Emeryci nie chcą dorabiać do emerytury

Emeryci nie chcą dorabiać do emerytury

author
Patryk Byczek
14 września 2018
„Dziennik Gazeta Prawna” poinformował, że maleje liczba osób na emeryturze, które postanowiły dorobić do świadczenia. Ze statystyk wynika, że w porównaniu z końcówką ubiegłego roku, liczba pracujących emerytów spadła o 3000.

Pod koniec 2017 roku blisko 690 000 emerytów dodatkowo podejmowało pracę. Bieżący rok okazał się być zaskakującym, ponieważ liczba zatrudnionych emerytów wyniosła prawie 686 000, co oznacza pierwszy od 5 lat spadek, podaje DGP.

Pracujący emeryci

Jak podaje Dziennik, od 2013 roku liczba pracujących emerytów regularnie rosła, a szczyt nastąpił w roku ubiegłym, kiedy to wzrost wyniósł około 100 000 osób. Piotr Lewandowski z IBS przypuszcza, że wówczas górna granica została zmaksymalizowana, a obecnie sytuacja się stabilizuje. Ponadto, osoby uprawnione do pobierania emerytur decydowali się na skorzystanie z możliwości, ze względu na obniżenie wieku emerytalnego, który w przyszłości znów mógł ulec zmianie. Emeryci chcieli się po prostu jak najszybciej zabezpieczyć i skorzystać ze świadczenia, żeby nie uległo one cofnięciu.

„DGP” podaje także, że że mimo spadku liczby emerytów pracujących, wzrasta liczba emerytów na etacie. W stosunku do grudnia ubiegłego roku, jest ich obecnie więcej o około 3000. Liczba emerytów pracujących „u siebie” praktycznie nie zmienia się. 


 

Drogi emerytalne

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny i chcą podejmować pracę w dalszym ciągu, stają najczęściej przed wyborem jednej z dwóch dróg:
 

pierwsza z nich to odkładane w czasie przejście na emeryturę, co w przyszłości skutkować będzie o wiele wyższym świadczeniem
druga z nich polega na zrezygnowaniu z pracy, podjęcia świadczenia i ponowne zatrudnienie się.

O ile pierwsze wyjście jest naprawdę korzystne, to drugie podwyższa jedynie składkę odprowadzaną po osiągnięciu wieku emerytalnego. Z drugiej zaś strony, osoby w takiej sytuacji pobierają zarówno pensję z pracy, jak i emeryturę. Drugi wariant jest najczęściej polecany przez dotychczasowych pracodawców, którzy doradzali także przejście na własne zatrudnienie. Wówczas pracujące osoby na emeryturze opłacają jedynie składkę zdrowotną. Takie rozwiązanie jest korzystne dla pracodawcy i emeryta.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Szybkie pożyczki Końskie
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
09 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Końskie

PKO BP w Kleczewie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
03 października 2019

PKO BP w Kleczewie

Kredyt samochodowy Gdańsk
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
28 października 2017

Kredyt samochodowy Gdańsk

Biuro paszportowe w Raciborzu
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
20 lipca 2022

Biuro paszportowe w Raciborzu

Notus Doradcy Finansowi – oddziały
Wpisy
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
03 kwietnia 2015

Notus Doradcy Finansowi – oddziały

Porównaj