Episkopat zachęca do odejścia od gotówki

Episkopat zachęca do odejścia od gotówki

author
Aleksandra Gościnna
20 grudnia 2019

Żyjemy w czasach, w których posiadanie gotówki staje się coraz rzadszym zjawiskiem. Do tych zmian dostosowują się również instytucje kościelne. Episkopat rozpoczyna kampanię zachęcającą do wprowadzenia w parafiach terminali płatniczych.

Dawniej trzymanie pieniędzy w skarpecie nie było czymś zaskakującym. Odkładanie oszczędności w domowych zakątkach było bardzo powszechne. W obecnych czasach jest to raczej niespotykane. Co więcej, posiadanie gotówki w ogóle, staje się coraz rzadsze.

Rozwój wszelkiej technologii doprowadził do tego, iż mamy coraz więcej możliwości, także w zakresie płatności. Odeszliśmy od posiadania gotówki, na rzecz płatności kartą. A już nawet często i ona nie towarzyszy nam podczas zakupach. Wiele Banków w Polsce oferuje swoim Klientom korzystanie z aplikacji mobilnych, dzięki którym płatności zrealizujemy za pomocą telefonów komórkowych.

Nie chcemy nosić ze sobą gotówki, a nowości technologiczne stwarzają nam ku temu odpowiednie warunki. Niestety, problem pojawia się wtedy, gdy znajdziemy się w miejscu, w którym nie wprowadzono jeszcze terminali płatniczych. Szybkie szukanie bankomatu nie jest niczym pożądanym, dlatego specjalnie wyszukujemy miejsc, w których zapłacimy kartą. W efekcie odrzucamy te, które nie dają nam takiej możliwości. W najbliższym czasie również i Kościół ma dostosować się do oczekiwań wiernych.


Sprawdź także nasz inny artykuł, z którego dowiesz się, w których parafiach zapłacisz bezgotówkowo. 

Teraz czas na rewolucję w Kościołach

Bezgotówkowość ma przeniknąć również do polskich Kościołów. Wszystko zależy oczywiście od pozytywnego odbioru przez samych zainteresowanych. W kilku polskich parafiach pojawiły się już terminale płatnicze, zatem istnieje prawdopodobieństwo, że w niedalekiej przyszłości, zdecydowana większość parafii będzie obsługiwać płatności za pomocą kart.

Ruszyła kampania Episkopatu, która ma na celu zachęcenie do wprowadzenia terminali płatniczych do parafii. Co ciekawe, Kościoły mogą również przystąpić do Programu Polska Bezgotówkowa. Dzięki uczestnictwu w tym projekcie, można przez rok bezpłatnie korzystać z terminali. Byłoby to sporym ułatwieniem dla wiernych. Wszelkie datki można by zrealizować za pomocą karty. Forma ta zyskuje na popularności, szczególnie w miejscach turystycznych. Zainteresowanie coraz bardziej wzrasta, do Programu Polski Bezgotówkowej przystąpiło już blisko 200 parafii w Polsce.

Przewidziana jest też możliwość upowszechnienia bezgotówkowego składania ofiar w trakcie mszy świętej. Nadszedł czas, by polskie Kościoły dostosowały się do zmieniającej rzeczywistości. Dlatego warto, by zainteresowana parafie przystąpiły do Programu Polski Bezgotówkowej. Wszelkie informacje i szczegóły dostępne są na stronie internetowej. Również przez Internet można złożyć zamówienie na wybrane terminale płatnicze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Nowa strategia Banku Pocztowego na lata 2023-2026
Aktualności
author
Patryk Byczek
12 lipca 2023

Nowa strategia Banku Pocztowego na lata 2023-2026

Biometryczne podpisanie umowy o konto w Santander Bank Polska
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
07 lipca 2021

Biometryczne podpisanie umowy o konto w Santander Bank Polska

Kredyt gotówkowy Toruń
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
23 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Toruń

Pożyczki bez zaświadczeń Pruszków
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
22 kwietnia 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Pruszków

Inspektorat ZUS w Mielcu
Oddziały
author
Patryk Byczek
21 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Mielcu

Pożyczki pozabankowe Pruszcz Gdański
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
06 lutego 2019

Pożyczki pozabankowe Pruszcz Gdański

Porównaj