W której części Polski najchętniej płacimy kartą? Czy już wszędzie możemy dokonać transakcji bezgotówkowych? Na pytania odpowiada najnowszy raport Mastercard - “Mapa Polski bezgotówkowej”.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 08.10.2018
Udostępnij:

Badanie Mastercard dokładnie przeanalizowało województwa Polski pod względem płatności bezgotówkowych. Okazuje się, że kartą najczęściej płacimy w województwie opolskim, mazowieckim, śląskim oraz małopolskim. Po drugiej stronie medalu plasują się województwa: świętokrzyskie, lubelskie, kujawsko-pomorskie i podlaskie.

Wnioski z badania

Z raportu wynika, że minimum jedną kartę płatniczą posiadają mieszkańcy województwa opolskiego – 67% wskazań. W tym przypadku, średnia w kraju wynosi 58%. Osoby zamieszkujące ten region kraju, niechętnie korzystają z bankomatów, bo za swoje zakupy wolą płacić bezgotówkowo.

Źródło: Raport Mastercard

Zaraz za opolskim plasuje się województwo mazowieckie, gdzie kartę płatniczą posiada 63% respondentów. To właśnie tutaj, najwięcej Polaków korzysta z kart debetowych – 22% wskazań. Podium bezgotówkowych regionów zamyka województwo śląskie z odsetkiem korzystających z kart płatniczych równym 62%. 

Raport „Mapa Polski bezgotówkowej” pokazuje, że w województwach, w których deklarowane posiadanie kart jest najwyższe, odsetek wydatków bezgotówkowych również należy do największych w kraju.

Polacy, którzy niechętnie płacą bezgotówkowo mieszkają w województwie:

  • świętokrzyskim – 48% badanych posiada kartę płatniczą, 
  • lubelskim – 52% wskazań ankietowanych
  • kujawsko-pomorskim – 53% badanych.

Część z nas uważa gotówkę za wygodniejszy środek płatniczy. Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego w 27% potwierdzają taką tezę.

Źródło: Raport Mastercard

Wieś płaci raczej tradycyjnie

Popularność kart płatniczych rośnie wraz z liczbą mieszkańców konkretnego miasta. Z badania wynika, że to właśnie w miastach Polacy chętniej płacą za pomocą kart:
 

  • na wsiach plastik posiada mniej, niż połowa mieszkańców – 49%, 
  • w miastach do 20 tys. mieszkańców – 59%, 
  • w miastach od 20 do 100 tys. mieszkańców – 60%, 
  • w miastach od 100 do 500 tys. mieszkańców – 67%,
  • w miastach liczących powyżej 500 tys., – 75%.

Terminale potrzebne do transakcji

Aby płacić kartą, sklepy lub punkty usługowe muszą być wyposażone w terminale płatnicze. Niestety, nie wszędzie jeszcze tak jest. Zgodnie z informacjami podanymi w badaniu, prawie co czwarty badany uważa, że wciąż jest zbyt mało miejsc, w których można płacić kartą. 

Jest to problem przede wszystkim województwa opolskiego, śląskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego.

Źródło – Raport Mastercard:
https://newsroom.mastercard.com/eu/pl/press-releases/badanie-mastercard-opolszczyzna-i-mazowsze-liderami-na-mapie-polski-bezgotowkowej/

Komentarze