Coraz więcej Polaków bez telewizora
Dane GUS informują, że aktualnie 3,2% Polaków nie ma telewizora. W trakcie 6 lat odsetek ten wzrósł dwukrotnie. Dlaczego rezygnujemy z TV? Znikomy wpływ na to mogą mieć opłaty radiowo-telewizyjne (obecnie, abonament płaci około 10-15% Polaków). Dużo większy wpływ na takie decyzje rodaków ma raczej coraz bardziej zaawansowana technologia. Telewizory zastępujemy goglami wirtualnej rzeczywistości, smartfonem czy komputerem.
Jak wykorzystujemy dodatkowy czas ?
Moda i rozwój technologii wpływają na decyzje Polaków. Bardzo szybko rośnie popularność urządzeń, które pomagają utrzymać porządek w mieszkaniu. Dane pokazują, że pralka automatyczna jest na wyposażeniu 95,8% gospodarstw domowych (to o 13 punktów procentowych więcej niż dekadę temu). Zmywarka zaś ma swoje miejsce w prawie 30% domów.
Czas, który zaoszczędzimy na porządkach, spędzamy przed ekranami telefonów lub komputerów. Te dwa urządzenia stoją głównie za spadkiem popularności telewizorów, ale i kamer wideo, wież Hi-Fi czy aparatów cyfrowych. W 75,2% domów znajdziemy komputer, a 95,7% gospodarstw domowych posiada telefon komórkowy (w tym 56% to smartfony). Komórki zastępują popularne kiedyś odtwarzacze muzyki i aparaty fotograficzne.
Samochód wciąż popularniejszy niż smartfon
Chociaż nadal samochód jest popularniejszy od telefonu komórkowego, to o ile dynamika zmian się utrzyma, sytuacja wkrótce się zmieni. Aktualnie 63,7% gospodarstw domowych ma własne auto, a 10 lat temu samochód posiadała co druga rodzina. W 2015 roku smartfonem dysponowało 45,4% gospodarstw domowych, a już rok później ten odsetek wzrósł do 53,4%.
Dodaj komentarz