Cyberprzestępcy atakują po raz kolejny. Tym razem o próbie oszustwa ostrzega Ministerstwo Finansów, zwracając uwagę na fałszywe mejle dotyczące poprawności złożonych w przeszłości deklaracji. Wiadomości należy unikać, a ich załączników nie otwierać.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 10.01.2019
Udostępnij:

Resort zwraca szczególną uwagę na załączniki dołączane do wiadomości, które okazać się mogą wirusem infekującym urządzenie, na którym zostaną pobrane.

W treści wiadomości autor podaje: „Po analizie dokumentów wystawionych przez państwa firmę winika, iż w 2017 roku wystąpił błąd w deklaracji. Poniżej znajdą państwo link, w którym znajduje się dokumentacja dotycząca wyżej wymienionego roku podatkowego”. To właśnie wskazany link może okazać się wirusem, dającym hakerom dostęp do wszystkich portali i serwisów internetowych, które zabezpieczamy loginem i hasłem.

W samym mejlu można doszukać się błędów ortograficznych oraz interpunkcyjnych. Warto także zwrócić uwagę na adres mailowy autora, z którego wysłano wiadomość. Po dokładnym sprawdzeniu zakładki Kontakt na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów możemy zauważyć, że nie widnieje tam taki adres, jak „[email protected]”.

Niedbałość językowa

Hakerzy chcący „upolować” swoje ofiary powinni przyłożyć jak najwiecej uwagi do tekstu, który kierują do setek, czy tysięcy osób w Polsce. Przybliżoną wyżej wiadomość nie pisała jednak osoba, która zwracałaby uwagę na jakiekolwiek błędy popełnione w treści tekstu. Autor tekstu popełnił błędy w takich słowach:

– „watpliwości” zamiast „wątpliwości”,
– „niezębdnych” zamiast „niezbędnych”,
– „winika” zamiast „wynika”,
– „ponżiej” zamiast „poniżej”,
– „drogaą” zamiast „drogą”,
– „postepowanie” zamiast „postępowanie”.

Zainfekowany link

W przypadku, gdy odbiorca otworzy link przesłany w wiadomości, jak najszybciej należy zmienić hasła do wszelkich portali oraz serwisów bankowych. Czynność ta powinna zostać przeprowadzona z innego urządzenia, na którym linku nie otwierano. W najgorszym przypadku konieczne będzie przeinstalowanie systemu operacyjnego. Ta operacja da stuprocentową pewność, że urządzenie będzie wolne od wirusów.


Źródło:

www.mf.gov.pl

Komentarze (1)

„Warto także zwrócić okazję na adres mailowy autora, z którego wysłano wiadomość.” – tu też jest błąd 🙂