Co zrobić, jak znajdziemy cudzą kartę płatniczą?

Co zrobić, jak znajdziemy cudzą kartę płatniczą?

author
Dominika Byczek
13 lipca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Znajdujemy kartę bankomatową – obojętnie gdzie. Najczęściej ludzie zostawiają karty w sklepach, w których nimi płacą lub w miejscach użyteczności publicznej, a także zwyczajnie gubią je na ulicach. Co zrobić, gdy znajdziemy kartę? Gdzie ją oddać i czy w ogóle opłaca się ją oddawać?

Spis treści:

  1. Znalezienie karty płatniczej – co zrobić?
  2. Zwrot znalezionej karty płatniczej do banku
  3. Zastrzeżenie znalezionej karty przez infolinię
  4. Co zrobić z kartą, którą zgłosiliśmy do zastrzeżenia?
Zwiń spis treści

Znalezienie karty płatniczej – co zrobić?

Najczęściej podejmowaną niewłaściwą decyzją związaną z chęcią oddania karty właścicielowi jest umieszczenie jej zdjęć na portalach społecznościowych. Intencje są oczywiście dobre – być może ktoś czytający nasz post rozpozna dane właściciela i pomoże nam go odnaleźć. Niestety wystawienie danych wrażliwych na widok publiczny jest gratką dla potencjalnych złodziei. Numer karty i zapisany na niej kod CVV może posłużyć do realizacji internetowych płatności, a my możemy zostać oskarżeni o pomoc w kradzieży środków z konta. Sprawdź oferty pożyczek bez baz oraz pożyczek dla zadłużonych.

SPOSÓB I – JEŻELI MOŻEMY UDAĆ SIĘ DO ODDZIAŁU BANKU

Jeżeli możemy udać się do jakiegokolwiek oddziału banku, to będzie to najbezpieczniejszy sposób zwrócenia karty płatniczej. Ponadto nie zostanie ona od razu zablokowana – ma jeszcze szansę wrócić do właściciela.
SPOSÓB II – JEŻELI NIE MOŻEMY UDAĆ SIĘ DO ODDZIAŁU BANKU
Jeżeli nie możemy udać się do żadnego oddziału banku lub musielibyśmy na to czekać kilka dni, najlepiej od razu zadzwonić na infolinię banku i zastrzec kartę jako osoba trzecia. Dzięki temu nikt już nie będzie mógł z tej karty skorzystać.

Zwrot znalezionej karty płatniczej do banku

Jeżeli mamy możliwość zwrócenia karty do oddziału banku, możemy zrobić to na dwa sposoby:

1. Udając się do oddziału.
Możemy wybrać nawet najmniejszą placówkę bankową – ważne jest jednak, by był to bank, który kartę wydał (czyli np.: kartę Alior Banku możemy zwrócić tylko do Alior Banku). Pracownik placówki bankowej albo skontaktuje się z właścicielem karty albo zastrzeże ją.

2. Wysyłając kartę listem na adres banku. 
Jest to opcja mniej popularna z tego względu, że za wysyłkę karty musimy ponieść opłatę, a list polecony kosztuje niemało (w granicach 6-8 zł). Jeżeli jednak bardzo zależy nam na zwrocie, wystarczy że odszukamy adres korespondencyjny banku, który wydał kartę i wyślemy ją listem poleconym.

Zastrzeżenie znalezionej karty przez infolinię

Zastrzeżenie karty zajmie nam o wiele mniej czasu, niż jej zwrot. Wystarczy zgłosić się na odpowiednią infolinię. Możemy to zrobić na dwa sposoby:

1. Dzwoniąc na infolinię banku, który wydał kartę.
Numer infolinii powinien być podany na odwrocie karty płatniczej. Może się jednak zdarzyć, że tył będzie zatarty lub zabrudzony, przez co cyfry nie będą czytelne. Numer możemy jednak sprawdzić na stronie internetowej każdego banku. Po nawiązaniu połączenia musimy wybrać przekierowanie do działu zastrzegania kart i zastrzec kartę jako osoba trzecia. Zastrzeżona karta staje się bezużyteczna.

2. Dzwoniąc na ogólnopolską infolinię Systemu Zastrzegania Kart.
Jeżeli nie mamy możliwości znalezienia odpowiedniej infolinii, na którą powinniśmy zadzwonić, możemy wybrać uniwersalny numer Systemu Zastrzegania Kart: +48 828 828 828. Kiedy podamy nazwę banku, który wydał kartę, zostaniemy automatycznie przełączeni na odpowiednią infolinię służącą do zastrzegania kart w danym banku.

Sprawdź oferty pożyczek na dowód oraz pożyczek bez BIK.

Co zrobić z kartą, którą zgłosiliśmy do zastrzeżenia?

Karta zgłoszona do zastrzeżenia jest już zupełnie bezużyteczna, dlatego należy ją zniszczyć. Wystarczy przeciąć kartę wzdłuż paska magnetycznego i wyrzucić – dzięki temu nawet znaleziona nie będzie mogła już być wykorzystana przez osobę trzecią. W sytuacji, gdy jest to karta płatnicza z Banku Pekao, warto zadzwonić na infolinię instytucji.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Iza
Iza
2020-11-23 21:49:28

Znalazłam dziś w tramwaju. Na początku szukałam właścicielki na FB, ale koniec końców zadzwoniłam ma uniwersalny numer. Karta została zablokowana przez konsultanta, a przeze mnie zniszczona

violetta
violetta
2018-07-20 07:14:37

dobrze, gdyby wszyscy byli tak uczciwi i oddawali karte, zamast isc zaplacic do klepy zblizeniowo... ja tak mialam....

Podobne artykuły

Umowa deweloperska

Etapem, z którym spotkamy się podczas procesu zakupu nowego mieszkania z rynku pierwotnego jest podpisanie umowy deweloperskiej. Taka umowa jest korzystna przede wszystkim ze względu na to jakie zabezpieczenie stanowi dla osoby kupującej nieruchomość. Dzięki dokumentowi nabywca jest prawnie chroniony, a ryzyko ewentualnego oszustwa spada niemal do zera. Sprawdźmy czym dokładnie jest umowa deweloperska, a także co powinien zawierać taki dokument.

author
Julia Wierciło
31 lipca 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Alior Bank w Obornikach

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdzamy placówki i oddziały w Obornikach – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
10 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Provident w Szczecinie

Potrzebujesz pożyczki? Sprawdź ofertę Providenta dostępną w Twoim mieście. Poniższe dane dotyczą placówki w Szczecinie.

author
Patryk Byczek
06 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Spółdzielczy w Kielcach – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Kielcach to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
11 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Konkurs: „Polski naukowiec stulecia” w PKO BP

Bank PKO BP wystartował z konkursem, w którym Polacy mają szanse wybrać najlepszego naukowca lub najlepszy wynalazek ostatniego stulecia, który miał, bądź nadal ma wpływ na życie Polaków. Odpowiedź przesyłaną e-mailem należy uzasadnić.

author
Patryk Byczek
05 listopada 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Europejski Bank Centralny – czym się zajmuje?

Nie każdy z nas wie, że nad polityką finansową wszystkich krajów strefy euro czuwa jedna organizacja – Europejski Bank Centralny. Sprawdziliśmy historię działania tej 20-letniej instytucji, a także skład jej najważniejszych organów oraz misję powołania. Zapraszamy do lektury!

author
Halszka Gronek
06 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj