W przyszłym roku raty kredytowe bez zmian?
Prezes NBP, Adam Glapiński mówił, że stopy procentowe kształtują się na naprawdę niskim poziomie. Dodał także, że nie może on zagwarantować, że oprocentowanie nie pójdzie w górę, lecz wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku stopy pozostaną bez zmian.
Inflacja według NBP
W ciągu roku, Narodowy Bank Polski publikuje trzy raporty dotyczące inflacji, w których stara się przewidzieć, jaki poziom może osiągnąć w najbliższej przyszłości. Trzy ostatnie zbiory dokumentów zakładały obniżkę w 2018 roku. W listopadzie 2017 roku była mowa o inflacji w marcu 2018 roku, która miała wynieść 2,3%, natomiast ceny miały pójść w górę o 2,1%, zaś po czterech miesiącach jedynie o 1,9%. Warto także dowiedzieć się, co zdrożeje w 2019 roku.
Niskie bezrobocie jest przyczyną wzrostu wynagrodzeń. Pod koniec trzeciego kwartału bieżącego roku średnia pensja w przedsiębiorstwach była wyższa o 6,7% względem roku poprzedniego. Na przestrzeni roku bieżącego zatrudnienie wzrosło o 3,7%.
Zestawienie wyników przedstawia się następująco:
– spożycie ogółem zwiększyło się o 4,8% (gospodarstwa domowe – 4,9% / sektor publiczny – 4,4%)
– inwestycje zwiększyły się o 4,5%
– stopa inwestycji wyniosła 16,2%
– bezrobocie wyniosło 3,4%.
Warto zaznaczyć, że bezrobocie w Polsce równe jest temu w Niemczech, a wynik niższy odnotowano jedynie w Czechach – 2,3%.
Bardzo niskie stopy procentowe
Rekordowo niski poziom stóp procentowych w naszym kraju można zauważać od końca pierwszego kwartału 2015 roku. Warto porównać wartość stopy referencyjnej na przestrzeni lat:
– w 1998 roku miała ona wartość 24%
– dzisiaj wynosi ona 1,5%.
Należy zaznaczyć także, że stopa referencyjna przeszła z wartości dwucyfrowej na jednocyfrową dopiero z początkiem 2002 roku. Wówczas inflacja wynosiła 3,4%. W roku bieżącym inflacja nie przyspieszyła do ponad 2%.
Rada Polityki Pieniężnej
RPP jest organem decyzyjnym Narodowego Banku Polskiego. Głównym zadaniem RPP jest realizacja polityki pieniężnej państwa według corocznie ustalanych założeń. Ponadto, Rada zajmuje się ustalaniem wysokości stóp procentowych, ustalaniem zasad utrzymywania i naliczania rezerwy obowiązkowej, czy ustalaniem zasad dotyczących operacji otwartego rynku. Jako organ decyzyjny NBP, RPP zatwierdza również przygotowany przez bank centralny plan finansowy.
Narodowy Bank Polski
NBP jest polskim bankiem centralnym, którego siedziba jest zlokalizowana w Warszawie. Głównym zadaniem NBP jest stabilizacja poziomu cen i utrzymanie tej stabilizacji. Ponadto, jeżeli podstawowy cel gospodarczy nie jest ograniczony, NBP powinno jednocześnie wspierać politykę rządu. Tylko Narodowy Bank Polski ma prawo do emitowania znaków pieniężnych i pięniądza RP. W skład zadań NBP wchodzą, między innymi:
– prowadzenie gospodarki rezerwami dewizowymi
– organizowanie rozliczeń pieniężnych
– opracowywanie statystyki pieniężnej i bankowej
– regulowanie płynności banków oraz ich refinansowanie
– prowadzenie działalności dewizowej
– prowadzenie bankowej obsługi budżetu państwa.
Dodaj komentarz