Co zrobić, jak znajdziemy cudzą kartę płatniczą ?

Co zrobić, jak znajdziemy cudzą kartę płatniczą ?

author
Dominika Sobieraj
13 lipca 2018
Znajdujemy kartę bankomatową - obojętnie gdzie. Najczęściej ludzie zostawiają karty w sklepach, w których nimi płacą lub w miejscach użyteczności publicznej, a także zwyczajnie gubią je na ulicach. Co zrobić, gdy znajdziemy kartę? Gdzie ją oddać i czy w ogóle opłaca się ją oddawać? 

Najczęściej podejmowaną niewłaściwą decyzją związaną z chęcią oddania karty właścicielowi jest umieszczenie jej zdjęć na portalach społecznościowych. Intencje są oczywiście dobre – być może ktoś czytający nasz post rozpozna dane właściciela i pomoże nam go odnaleźć. Niestety wystawienie danych wrażliwych na widok publiczny jest gratką dla potencjalnych złodziei. Numer karty i zapisany na niej kod CVV może posłużyć do realizacji internetowych płatności, a my możemy zostać oskarżeni o pomoc w kradzieży środków z konta. 

Znalezienie karty płatniczej – co zrobić?

SPOSÓB I – JEŻELI MOŻEMY UDAĆ SIĘ DO ODDZIAŁU BANKU

Jeżeli możemy udać się do jakiegokolwiek oddziału banku, to będzie to najbezpieczniejszy sposób zwrócenia karty płatniczej. Ponadto nie zostanie ona od razu zablokowana – ma jeszcze szansę wrócić do właściciela.

SPOSÓB II – JEŻELI NIE MOŻEMY UDAĆ SIĘ DO ODDZIAŁU BANKU

Jeżeli nie możemy udać się do żadnego oddziału banku lub musielibyśmy na to czekać kilka dni, najlepiej od razu zadzwonić na infolinię banku i zastrzec kartę jako osoba trzecia. Dzięki temu nikt już nie będzie mógł z tej karty skorzystać.

Zwrot karty do banku

Jeżeli mamy możliwość zwrócenia karty do oddziału banku, możemy zrobić to na dwa sposoby:

1. Udając się do oddziału.
Możemy wybrać nawet najmniejszą placówkę bankową – ważne jest jednak, by był to bank, który kartę wydał (czyli np.: kartę Alior Banku możemy zwrócić tylko do Alior Banku). Pracownik placówki bankowej albo skontaktuje się z właścicielem karty albo zastrzeże ją.

2. Wysyłając kartę listem na adres banku. 
Jest to opcja mniej popularna z tego względu, że za wysyłkę karty musimy ponieść opłatę, a list polecony kosztuje niemało (w granicach 6-8 zł). Jeżeli jednak bardzo zależy nam na zwrocie, wystarczy że odszukamy adres korespondencyjny banku, który wydał kartę i wyślemy ją listem poleconym.

Zastrzeżenie karty przez Infolinię

Zastrzeżenie karty zajmie nam o wiele mniej czasu, niż jej zwrot. Wystarczy zgłosić się na odpowiednią infolinię. Możemy to zrobić na dwa sposoby:

1. Dzwoniąc na infolinię banku, który wydał kartę.
Numer infolinii powinien być podany na odwrocie karty płatniczej. Może się jednak zdarzyć, że tył będzie zatarty lub zabrudzony, przez co cyfry nie będą czytelne. Numer możemy jednak sprawdzić na stronie internetowej każdego banku. Po nawiązaniu połączenia musimy wybrać przekierowanie do działu zastrzegania kart i zastrzec kartę jako osoba trzecia. Zastrzeżona karta staje się bezużyteczna. 

2. Dzwoniąc na ogólnopolską infolinię Systemu Zastrzegania Kart.
Jeżeli nie mamy możliwości znalezienia odpowiedniej infolinii, na którą powinniśmy zadzwonić, możemy wybrać uniwersalny numer Systemu Zastrzegania Kart: +48 828 828 828. Kiedy podamy nazwę banku, który wydał kartę, zostaniemy automatycznie przełączeni na odpowiednią infolinię służącą do zastrzegania kart w danym banku. 

Co zrobić z kartą, którą zgłosiliśmy do zastrzeżenia? 

Karta zgłoszona do zastrzeżenia jest już zupełnie bezużyteczna, dlatego należy ją zniszczyć. Wystarczy przeciąć kartę wzdłuż paska magnetycznego i wyrzucić – dzięki temu nawet znaleziona nie będzie mogła już być wykorzystana przez osobę trzecią. 


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Iza
Iza
2020-11-23 21:49:28

Znalazłam dziś w tramwaju. Na początku szukałam właścicielki na FB, ale koniec końców zadzwoniłam ma uniwersalny numer. Karta została zablokowana przez konsultanta, a przeze mnie zniszczona

marek aureliusz
marek aureliusz
2020-09-24 01:43:28

O, dobrze że pomyślałam, żeby wpisać w google to pytanie. Znalazłam kartę i faktycznie jedna z pierwszych myśli to było wejście na fejsa i poszukanie jakiejś grupy sąsiedzkiej osiedlowej w stylu "znalazłem/zgubiłem". Ok, grunt, że karta jest w moich czyli dobreych rękach to jedyne co to albo ja zablokuję, albo biedny właściciel który zgubił to mnie uprzedzi

violetta
violetta
2018-07-20 07:14:37

dobrze, gdyby wszyscy byli tak uczciwi i oddawali karte, zamast isc zaplacic do klepy zblizeniowo... ja tak mialam....

    nie podam
    nie podam
    2018-07-20 20:16:31

    no chyba nie wieżysz że ludzie tak by zrobili, jak mozna bezkarnie ukrasc, to polaczek zawsze ukranie, tak jak za granicom kradna i nam wstydu przynosza

Podobne artykuły

Wymiana starych kotłów w Nowym Sączu
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
23 października 2019

Wymiana starych kotłów w Nowym Sączu

thumbnail
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
06 lutego 2020

Prośba o przelew na telefon BLIK w mBanku

20% Polaków nigdy nie korzystało z Internetu
Wpisy
author
Aneta Jankowska
27 stycznia 2018

20% Polaków nigdy nie korzystało z Internetu

Promocja na majówkę w Ferratum Banku
Promocje bankowe
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
16 kwietnia 2018

Promocja na majówkę w Ferratum Banku

W I połowie roku upadło 282 polskich firm
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
23 sierpnia 2019

W I połowie roku upadło 282 polskich firm

Karta z wizerunkiem League of Legends w Getin Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
26 lipca 2020

Karta z wizerunkiem League of Legends w Getin Banku

Porównaj