zadluzenia.com
zamknij

Do przelewu wybieramy komputer zamiast smartfona

Popularność bankowości mobilnej w Polsce stale rośnie. Statystyki mówią, że trzech na czterech Polaków, którzy na codzień korzystają ze smartfonów, właśnie na tych urządzeniach załatwia większość swoich spraw bankowych. Sytuacja nie jest jednak równoznaczna z tym, że Polacy nie korzystają z komputerów.


Około 33% użytkowników bankowości mobilnej zadeklarowało, że w ostatnim czasie wykonywało przelew bankowy wykorzystując do tego komputer - podaje serwis prnews.pl. Dane płyną z przeprowadzonego badania „Finansowy Barometr ING”.


 

Polacy kupują przez Internet


Nasi rodacy nie różnią się od innych krajów pod względem ilości dokonywanych zakupów przez Internet. Aż 70% Polaków robi zakupy online przynajmniej raz na miesiąc, a 29% z nich minimum raz na tydzień.


Najczęściej wybieraną formową płatności w Internecie są w Polsce „szybkie przelewy”. Aż 62% kupujących online wybiera tę metodę regulowania rachunków za zakupy. Druga najliczniejsza grupa, licząca 38% Konsumentów, płaciła wykorzystując przypisaną do sklepu lub aplikacji kartą. Z płatności gotówką przy odbiorze towarów płaciło 38% osób, zaś innowacyjną metodę płatności BLIK wykorzystywało 18%użytkowników sklepów Internetowych. Zależność między BLIKiem, a szybkimi płatnościami zależy także od urządzenia, na którym kupują Polacy. Pierwszy wariant wybierany jest podczas zakupów z wykorzystaniem smartfona (81%), zaś szybkie płatności wybierane są podczas zakupów na komputerze (72%).


Podczas zakupów w sklepach fizycznych, Polacy wciąż stawiają na gotówkę (72% kupujących). 52% Klientów wybiera karty debetowe, zaś 39% kupujących karty kredytowe.


 

Bankowość mobilna wśród Polaków


Bankowość mobilną Polacy wykorzystują najczęściej do wykonywania przelewów. Użytkownicy najczęściej korzystający z bankowości w smartfonach wykorzystują ją także do:
 

  • otwierania kont,

  • zastrzegania kart,

  • inwestowania,

  • spłacania kredytu hipotecznego.


Banki dają także możliwość podjęcia różnych produktów przez Internet. Bardzo popularne jest zaciąganie kredytu przez Internet, ponieważ nie wiąże się to z podpisywaniem stosu dokumentów oraz podróżą do oddziału interesującego nas banku.

Polakom zostało postawione pytanie „Na jakim urządzeniu ostatnio opłacali rachunki lub wysyłali przelew?”, a uzyskane odpowiedzi mogą zadziwić. Aż 67% badanych odpowiedziało, że na komputerze osobistym, zaś jedynie 51% wskazała urządzenie mobilne - podał ekonomista ING Banku Śląskiego, Karol Pogorzelski. Wskazania mogą zaskoczyć, ponieważ wydawać by się mogło, że bankowość mobilna powoli wypiera bankowość Internetową. Wyniki tego jednak nie potwierdziły.


 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY