Czy pracodawcy mogą korzystać z Facebooka w czasie rekrutacji?

Czy pracodawcy mogą korzystać z Facebooka w czasie rekrutacji?

author
Aneta Jankowska
10 października 2018
Obecnie rozmowa o pracę nie ogranicza się jedynie do spotkania twarzą w twarz. Pracodawcy szukają informacji o kandydatach w sieci, między innymi na ich profilach społecznościowych. Czy to praktyka zgodna z prawem?

O ile pozyskiwanie informacji o przyszłym pracowniku w serwisach takich jak LinkedIn nie budzi zastrzeżeń, to śledzenie sylwetki kandydata na Facebooku już przysparza pewnych wątpliwości.

Zgodnie z niedawno wydanym przez Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) poradnikiem dla pracodawców, dotyczącym ochrony danych osobowych w miejscu pracy, pracodawca nie może korzystać z portali społecznościowych w trakcie etapu weryfikacji kandydata.

W poradniku czytamy:

Co do zasady niedopuszczalne jest gromadzenie przez pracodawców i agencje rekrutacyjne informacji zamieszczanych przez kandydatów do pracy na swój temat w mediach społecznościowych i innych ogólnodostępnych źródłach. Co prawda rozwój społeczeństwa informacyjnego pozwala na „budowanie” przez potencjalnych kandydatów do pracy swojego wizerunku w sieci, również w oczach przyszłego pracodawcy, poprzez zamieszczane w Internecie różnych informacji na swój temat, ale nie oznacza to, że informacje te mogą zostać wykorzystane w procesie rekrutacyjnym.

Ewentualne opieranie się o dane zawarte na profilach społecznościowych kandydatów, może mieć negatywny wpływ na ich ogólną ocenę:

(…) Należy również pamiętać, że takie działanie potencjalnie może mieć negatywny wpływ na ocenę kandydata do pracy i prowadzić do profilowania go na podstawie dostępnych w Internecie danych.

Do serwisów społecznościowych zaliczają się między innymi takie portale jak: Facebook, Instagram czy Twitter.

Inaczej jednak jest w przypadku stron typu LinkedIn. Pracodawca spokojnie może z nich korzystać. Dlaczego?

To typowo serwisy branżowe, gdzie zamieszczane są informacje o umiejętnościach i doświadczeniu kandydata. Często właśnie takie serwisy pomagają w znalezieniu odpowiedniej kompetentnej osoby na dane stanowisko.

UODO przypomina, że w toku rekrutacji pracodawca zwykle może zechcieć spotkać się z kandydatem osobiście, aby sprawdzić jego doświadczenie i umiejętność oraz upewnić się czy jest właściwą osobą, na stanowisko, na które aplikuje (np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub testu wiedzy i umiejętności). W trakcie tego procesu także dochodzi do gromadzenia danych osobowych.

Źródło: file:///C:/Users/WIN7/Downloads/Poradnik%20dotycz%C4%85cy%20zatrudnienia.pdf

Opublikowany poradnik jest odpowiedzią na sygnały z wątpliwościami, dotyczącymi monitorowania pracownika, które ostatnio docierają do instytucji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Provident w Rankingu Odpowiedzialnych Firm
Wpisy
author
Aneta Jankowska
20 maja 2017

Provident w Rankingu Odpowiedzialnych Firm

Polacy pokochali wyjazdy weekendowe
Wpisy
author
Aneta Jankowska
10 maja 2018

Polacy pokochali wyjazdy weekendowe

Kredyt konsolidacyjny Bełżyce
Kredyty miasta
autor wpisu
Dorota Cholewicka
16 stycznia 2021

Kredyt konsolidacyjny Bełżyce

T-Mobile Usługi Bankowe w Lesznie
Oddziały
author
Patryk Byczek
11 marca 2019

T-Mobile Usługi Bankowe w Lesznie

Alior Bank w Odolanowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
19 lipca 2019

Alior Bank w Odolanowie

Nowy wygląd Open Finance
Wpisy
author
Aneta Jankowska
09 grudnia 2016

Nowy wygląd Open Finance

Porównaj