zadluzenia.com
zamknij

Domy jednorodzinne w programie „Mieszkanie Plus”

Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa Tomasz Żuchowski poinformował PAP, że w programie "Mieszkanie Plus" będą mogły być budowane również domy jednorodzinne. 

 

 

Domki jednorodzinne obok bloków

 

- Budynki mieszkalne w programie “Mieszkanie Plus” powstające na gruntach Skarbu Państwa włączonych do Krajowego Zasobu Nieruchomości, to nie tylko bloki. W miejscowościach, w których nie będzie zapotrzebowania na budynki wielorodzinne, planujemy także domki jednorodzinne - oznajmił Tomasz Żuchowski. 

 

Wiceminister wyjaśnił, że inwestor na uzbrojonym w media gruncie będzie mógł postawić dom jednorodzinny, jednak będzie to musiał wyrobić się w określonym czasie oraz w założonej technologii. Przypomniał także, że budynki na gruntach Skarbu Państwa mogą powstawać w różnych technologiach - tradycyjnej, drewnianej czy też z prefabrykatów. Szczegółowe kryteria, np. technologię budowy, mają ustalić urzędnicy Krajowego Zasobu Nieruchomości.

 

Ustawa o KZN

 

Program "Mieszkanie Plus" składa się z części komercyjnej, którą realizuje BGK Nieruchomości oraz części regulowanej ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN), którą na początku sierpnia podpisał prezydent Andrzej Duda.

 

Ustawa o KZN wejdzie w życie w poniedziałek 11 września. Na jej mocy powstanie tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty zostaną przeznaczone pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość będzie określana rozporządzeniem), w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności. Co więcej, KZN będzie realizował zadania, które są związane z ochroną praw najemców.

 

Kryteria naboru najmu o czynszu normowanym w ramach działań pierwszego filaru programu "Mieszkanie Plus" będzie ustalał Krajowy Zasób Nieruchomości. Na podstawie lokalizacji nieruchomości, jej walorów i potrzeb gminy zostanie stworzony specjalny profil nabywcy, dzięki któremu KZN będzie tworzył kryteria naboru w programie.

 

KZN przewidział pierwszeństwo w zawarciu umów najmu dla osób poszkodowanych, które poniosły straty wskutek żywiołów. Pierwsze budynki mieszkalne w programie “Mieszkanie Plus” mają powstać na gruntach Skarbu Państwa włączonych do Krajowego Zasobu Nieruchomości w 2019 roku. Nie wyklucza się jednak wcześniejszej realizacji.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY