Biuro Informacji Kredytowej (BIK)

Biuro Informacji Kredytowej (BIK)

author
Katarzyna Wasiłowska
17 listopada 2023
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) świadczy kompleksowe usługi z zakresu zbierania i udzielania informacji kredytowej, jak również gospodarczej państwa. Dba o komfort i bezpieczeństwo, nie tylko firm, ale również klientów indywidualnych. O tym jak działa oraz jakie informacje gromadzi, przeczytasz w poniższym artykule.

Spis treści:

 1. BIK - czym jest? Jak działa?
 2. BIK nie jest typową bazą dłużników
 3. Jakie informacje trafiają do BIK?
 4. Czy BIK ma wpływ na przyznanie kredytu, pożyczki?
 5. Raport BIK - czym jest?
Zwiń spis treści

BIK - czym jest? Jak działa?

Biuro Informacji Kredytowej

Zostało powołane w 1997 roku na podstawie art. 105 ust. 4 Ustawy z dnia a 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe.

źródło: https://www.bik.pl/

Grupę BIK tworzy:

 • Biuro Informacji Kredytowej S.A.
 • Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. 
 • Digital Fingerprints S.A.

Warto na początku zaznaczyć, iż Biuro Informacji Kredytowej zajmuje się przede wszystkim gromadzeniem danych, które dotyczą firm, różnych instytucji oraz klientów indywidualnych. O jakie informacje chodzi? Przede wszystkim pod lupę brane są:

 • rachunki, 
 • historie kredytowe świadczeniobiorców,
 • informacje o kartach debetowych, kartach kredytowych, kartach detalicznych,
 • dane o kredytach na zakup towaru, kredytach studenckich,
 • informacje o limicie debetowym w ROR,
 • dane dot. kredytów poręczonych.

BIK, zgodnie z zapisami prawa posiada zezwolenia na dysponowanie, przechowywanie i przetwarzanie danych, które są chronione przez tzw. tajemnicę bankową (o tym, kogo nie obowiązuje tutaj, zaś o tym, jakie informacje obejmuje tajemnica bankowa przeczytasz tutaj). Baza została stworzony m.in. po to, by ułatwić pracę bankom, instytucjom, udzielającym pożyczki. Dzięki niej mogą one sprawdzić zdolność kredytową potencjalnego świadczeniobiorcy. Pozwala to uniknąć sytuacji, w których zbyt duża kwota kredytu zostanie przyznana osobie o bardzo niskich zarobkach, co może nieść za sobą ryzyko powstania zadłużenia, niemożności spłaty zobowiązania bądź problemów w dotrzymywaniu terminu, przewidzianego przez kalendarz spłat. BIK wykluczy osoby niewypłacalne, ale także takie, które nie dotrzymują warunków umów kredytowych.

Wielu kredytobiorców zastanawia się, czy widnieją w bazie Biura Informacji Kredytowej, więcej informacji tutaj – Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

BIK nie jest typową bazą dłużników

BIK-u nie powinniśmy określać wyłącznie mianem “bazy dłużników”, ponieważ świadczone przez tę instytucję usługi są znacznie szersze. Biuro zbiera bowiem dane o wszystkich pożyczkach, kredytach. Posiada również możliwość sprawdzenia zaciągniętych przez daną osobę świadczeń oraz tego, jak wygląda ich spłata i czy jest terminowa. BIK nie jest, więc typową bazą dłużników, która posiada informacje wyłącznie o osobach, które zalegają z płatnością świadczeń lub spóźniają się z ich regulowaniem. 

Jakie informacje trafiają do BIK?

Scoring BIK to ocena punktowa, którą przyznaje Biuro Informacji Kredytowej. Pozwala ona oszacować ryzyko udzielenia danej osobie świadczenia. Dobry scoring wzmacnia wiarygodność kredytobiorcy, negatywny może prowadzić do otrzymania odmowy kredytowej. Scoring obliczany jest na podstawie danych zgromadzonych w bazie BIK.

W Biurze Informacji Kredytowej znajdują się informację o kredytach i pożyczkach udzielanych przez banki, jak również przez różne inne instytucje, spółki, udzielające tego typu świadczeń czy też Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo – Kredytowe, tzw. SKOKi. Ważne jest to, że baza ta zawiera nie tylko informacje o sytuacjach, w których świadczeniobiorca nie spłaca bądź spłaca zobowiązanie nieterminowo. BIK posiada dane również o wszystkich tych podmiotach, które nie zalegają z płatnością swojego kredytu, czyli posiadają tzw. pozytywną historię kredytową.

Świadczeniobiorcy, dzielą się więc na tych z:

To, jak wywiązujemy się z zawartych umów rzutuje na naszą zdolność kredytową oraz buduje naszą wiarygodność jako przyszłych kredytobiorców. Warto nie dopuszczać do sytuacji, w których to bank lub inna instytucja pożyczkowa zmuszony jest przypominać nam o konieczności dokonania kolejnej wpłaty na poczet naszego zobowiązania. Dobra historia kredytowa jest podstawą do tego, by nasze wnioski mogły zostać przez kredytodawcę rozpatrzone pozytywnie.

Czy istnieje możliwość usunięcia niekorzystnej dla nas historii kredytowej w BIK przeczytasz w naszym wpisie – Czyszczenie BIK.

Czy BIK ma wpływ na przyznanie kredytu, pożyczki?

Biuro Informacji Kredytowej nie jest podmiotem decyzyjnym, jeśli chodzi o przyznanie świadczenia wnioskodawcy. BIK udostępnia bankom, instytucjom pożyczkowym historię kredytową danego kredytobiorcy oraz informację o tym, jaka jest jego zdolność kredytowa. 

Zadaniem instytucji bankowej jest sprawdzenie tego, czy przyznanie kredytu, temu konkretnemu człowiekowi, jest dla niego opłacalne.

Warto mieć świadomość, że jest, ale tylko wtedy, gdy kredytobiorca posiada pozytywną historię kredytową. 

Należy pamiętać, że to  instytucja udzielająca świadczenia jest podmiotem decyzyjnym w i to ona odrzuca bądź też zatwierdza wniosek kredytobiorcy.

BIK a zastrzeganie dokumentów

Dzięki BIK możesz zastrzec swoje dokumenty w bardzo prosty sposób, bez wychodzenia z domu, online.

Raport BIK - czym jest?

Dzięki niemu masz wgląd do swojej historii kredytowej, ale również możesz sprawdzić, jakie dane posiadają o Tobie banki, instytucje pożyczkowe, SKOK-i. Raport ten jest odpłatnym narzędziem, które pozwala kontrolować zaciągnięte zobowiązania. Chroni on klientów, ostrzegając ich m.in. przed próbą zaciągnięcia kredytu przy użyciu ich danych. Użytkownik otrzymuje wówczas informację (alert), np. w formie sms-a o zaistniałej sytuacji. Raporty  pozwalają klientowi monitorować terminy płatności zobowiązań. Raport BIK umożliwia również sprawdzenie tego, jaką zdolność w danym momencie posiada jego użytkownik oraz powody, dla których uzyskaliśmy odmowę kredytową w banku. 

Pakiety, dostępne w ofercie BIK, pozwalają również na to, by chronić przed oszustami swoich bliskich. 

ALERTY BIK

Powiadomienia przesyłane przez Biuro Informacji Kredytowej, by chronić użytkowników przed niepożądanym wykorzystaniem ich danych osobowych przez oszustów celem zaciągnięcia kredytu.

 

W skrócie, dzięki raportowi BIK:

 • możesz lepiej kontrolować zaciągnięte zobowiązania,
 • sprawdzisz swoją szansę na przyznanie nowego świadczenia,
 • masz wgląd do swojej historii kredytowej,
 • poznasz powody, które doprowadziły do odmowy przyznania Ci świadczenia, 
 • chronisz siebie i bliskich przed użyciem twoich i ich danych osobowych, w celu zaciągnięcia kredytu przez osoby nieupoważnione.

Sposoby kontaktu z BIK:

 • poczta tradycyjna,
 • poczta elektroniczna,
 • formularz kontaktowy na stronie,
 • infolinia (czynna w dni robocze).

Więcej informacji znajdziesz tutaj – Kontakt BIK.

 

Źródło:

https://www.bik.pl/

author
Katarzyna Wasiłowska
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

KredytOK w Radomsku

KredytOK jest polską firmą pożyczkową, która działa na rynku od blisko 20 lat. Firma posiada ponad 100 oddziałów w największych miastach. Sprawdź, gdzie znajdziesz placówkę w Radomsku.

author
Patryk Byczek
11 lutego 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak korzystać z bankomatów zbliżeniowych

Pod koniec października 2015 roku Biuro prasowe Euronet podało, że zamierza wprowadzić wypłaty zbliżeniowe w swoich bankomatach. Dziś, z tej możliwości, mogą skorzystać klienci 12 banków w Polsce.

author
Aneta Jankowska
20 grudnia 2016
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Jak zalogować się do Banku Millennium? Nowe zasady logowania

Ważne zmiany w logowaniu do Banku Millennium. 14 września 2019 wchodzi w życie unijna dyrektywa PSD2, która wymusza na bankach dwuetapowy proces weryfikacji Klienta w czasie logowania się do bankowości internetowej. Sprawdzamy krok po kroku, jak zalogować się na konto w Banku Millennium – zobacz wszystkie zmiany.

author
Dominika Byczek
13 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

ZUS wyśle 20 mln listów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyśle około 20 000 000 listów do Polaków, informując ich o przysługującej im składce emerytalnej. Zeszłoroczna akcja nie wyszła tak, jak planowano, natomiast w tym roku ma być lepiej.

author
Patryk Byczek
27 czerwca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

KredytOK w Ostrowi Mazowieckiej

KredytOK jest polską firmą pożyczkową, która działa na rynku od blisko 20 lat. Firma posiada ponad 100 oddziałów w największych miastach. Sprawdź, gdzie znajdziesz placówkę w Ostrowi Mazowieckiej.

author
Patryk Byczek
04 lutego 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Polacy chcą zmieniać swoje nawyki

Z badania “Uzależnienia i ich konsekwencje” wynika, że co trzeci Polak poniósł finansowe, społeczne lub zdrowotne negatywne konsekwencje swoich nawyków i uzależnień. Co widnieje na liście naszych słabości? Czy chcemy z nimi walczyć?

author
Aneta Jankowska
12 października 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj