zadluzenia.com
zamknij

Do jakich zawodów zatrudniani są cudzoziemcy ?

Business Centre Club, czyli największa w kraju organizacja zrzeszająca indywidualnych pracodawców, opublikowała listę zawodów, w których brakuje rąk do pracy i gdzie należy wprowadzić ułatwienia w rekrutacji cudzoziemców.

 

 

Około 2000 członków zrzesza Business Centre Club. Organizacja zleciła badanie wśród firm i jednostek, aby dowiedzieć się, na jakiego rodzaju pracowników występuje zapotrzebowanie wśród firm zatrudniających obcokrajowców. 

 

Wyniki pokazały, że prawie 40% ankietowanych przedsiębiorców już dziś zatrudnia osoby z innym obywatelstwem niż polskie. Co więcej, około 60% wyraża chęć ich zatrudnienia w przyszłości. 

 

Dlaczego firmy zatrudniają obcokrajowców ?

 

Badani odpowiedzieli, że decydują się danie pracy osobie z zagranicy, bo wśród Polaków po prostu brakuje chętnych do pracy na konkretnym stanowisku. Tak odpowiedziało 88,2% ankietowanych. Kogo firmy przyjmują do pracy? 

 

Najczęściej są to osoby z:

 

1. Ukrainy
2. Białorusi
3. Kazachstanu
4. Bułgarii 
5. Włoch

 

Na jakich stanowiskach najłatwiej znaleźć pracę cudzoziemcowi ?

 

Deficyt pracowników pojawia się głównie na stanowiskach, które są związane z prostymi pracami dorywczymi. Obcokrajowcy najczęściej są zatrudniani w przetwórstwie owocowo-warzywnym, budownictwie czy gastronomii. W przyszłości osoby z zagranicy prawdopodobnie jeszcze łatwiej znajdą pracę. Dlaczego? Właściciele rozwijających się firm w Polsce coraz częściej chcą delegować obcokrajowców do pracy w innych krajach. 

 

Lista branż, w których obcokrajowcy będą mieli największe szanse na znalezienie zatrudnienia została sporządzona na życzenie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Z czasem będzie się ona wydłużać o kolejne pozycje.

 

ZAWODY, W KTÓRYCH POWINNO BYĆ ŁATWIEJ ZATRUDNIĆ CUDZOZIEMCA

 

1. Inżynier elektryk
2. Spawacz
3. Ślusarz
4. Elektryk oraz elektryk budowlany
5. Opiekun, Opiekun domowy
6. Ekspedient w punkcie usługowym (sprzedawca)
7. Pielęgniarka
8. Kierowca
9. Informatyk
10. Inżynier budownictwa
11. Magazynier
12. Pracownik fizyczny gospodarstwa rolnego
13. Kasjer
14. Rzeźnik -wędliniarz
15. Sprzedawca
16. Operator wózka widłowego
17. Stolarz
18. Pracownik produkcji
19. Cieśla
20. Lakiernik
21. Malarz budowlany
22. Mechanik samochodowy
23. Kucharz
24. Cukiernik

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY