - 31,3%, 
7. Polska - 30,3%, 
8. Hiszpania - 29,4%, 
9. Rumunia - 28,9%, 
10. Portugalia - 28,7%.

 

 

Obawy kobiet
 

Statystycznie mężczyźni są mniej wrażliwi od kobiet, co także wpływa na zajmowane przez panie pozycje w pracy. Kobiety bardzo dużą uwagę przywiązują do opinii i ocen na swój temat, co w wielu przypadkach może być jedynie swego rodzaju demotywatorem do dalszych działań. Według badań, kobiety mają o wiele mniej wiary w siebie, niż mężczyźni. Pouczenia, czy krytyczne uwagi wpływają negatywnie na myślenie pań, co wiąże się z coraz większą ilością stawianych sobie przeszkód i barier

Ponadto dużym problemem jest to, że kobiety bardzo często rywalizują między sobą, np. o posadę. U panów zauważyć można więcej współpracy i pomocy, natomiast u pań wygląda to całkowicie przeciwnie.
 

Kraje rozwijające się
 

W rozwiniętych państwach Afryki, czy Azji zauważyć można, że panie tak samo często jak panowie stają się przedsiębiorcami. Zwykle założenie firmy w tych krajach jest koniecznością i wynika z braku zatrudnienia, czy pieniędzy na życie, ale to nie zmienia faktu, że kobiety na najwyższych i wymagających stanowiskach radzą sobie równie dobrze jak mężczyźni.
 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY