Sprzedaż kredytów w sierpniu – Newsletter BIK

Sprzedaż kredytów w sierpniu – Newsletter BIK

author
Halszka Gronek
25 września 2019

Choć firmy pożyczkowe przeżywają obecnie nieco gorsze czasy, banki i SKOK-i działające na polskim rynku nie skarżą się na słabszą sprzedaż. Sierpniowe wyniki przyniosły niespodziewane wzrosty w każdej z czterech grup produktowych badanych przez Biuro Informacji Krajowej. Najlepsze wyniki dotyczą wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych.

Banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe działające na polskim rynku mogą mogą być  zadowolone z osiągniętych wyników. Sprzedaż w ubiegłym miesiącu okazała się być wysoka – w każdej grupie produktowej (karty kredytowe, kredyty mieszkaniowe, limity kredytowe i kredyty konsumpcyjne) udzielono finansowań na kwotę wyższą niż w sierpniu 2018 roku. Największe zainteresowanie w ujęciu wartościowym (dotyczącym wartości zawartych umów) wykazały kredyty mieszkaniowe. Mowa aż o 18,4 procentu wzrostu sprzedaży rok do roku. 

Nie trudno się dziwić tak wysokim skokom łącznej wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych. Ceny nieruchomości dawno nie były tak wysokie, jak ma to miejsce na obecnym rynku. Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w sierpniu bieżącego roku wynosiła 278,73 tys. zł, co oznacza wzrost na poziomie 10% rok do roku. Dla porównania, w kwietniu br. kwota ta wynosiła 273,16 tys. zł, a w styczniu br. – już tylko 265,65 tys. zł. 

"

W sierpniu br. na rynku kredytów mieszkaniowych odnotowaliśmy dodatnie dynamiki zarówno wartości udzielonych kredytów, jak i ich liczby […]. Dodatnia dynamika wartościowa wynika głównie ze struktury udzielanych kredytów, w okresie styczeń – sierpień 2019 już ponad 68% wartości udzielonych kredytów dotyczyło przedziału kwotowego powyżej 250 tys. zł. […] Wyniki sierpnia nadal potwierdzają, że hossa na rynku kredytów wysokokwotowych trwa w najlepsze

– tłumaczył profesor Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.


Sprawdź najpopularniejsze mity o kredycie mieszkaniowym: https://www.zadluzenia.com/mity-na-temat-kredytu-hipotecznego/ 

Popyt na kredyty konsumpcyjne słabnie

O ile sprzedaż kredytów mieszkaniowych wykazuje pozytywne wyniki (w sierpniu było to +18,4% w ujęciu wartościowym i +2% w ujęciu liczbowym), o tyle zainteresowanie kredytami konsumpcyjnymi stopniowo słabnie. Nie chodzi tu już nawet o liczbę umów zawartych z klientami w sierpniu (ta okazała się być mniejsza niż w analogicznym okresie 2018 roku o 1,8%), lecz o łączną wartość finansowań konsumpcyjnych udzielonych w sierpniu (-10,5% w porównaniu z danymi za lipiec 2019 roku). 

Trzymając się oficjalnych liczb podanych w najnowszym komunikacie Biura Informacji Kredytowej, w sierpniu 2019 roku banki i SKOK-i udzieliły łącznie 634,6 tys. kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę 7,37 mld złotych. Uwzględniając nie tylko sierpniowe, lecz roczne wyniki sprzedaży (od stycznia do sierpnia 2019 roku włącznie), mowa jest o 4,825 mln kredytów konsumpcyjnych na wartość 60,2 mld złotych. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się produkty niskokwotowe, do kwoty 1 tysiąca złotych (-15,8% rdr.).

"

W okresie styczeń – sierpień 2019 r. dodatnie dynamiki liczby udzielonych kredytów konsumpcyjnych dotyczyły jedynie kredytów średnio i wysokokwotowych. W przypadku kredytów konsumpcyjnych do 3,5 tys. zł dynamika jest ujemna. […] 34% udzielanych przez banki i SKOK-i kredytów konsumpcyjnych stanowią kredyty średniokwotowe (7 – 20 tys. zł) oraz wysokokwotowe (powyżej 20 tys. zł). W ujęciu wartościowym stanowią one już 86,07% wartości wszystkich udzielanych kredytów konsumpcyjnych

– precyzuje profesor Rogowski w najnowszym komunikacie Biura Informacji Kredytowej S.A.

Karty kredytowe najpopularniejsze od miesięcy

Raporty „Newsletter kredytowy BIK” publikowane przez Biuro Informacji Kredytowej pokazują, że karty kredytowe są grupą produktową o najwyższych wynikach sprzedażowych. Sierpniowe dane po raz kolejny udowadniają te tendencję wśród polskich konsumentów. Wzrost sprzedaży w poprzednim miesiącu wyniósł 12,2% w ujęciu wartościowym (dotyczy wartości udzielonych finansowań) oraz 22,2% w ujęciu liczbowym (mowa o liczbie wydanych kart) w porównaniu z analogicznym okresem 2018 roku. 

Powołując się na dokładne liczby, w sierpniu br. banki wydały 94,3 tysiąca kart kredytowych na łączną kwotę przyznanych limitów 539 milionów zł. W ujęciu całorocznym (od stycznia do sierpnia włącznie) mowa jest już o 819,7 tys. kart kredytowych, na które banki przyznały aż 4,734 mld zł limitów łącznie. Z kart coraz częściej korzystają klienci mniej zamożni i niedysponujący dużym kapitałem zwrotnym. Karty kredytowe stają się produktem coraz rzadziej utożsamianym z bogatymi konsumentami.

"

Najwyższą dodatnią dynamikę przyznawanych limitów na kartach kredytowych w okresie styczeń – sierpień 2019 r. […] odnotowały karty o limitach w przedziale 1-2 tys. zł […]. Potwierdziłaby się więc teza o tym, że na rynek kart kredytowych weszły osoby o niższych dochodach, a ponadto część banków proponuje również kartę kredytową jako alternatywę dla kredytu ratalnego, szczególnie przy zakupach w kanale e-commerce

– wyjaśnia prof. Rogowski z BIK.


Sprawdź fakty i mity na temat BIK-u.


Źrodła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/463301/newsletter-kredytowy-bik-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-2019-09-24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Outsourcing – co to jest?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
20 lutego 2019

Outsourcing – co to jest?

Duża popularność Kantoru PKO BP
Wpisy
author
Patryk Byczek
04 października 2018

Duża popularność Kantoru PKO BP

Jakie są cechy innowacyjnych firm?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
22 listopada 2019

Jakie są cechy innowacyjnych firm?

Najnowszy Newsletter InfoDług o długach Polaków
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
20 listopada 2019

Najnowszy Newsletter InfoDług o długach Polaków

PKO BP w Nowej Sarzynie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
03 października 2019

PKO BP w Nowej Sarzynie

Deutsche Bank – kody SWIFT/BIC oraz IBAN
Banki
author
Dominika Sobieraj
30 września 2017

Deutsche Bank – kody SWIFT/BIC oraz IBAN

Porównaj