„Dziennik Gazeta Prawna” poinformował, że maleje liczba osób na emeryturze, które postanowiły dorobić do świadczenia. Ze statystyk wynika, że w porównaniu z końcówką ubiegłego roku, liczba pracujących emerytów spadła o 3000.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 14.09.2018
Udostępnij:

Pod koniec 2017 roku blisko 690 000 emerytów dodatkowo podejmowało pracę. Bieżący rok okazał się być zaskakującym, ponieważ liczba zatrudnionych emerytów wyniosła prawie 686 000, co oznacza pierwszy od 5 lat spadek, podaje DGP.

Pracujący emeryci
 

Jak podaje Dziennik, od 2013 roku liczba pracujących emerytów regularnie rosła, a szczyt nastąpił w roku ubiegłym, kiedy to wzrost wyniósł około 100 000 osób. Piotr Lewandowski z IBS przypuszcza, że wówczas górna granica została zmaksymalizowana, a obecnie sytuacja się stabilizuje. Ponadto, osoby uprawnione do pobierania emerytur decydowali się na skorzystanie z możliwości, ze względu na obniżenie wieku emerytalnego, który w przyszłości znów mógł ulec zmianie. Emeryci chcieli się po prostu jak najszybciej zabezpieczyć i skorzystać ze świadczenia, żeby nie uległo one cofnięciu.

„DGP” podaje także, że że mimo spadku liczby emerytów pracujących, wzrasta liczba emerytów na etacie. W stosunku do grudnia ubiegłego roku, jest ich obecnie więcej o około 3000. Liczba emerytów pracujących „u siebie” praktycznie nie zmienia się. 


 

Drogi emerytalne

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny i chcą podejmować pracę w dalszym ciągu, stają najczęściej przed wyborem jednej z dwóch dróg:
 

pierwsza z nich to odkładane w czasie przejście na emeryturę, co w przyszłości skutkować będzie o wiele wyższym świadczeniem
druga z nich polega na zrezygnowaniu z pracy, podjęcia świadczenia i ponowne zatrudnienie się.

O ile pierwsze wyjście jest naprawdę korzystne, to drugie podwyższa jedynie składkę odprowadzaną po osiągnięciu wieku emerytalnego. Z drugiej zaś strony, osoby w takiej sytuacji pobierają zarówno pensję z pracy, jak i emeryturę. Drugi wariant jest najczęściej polecany przez dotychczasowych pracodawców, którzy doradzali także przejście na własne zatrudnienie. Wówczas pracujące osoby na emeryturze opłacają jedynie składkę zdrowotną. Takie rozwiązanie jest korzystne dla pracodawcy i emeryta.


 

Komentarze