Czy świadczenie 500+ wskazujemy w rozliczeniu PIT ?

Czy świadczenie 500+ wskazujemy w rozliczeniu PIT ?

author
Aneta Jankowska
10 stycznia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Z programu 500 plus korzysta wiele rodzin. Podobnie jak wynagrodzenie z umowy o pracę, zlecenia lub z prowadzonej firmy, świadczenie jest przychodem. Czy trzeba go zatem wskazywać w rocznym rozliczeniu PIT ? Na szczęście nie ma takiej potrzeby.

Dla podatników podatku PIT przygotowano różne zwolnienia. Zostały one przewidziane między innymi w związku ze wsparciem przez państwo niektórych sfer działalności. Jedną z nich jest polityka prorodzinna. Państwo pomaga rodzinom np. poprzez świadczenie związane z porodem, zwolnienie z podatku świadczeń przyznawanym polskim rodzinom czy odliczaną od podatku ulgę prorodzinną. Do nich należą:

– świadczenia rodzinne, które są otrzymywane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych

– dodatki rodzinne i pielęgnacyjne

– zasiłki dla opiekunów otrzymywane na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów,

– świadczenia pieniężne otrzymywane w sytuacjach bezskuteczności egzekucji alimentów

– zasiłki porodowe otrzymywane na podstawie odrębnych przepisów

– świadczenie wychowawcze otrzymywane na podstawie przepisów o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)   

– dodatki do rent rodzinnych dla sierot zupełnych (art. 21 ust. 1 pkt 64 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)

Na podstawie ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Dz. U. 2016. poz. 195) został wprowadzony program 500 plus. Dlatego świadczenie pozostaje zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. 

Przypomnijmy, że ta pomoc przysługuje do dnia ukończenia przez dziecko osiemnastego roku życia matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka lub opiekunowi prawnemu dziecka w wysokości 500 złotych miesięcznie na dziecko w rodzinie. Zasiłek przysługuje na pierwsze dziecko, o ile dochód rodziny w przeliczeniu na osobę jest mniejszy niż 800 złotych. Jeśli jest mowa o dziecku niepełnosprawnym, to świadczenie wychowawcze również przysługuje na pierwsze dziecko,a dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może przekracza kwoty 1 200 złotych

Wypłatę pomocy można pobierać w gotówce, jak i w naturze czy poprzez nieodpłatne świadczenia. Mowa tu o przypadkach, gdy osoba otrzymująca świadczenie trwoni je lub wydaje niezgodnie z celem. W takim przypadku zwolniona z opodatkowania jest też wartość przekazywanych świadczeń.

PIT roczny i 500 plus

Zwolnienie z opodatkowania środków otrzymywanych z programu 500 plus oznacza, że w trakcie roku jednostka wypłacająca nie pobiera zaliczki na podatek – przyznane jest 500 złotych i tyle dokładnie jest wypłacane. Natomiast deklaracja roczna podatnika nie będzie zawierała informacji o kwotach wypłacanych z programu. 

W sytuacji, gdy podatnik nie posiada innych przychodów w konkretnym roku, nie musi składać żadnej deklaracji podatkowej. Jeżeli natomiast posiada inne źródła przychodów, na przykład zarabia na podstawie umowy o pracę, to wówczas składa właściwą dla siebie deklarację podatkową i wykazuje w niej przychody opodatkowane pomijając w pozycjach obejmujące przychody kwoty pochodzące z programu 500 plus.  

Deklaracja a liczba dzieci w rodzinie

Nieistotne czy świadczenie wypłacane jest z tytułu jednego dziecka czy większej ilości. Takie zwolnienie obejmuje wszystkie świadczenia wychowawcze. Co za tym idzie – na wszystkie dzieci – środki przyznane w ramach 500 plus. Nie jest ono również związane z wartością przychodu w rodzinie. Jeśli podatnik zarabia dużo i otrzymuje 500 zł na każde wychowywane dziecko, to kwoty świadczeń wychowawczych nadal są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Co więcej, prawo do świadczenia wychowawczego nie ogranicza ulg podatkowych. Osoba, otrzymująca po 500 zł miesięcznie na dziecko, ma też możliwość:

– rozliczać ulgę prorodzinną
– rozliczać się ze swoich przychodów wspólnie z małżonkiem 
– rozliczać się jako osoba samotnie wychowująca dzieci

Trzeba pamiętać, że dla rozliczania wyżej wymienionych ulg i metod opodatkowania konieczne jest spełnienie konkretnych wymagań określonych dla każdego z nich.

Zarobki zagraniczne

Jeżeli podatnik zdobywa w roku podatkowym jedynie przychody z zagranicy, w przypadku których zastosowanie znajduje zwolnienie z progresją (np. z Wielkiej Brytanii, Niemiec), natomiast w Polsce jedynie środki z programu „500 plus”, to nadal nie musi on składać w Polsce deklaracji podatkowej.

W innej sytuacji, o ile uzyskuje zarobki z zagranicy, do których zastosowanie znajduje zasada proporcjonalnego odliczenia (np. Holandia, USA) i kwoty z programu „500 plus”, to środki z tego świadczenia nie wpłyną na wartość przychodu, od którego odlicza się wynagrodzenie zagraniczne.

500 plus a ulga prorodzinna

Zwolnione z opodatkowania świadczenie 500 plus nie ogranicza możliwości rodzica do odliczania ulgi prorodzinnej czy w przypadku niskich zarobków prawa do zwrotu niewykorzystanej (nie odliczanej od podatku) kwoty ulgi prorodzinnej.

Inne świadczenia rodzinne

Kwota 500 złotych na dziecko nie wpływa na wartość przychodu, który bierze się pod uwagę przy wypłacie świadczeń rodzinnych na rzecz otrzymujących świadczenie. Zapomogi rodzinne mogą być jednak ograniczone, o ile podatnik wykorzystuje ulgę prorodzinną czy występuje o zwrot tej ulgi, w części niewykorzystanej (nieodliczonej od podatku).

Kwoty te są dochodem branym pod uwagę przy wypłacie świadczeń rodzinnych – zasiłku rodzinnego, dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu:

– urodzenia dziecka
– opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego
– samotnego wychowywania dziecka
– wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej
– kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego
– rozpoczęcia roku szkolnego
– podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania

.
W sytuacji wypłaty jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka – becikowego – dochód będzie również rozpatrywany. 

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak złożyć reklamację w Santander Consumer Banku?

Jesteś niezadowolony z obsługi lub produktu Santander Consumer Banku? Uważasz, że bank działa niezgodnie z przepisami? Sprawdź, w jaki sposób możesz złożyć reklamację.

author
Dorota Grycko
08 lipca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Kredyt hipoteczny Lubań

Nadszedł czas na kupno własnego mieszkania, lecz nie posiadasz pełnej sumy na ten cel? W zaistniałej sytuacji z pomocą może przyjść kredyt hipoteczny. Maksymalnie bank da Ci aż 35 lat na spłatę zadłużenia.

author
Patryk Byczek
21 lutego 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kasa Stefczyka Szczecin

Kasa Stefczyka jest największą w naszym kraju kasą oszczędnościową-kredytową. W całej Polsce instytucja świadczy usługi blisko 1 mln Klientów. Sprawdź placówkę Kasy Stefczyka w Szczecinie – adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Patryk Byczek
30 października 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Zmiany w przelewach mBanku

Szykują się duże zmiany w przelewach Elixir w mBanku. Dotychczas przelew potwierdzający wykonanie przelewu można było pobrać dopiero po tym, jak przelew faktycznie wyszedł z mBanku. Już niebawem – co może cieszyć wielu użytkowników – potwierdzenie wygenerujemy od razu, ale za to przelewu nie można będzie anulować. Zmiany będą dotyczyć także przelewów na telefon.

author
Dominika Byczek
12 lipca 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

UOKiK przypomina o ustawie ograniczającej zatory płatnicze

W swoim najnowszym komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przypomina o zbliżającemu się wielkimi krokami wejściu w życie przepisów ograniczających występowanie zatorów płatniczych. Zmiana w prawie nastąpi 1 stycznia 2020 roku, co wiąże się z pewnymi obowiązkami dla firm posiadających problem ze spłatą zaległości – to one właśnie tworzą zatory płatnicze.

author
Alicja Hirsekorn
24 września 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Alior Bank w Międzychodzie

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy oddziały i placówki w Międzychodzie – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
17 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj