Popularność bankowości mobilnej w Polsce stale rośnie. Statystyki mówią, że trzech na czterech Polaków, którzy na codzień korzystają ze smartfonów, właśnie na tych urządzeniach załatwia większość swoich spraw bankowych. Sytuacja nie jest jednak równoznaczna z tym, że Polacy nie korzystają z komputerów.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 02.08.2018
Udostępnij:

Około 33% użytkowników bankowości mobilnej zadeklarowało, że w ostatnim czasie wykonywało przelew bankowy wykorzystując do tego komputer – podaje serwis prnews.pl. Dane płyną z przeprowadzonego badania „Finansowy Barometr ING”.


 

Polacy kupują przez Internet

Nasi rodacy nie różnią się od innych krajów pod względem ilości dokonywanych zakupów przez Internet. Aż 70% Polaków robi zakupy online przynajmniej raz na miesiąc, a 29% z nich minimum raz na tydzień.

Najczęściej wybieraną formową płatności w Internecie są w Polsce „szybkie przelewy”. Aż 62% kupujących online wybiera tę metodę regulowania rachunków za zakupy. Druga najliczniejsza grupa, licząca 38% Konsumentów, płaciła wykorzystując przypisaną do sklepu lub aplikacji kartą. Z płatności gotówką przy odbiorze towarów płaciło 38% osób, zaś innowacyjną metodę płatności BLIK wykorzystywało 18% użytkowników sklepów Internetowych. Zależność między BLIKiem, a szybkimi płatnościami zależy także od urządzenia, na którym kupują Polacy. Pierwszy wariant wybierany jest podczas zakupów z wykorzystaniem smartfona (81%), zaś szybkie płatności wybierane są podczas zakupów na komputerze (72%).

Podczas zakupów w sklepach fizycznych, Polacy wciąż stawiają na gotówkę (72% kupujących). 52% Klientów wybiera karty debetowe, zaś 39% kupujących karty kredytowe.


 

Bankowość mobilna wśród Polaków

Bankowość mobilną Polacy wykorzystują najczęściej do wykonywania przelewów. Użytkownicy najczęściej korzystający z bankowości w smartfonach wykorzystują ją także do:
 

  • otwierania kont,

  • zastrzegania kart,

  • inwestowania,

  • spłacania kredytu hipotecznego.

Banki dają także możliwość podjęcia różnych produktów przez Internet. Bardzo popularne jest zaciąganie kredytu przez Internet, ponieważ nie wiąże się to z podpisywaniem stosu dokumentów oraz podróżą do oddziału interesującego nas banku.

Polakom zostało postawione pytanie „Na jakim urządzeniu ostatnio opłacali rachunki lub wysyłali przelew?”, a uzyskane odpowiedzi mogą zadziwić. Aż 67% badanych odpowiedziało, że na komputerze osobistym, zaś jedynie 51% wskazała urządzenie mobilne – podał ekonomista ING Banku Śląskiego, Karol Pogorzelski. Wskazania mogą zaskoczyć, ponieważ wydawać by się mogło, że bankowość mobilna powoli wypiera bankowość Internetową. Wyniki tego jednak nie potwierdziły.


 

Komentarze