Business Centre Club, czyli największa w kraju organizacja zrzeszająca indywidualnych pracodawców, opublikowała listę zawodów, w których brakuje rąk do pracy i gdzie należy wprowadzić ułatwienia w rekrutacji cudzoziemców.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 08.11.2017
Udostępnij:

Około 2000 członków zrzesza Business Centre Club. Organizacja zleciła badanie wśród firm i jednostek, aby dowiedzieć się, na jakiego rodzaju pracowników występuje zapotrzebowanie wśród firm zatrudniających obcokrajowców. 

Wyniki pokazały, że prawie 40% ankietowanych przedsiębiorców już dziś zatrudnia osoby z innym obywatelstwem niż polskie. Co więcej, około 60% wyraża chęć ich zatrudnienia w przyszłości. 

Dlaczego firmy zatrudniają obcokrajowców ?

Badani odpowiedzieli, że decydują się danie pracy osobie z zagranicy, bo wśród Polaków po prostu brakuje chętnych do pracy na konkretnym stanowisku. Tak odpowiedziało 88,2% ankietowanych. Kogo firmy przyjmują do pracy? 

Najczęściej są to osoby z:

1. Ukrainy
2. Białorusi
3. Kazachstanu
4. Bułgarii 
5. Włoch

Na jakich stanowiskach najłatwiej znaleźć pracę cudzoziemcowi ?

Deficyt pracowników pojawia się głównie na stanowiskach, które są związane z prostymi pracami dorywczymi. Obcokrajowcy najczęściej są zatrudniani w przetwórstwie owocowo-warzywnym, budownictwie czy gastronomii. W przyszłości osoby z zagranicy prawdopodobnie jeszcze łatwiej znajdą pracę. Dlaczego? Właściciele rozwijających się firm w Polsce coraz częściej chcą delegować obcokrajowców do pracy w innych krajach. 

Lista branż, w których obcokrajowcy będą mieli największe szanse na znalezienie zatrudnienia została sporządzona na życzenie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Z czasem będzie się ona wydłużać o kolejne pozycje.

ZAWODY, W KTÓRYCH POWINNO BYĆ ŁATWIEJ ZATRUDNIĆ CUDZOZIEMCA

1. Inżynier elektryk
2. Spawacz
3. Ślusarz
4. Elektryk oraz elektryk budowlany
5. Opiekun, Opiekun domowy
6. Ekspedient w punkcie usługowym (sprzedawca)
7. Pielęgniarka
8. Kierowca
9. Informatyk
10. Inżynier budownictwa
11. Magazynier
12. Pracownik fizyczny gospodarstwa rolnego
13. Kasjer
14. Rzeźnik -wędliniarz
15. Sprzedawca
16. Operator wózka widłowego
17. Stolarz
18. Pracownik produkcji
19. Cieśla
20. Lakiernik
21. Malarz budowlany
22. Mechanik samochodowy
23. Kucharz
24. Cukiernik

Komentarze