zadluzenia.com
zamknij

Deutsche Bank opuści Polskę ?

Deutsche Bank działa w Polsce już od 21 lat. Jednak jak poinformowała Agencja Reutera największy niemiecki bank zamierza sprzedać swoją polską działalność bankową. Skąd taka decyzja?

 


Deutsche Bank Polska posiada aktywa w wysokości 38 mld zł (9,69 mld USD) i zajmuje 11 miejsce wśród największych kredytodawców w Polsce. W minionym roku bank odnotował spadek zysków. Jedną z przyczyn był fakt, że polskie banki musiały uporać się z rekordowo niskimi stopami procentowymi i dokonać płatności na fundusz gwarancyjny.


Auf Wiedersehen Polsko

Wyjście Deutsche Bank z polskiego rynku ma być związane z dążeniem do pozbycia się aktywów nie skonsolidowanych z podstawowym biznesem (non-core) i uwolnieniem kapitałów potrzebnych do spełnienia zaostrzonych przepisów bankowych.


Deutsche Bank stara się zwiększyć kapitał i uprościć swoją działalność w ramach metamorfozy  i naprawy grupy prowadzonej przez dyrektora generalnego, Johna Cryana. Stąd próby sprzedaży szeregu mniejszych operacji zagranicznych. 

 

Niemiecki bank może być kolejną zagraniczną grupą bankową, która opuści Polskę. Jednocześnie, gdy polski rząd stara się zwiększyć zaangażowanie “naszych” podmiotów i  właścicieli w krajowe banki.  

 

Jak podają źródła agencji, Deutsche Bank może mieć pewne problemy. Chodzi o trudności ze znalezieniem kupca - około ⅓  aktywów Deutsche Bank Polska (ok. 12,6 mld USD) stanowią kredyty walutowe - w większości denominowane w euro i frankach kredyty hipoteczne

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY