Dług alimentacyjny przekroczył 10,5 mld złotych

Dług alimentacyjny przekroczył 10,5 mld złotych

author
Aneta Jankowska
19 maja 2017
Jak wynika z najnowszego raportu BIG, długi alimentacyjne wszystkich zgłoszonych Polaków wyniosły na koniec kwietnia łącznie prawie 10,5 mld zł.  W rejestrze jest około 302 tysięcy osób, które nie płacą na dzieci.

Niechlubni rekordziści

Jednym z rekordzistów jest 46-letni mieszkaniec Małopolski. Jego dług z tytułu zaległych alimentów przekroczył 473 tys. zł. Zaraz za nim jest 42-letni ojciec z województwa łódzkiego, którego dług wynosi ponad 437 tys. zł. Ostatnie miejsce na niechlubnym podium zajmuje mieszkaniec Wielkopolski z długiem powyżej 433 tys. zł. 

Aktualnie najmłodszym rekordzistą jest 34-letni ojciec. Najstarszy ma 56 lat. Ciekawe, że wśród 16 liderów alimentacyjnych nie ma żadnej kobiety. Ich łączna wartość zadłużenia wynosi ponad 6,1 mln zł. 

"W najnowszym raporcie po raz pierwszy pokazujemy liczbę dłużników nie tylko w podziale na województwa, ale również miasta. Z zestawienia wynika, że największa liczba niepłacących na dzieci zamieszkuje Warszawę, Łódź oraz Kraków" – czytamy w raporcie BIG InfoMonitor. 

Województwo śląskie, mazowiecki i dolnośląskie na czele rejestru

Regiony, które zamieszkuje największa liczba dłużników alimentacyjnych, to województwo śląskie, mazowieckie i dolnośląskie. Najwyższa kwota zadłużenia alimentacyjnego także przypada na te trzy regiony, chociaż wyróżnia się Śląsk oraz Mazowsze. Tam zaległości alimentacyjne wprowadzone do rejestru przez jednostki samorządu terytorialnego przekroczyły (w każdym) miliard złotych.

Wiceprezes BIG InfoMonitor, Mariusz Hildebrand tłumaczy:

Na podstawie statystyk z 18 stolic województw, gdzie zaległości przekraczające 1,7 mld zł wobec dzieci ma 48,5 tys. osób, można śmiało stwierdzić, że niepłacenie alimentów to statystycznie przewinienie ponad dwukrotnie częściej spotykane wśród mieszkańców dużych miast niż w pozostałych rejonach kraju.

Raport pokazuje, że od końca stycznia do końca kwietnia, liczba rodziców, którzy nie płacą na swoje dzieci wzrosła 2 627 osób (aktualnie wynosi 301 872 osoby). Natomiast łączny dług wzrósł o ponad 323 mln zł do prawie 10,5 mld złotych. 

W raporcie pojawiły się jednak po raz pierwszy też dane z województw, które informują, że dłużników alimentacyjnych ubyło. Na Mazowszu ich liczba spadła z 31 147 do 31 119, a na Dolnym Śląsku o ponad 2,5 tysiąca osób. Przez to w województwie dolnośląskim o ponad 92 mln zł spadła też łączna kwota zadłużenia. 

Zmiany w Kodeksie od 31 maja

Wiceprezes BIG InfoMonitor zauważa, że dzieje się tak, bo zaczyna już działać strach przed karą więzienia za niezapłacone alimenty, jaka po nowelizacji Kodeksu karnego w większym stopniu niż wcześniej grozi osobom nie utrzymującym swoich dzieci.

Zmiany zamieszczone w ustawie "Kodeks karny oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów" wejdą w życie w środę 31 maja. Po zmianie regulacji po niezapłaceniu dziecku alimentów za co najmniej trzy miesiące niechlubny rodzic może zostać ukarany grzywną lub też ograniczeniem a także pozbawieniem wolności. 

Kobiety wśród dłużników alimentacyjnych stanowią mniejszość

Dane w rejestrze pokazują, że większość dłużników alimentacyjnych to panowie (95%). Mężczyźni dominują w każdym przedziale wiekowym. Najliczniejszą grupą wiekową, która nie płaci alimentów to osoby między 35. a 44. rokiem życia (więcej niż 35%). Kolejnym duży przedziałem są 45-54 latkowie (29%). Interesujące, że to jedyna grupa, gdzie od końca stycznia do końca kwietnia bieżącego roku zauważono niewielki spadek liczby dłużników alimentacyjnych (z 49 309 do 48 916 osób). W pozostałych grupa, liczba niepłacących panów nadal rośnie. 

W trakcie ostatniego kwartału średnia wartość zobowiązania z tytułu niezapłaconych alimentów przypadająca na jednego dłużnika alimentacyjnego wzrosła o 1 010 zł. Obecnie wynosi 34 735 zł. Natomiast średnie zadłużenie zwiększyło się we wszystkich regionach. Najwyższe odnotowano w województwach lubelskim oraz kujawsko-pomorskim. Tam znacznie przewyższa średnią dla kraju, a najniższe zauważono w Lubuskiem. 

O tym jak odzyskać zaległe alimenty pisaliśmy w artykule: http://https://www.zadluzenia.com/artykul/jak-odzyskac-zalegle-alimenty/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Jarocin
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
15 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Jarocin

Kasa Stefczyka Starachowice
Oddziały
author
Patryk Byczek
25 października 2020

Kasa Stefczyka Starachowice

Promocja: „100 zł na start” w BGŻ BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
17 grudnia 2018

Promocja: „100 zł na start” w BGŻ BNP Paribas

Kredyt konsolidacyjny Jasło
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
28 października 2022

Kredyt konsolidacyjny Jasło

Nowa złota moneta NBP na 100-lecie niepodległości
Ekonomia
author
Aneta Jankowska
16 lipca 2018

Nowa złota moneta NBP na 100-lecie niepodległości

Ranking kredytów konsolidacyjnych – październik 2015
Wpisy
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
06 października 2015

Ranking kredytów konsolidacyjnych – październik 2015

Porównaj