Własny biznes kojarzy się z dużą odpowiedzialnością i ogromem obowiązków, jednak Polacy chętnie o nim marzą. Dlaczego? „Badanie Polskiej Mikroprzedsiębiorczości 2018” prześwietliło powody, dla których Polacy decydują się na własną firmę.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 19.07.2018
Udostępnij:

Założenie swoje własnego biznesu nie jest łatwe, ale może przynieść dużo korzyści. Jeżeli nie mamy odłożonych pieniędzy na start, to warto skorzystać ze specjalnych kredytów dla młodych przedsiębiorców.

Osobiście prowadzona działalność gospodarcza sprawia, że realizujemy swoje pasje, a przy okazji zarabiamy na życie. Często są to o wiele większe pieniądze, niż te otrzymane za etat u zewnętrznego pracodawcy. 

Własna firma marzeniem młodych

Z badania przeprowadzonego przez firmę inFakt wynika, że decydujemy się na osobistą działalność gospodarczą przede wszystkim z dwóch powodów:

1. Chcemy być szefem dla samego siebie – 64% wskazań.
2. Oczekujemy, że w ten sposób będziemy zarabiać więcej niż w przypadku innych form zatrudnienia – 55% wskazań.

Odpowiedzi ankietowanych różnią się jednak ze względu na wiek respondentów – im badany młodszy, tym wykazuje większy entuzjazm i ma odważniejsze plany. W grupie osób od 18 do 24 lat, 83% odpowiadających zadeklarowało, że chce prowadzić działalność gospodarczą.

Jeśli już zdecydujemy się na własny biznes, to raczej tego nie żałujemy
 
Badanie pokazało, że Polacy, którzy prowadzą swoją firmę, nie żałują podjęcia takiej decyzji w przeszłości. 

  • 59% przedsiębiorców, mając obecną wiedzę i doświadczenia, zdecydowałoby się ponownie na założenie działalności
  • taką odpowiedź wskazywali zarówno młodsi jak i starsi respondenci

Badanie zostało przeprowadzone między metodą wywiadów internetowych (CAWI) przez agencję badawczą ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy inFakt. 

Komentarze