Nadchodzą zmiany w kodeksie cywilnym. Termin przedawnienia długów ma zostać skrócony z dziesięciu do sześciu lat. Długi stwierdzone wyrokiem oraz nakazem zapłaty również przedawnią się szybciej.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 22.01.2018
Udostępnij:

Nowelizacja KC została przygotowana przez zespół Ministerstwa Sprawiedliwości pod okiem wiceministra Łukasza Piebiaka. Co przyniosą ze sobą zmiany?

Przedsiębiorcy

Należności związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, czy świadczenia okresowe nie skrócą się. Wciąż będę wynosić, jak obecnie, trzy lata. Zmiany zajdą jednak w zasadach liczenia obydwu terminów. Kolejno trzy i sześć lat będą liczone wraz z ostatnim dniem roku kalendarzowego, w którym upływa termin, a nie jak obecnie z dokładnością do jednego dnia. Mówi się, że skrócenie terminów przedawnienia ma być motywacją dla wierzycieli do szybszego dochodzenia roszczeń.

Zmiany nie zajdą w krótszych okresach przedawnienia, takich jak na przykład:
 

  • dwuletni okres przedawnienia dla roszczeń przedsiębiorcy o zapłatę za wykonane dzieło, czy sprzedaną rzecz,

  • roczny okres wypowiedzenia przy umowie przewozu.

Konsumenci
 

Ochrona konsumenta zostanie wzmocniona. Sprawy przeciwko konsumentom, z własnej woli, będą badane przez sądy. Będą one dochodzić, czy roszczenie jest, czy nie jest przedawnione. W pierwszym przypadku sąd oddali powództwo

Aktualnie przedawnienie badane jest tylko wtedy, gdy pozwany sam wykaże się inicjatywą i podniesie zarzut. Bardzo często zdarza się, że osoby nie odwołują się od np. nakazu zapłaty, ponieważ nie chcą angażować się w sprawę dotyczącą teoretycznie niskich kwot.

Kolejnymi cieszącymi konsumentów zmianami są te, które dotyczą egzekucji bankowej i sądowej. Dłużnik będzie miał siedem dni na odwołanie się i wszcząć sprawę o przedawnienie długu. W tym czasie bank nie przekaże zajętych pieniędzy na konto komornika, czy urzędu skarbowego.

Nowa ustawa ma wejść w ciagu trzydziestu dni od jej ogłoszenia, co wydarzy się prawdopodobnie w tym roku.
 

Komentarze (2)

Ustawa miała wejść w 2017!

Wiadomo, kiedy dokładnie ma wejść ta ustawa. I jakich wierzytelności będzie dotyczyć? Czy wypowiedzianych juz po dacie wejścia ustawy, czy np takich, które jeszcze dzień wcześniej byłyby przedawnione (data kalendarzowa przedawnienia), a dzień po juz nie (koniec roku).