Rosną długi wobec firm ubezpieczeniowych

Rosną długi wobec firm ubezpieczeniowych

author
Aneta Jankowska
25 sierpnia 2017
160 tys. niezapłaconych zobowiązań, na kwotę większą niż 142 mln zł. Tyle zobowiązań ma 123 tys. dłużników firm ubezpieczeniowych. Jak informuje Krajowy Rejestr Długów są to głównie zaległe składki na ubezpieczenia

komunikacyjne.

Analizy pokazują, że 142,4 mln zł zobowiązań, które są już wpisane do KRD, stanowią jedynie część zobowiązań wobec towarzystw ubezpieczeniowych. Całościowy dług byłby większy, o ile firmy ubezpieczeniowe częściej wpisywałyby dłużników.

Raport podaje, że zobowiązania wobec towarzystw to przede wszystkim niezapłacone składki za ubezpieczenia komunikacyjne.

Portret dłużnika 

80% dłużników firm ubezpieczeniowych to mężczyźni (oni najczęściej są właścicielami samochodów, ich nazwiska widnieją na polisach). Łączny dług mężczyzn do uregulowania to 117 mln zł.

– mieszkańcy Mazowsza mają największy dług wobec ubezpieczycieli – 25 mln zł. Zaraz za nim są mieszkańcy woj. dolnośląskiego (ponad 15,4 mln zł długu) oraz woj. śląskiego (15,2 mln zł.). Natomiast najrzetelniej płacą składki mieszkańcy Podlasia, Opolszczyzny i woj. świętokrzyskiego.

– najwięcej, bo 91,7 tys. dłużników ubezpieczeniowych – mieszka w miastach. Mają łącznie więcej niż 120 tys. niezapłaconych w terminie zobowiązań o wartości prawie 107 mln zł. 

Prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki dodaje: 

Rekordzistą pod względem zadłużenia jest mężczyzna z Małopolski. 26-latek spod znaku Panny ma do oddania tylko jednemu ubezpieczycielowi 584,6 tys. zł. To nakaz zapłaty z tytułu regresu ubezpieczeniowego, czyli roszczenia zwrotnego przysługującego zakładowi ubezpieczeń. Innymi słowy, mężczyzna musi zwrócić swojemu ubezpieczycielowi w części lub w całości wcześniej wypłacone mu odszkodowanie.

Dlaczego się zadłużamy ?

W długi wpędza nas przede wszystkim niewiedza. Bywa tak, że kupując auto, zawieramy nową polisę ubezpieczeniową, jednak nie wypowiadając tej starej, wykupionej przez poprzedniego właściciela. Wówczas mamy problem podwójnego OC i podwójnych opłat, o których często nie mamy pojęcia. Co więcej, KRD zwraca uwagę na niekompetencję części agentów ubezpieczeniowych, którzy działają w imieniu towarzystw. Proponują oni niższe kwoty, które później okazują się jedynie częścią całkowitej składki. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

BLIK za granicą
Poradnik
autor wpisu
Julia Wierciło
23 lutego 2023

BLIK za granicą

62% polskich mikrofirm martwi się o przyszłość
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
16 października 2019

62% polskich mikrofirm martwi się o przyszłość

Ile komornik może zająć z emerytury w 2020?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
25 listopada 2019

Ile komornik może zająć z emerytury w 2020?

Policja przejmie fotoradary?
Wpisy
author
Patryk Byczek
04 października 2018

Policja przejmie fotoradary?

Porównaj