Gminy nie będą mogły zaciągać pożyczek w parabankach ?

Gminy nie będą mogły zaciągać pożyczek w parabankach ?

author
Aneta Jankowska
20 czerwca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Wielkimi krokami zbliża się nowelizacja ustawy o finansach publicznych, która ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa finansowego polskich gmin. Co planuje rząd?

Resort finansów chce odciągnąć gminy od pożyczek w parabankach. W przypadku, kiedy gmina będzie ubiegała się o kredyt właśnie w takiej instytucji, to konieczna będzie wcześniejsza pozytywna opinia izby obrachunkowej.

Jak wyjaśnia Minister Finansów, Teresa Czerwińska, nowelizacja ma umożliwić restrukturyzację zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego poprzez racjonalną spłatę długu innym długiem o niższym koszcie lub też spłatę zadłużenia, jeśli samorząd ma okresowo wolne fundusze z innych rozliczeń, zaciągniętych zobowiązań czy też wygospodarowanych środków własnych. 

Niebezpieczne kredyty gmin w parabankach

Chociaż polskie gminy rzadko decydują się na zaciąganie zobowiązań w parabankach, to zdarzają się sytuacje, w których samorządy wychodzą na tym bardzo źle. Przykładem może być Gmina Ostrowice, która zadłużyła się na prawie 50 mln zł. Po kilku latach szukania sposobu na uratowanie gminy, rząd przejął jej zobowiązania, a ona sama niebawem zniknie z samorządowej mapy Polski.

Puls Biznesu przytacza dane, z których wynika, że gminy coraz częściej stają się klientami parabanków. Dziś, 44 jednostki mają pożyczki w parabankach, opiewające na kwotę równą 209 mln zł.

Co przyniesie nowelizacja ustawy ?

Przede wszystkim zmianie ulegnie maksymalny dopuszczalny poziom zadłużenia gminy w zależności od jej sytuacji ekonomicznej. Minister Finansów wyjaśnia, że rząd chce, aby przy wyliczaniu tego wskaźnika, zobowiązania, które wywołują skutki ekonomiczne podobne do kredytów i pożyczek, były uwzględniane oraz podlegały one tym samym ograniczeniom, które są nałożone na kredyty i pożyczki. Do wskaźnika mają być również wliczane wszystkie wydatki na obsługę długu.

Kolejną poruszaną kwestią jest wydłużenie okresu branego pod uwagę przy obliczaniu wskaźnika zadłużenia. Ma on wzrosnąć z trzech do siedmiu lat. Taki zabieg ma działać stabilizująco na możliwości finansowe.

Gminy najczęściej posiadają zobowiązania w bankach. Na koniec pierwszego kwartału bieżącego roku łączny dług jednostek samorządu terytorialnego wynosił ponad 67 mld zł.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Faktura VAT a faktura pro forma

Kwestie rachunkowe dla wielu z nas są przysłowiową „czarną magią”. Niemniej jednak każdy użytkownik rynku każdego dnia doświadcza na sobie różnorakich procedur rachunkowych. Przykładem tego może być często słyszane pytanie z ust sprzedawców: „Czy wystawić fakturę?”. Sprawdź czym jest faktura VAT i czym różni się od faktury pro forma. 

author
Halszka Gronek
14 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Kredyt hipoteczny Brzeg

Jeżeli znalazłeś mieszkanie, które chciałbyś kupić, lecz nie stać Cię na nie – zastanów się nad podjęciem kredytu hipotecznego. Maksymalny czas spłaty kredytu to aż 35 lat. Wniosek możesz złożyć całkowicie za darmo przez Internet lub w oddziale banku w Brzegu.

author
Patryk Byczek
20 lutego 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Prudniku

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy oddziały i placówki w Prudniku – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
19 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Kredyt hipoteczny Zielona Góra

Zastanawiasz się nad kredytem hipotecznym w Zielonej Górze? Sprawdź ranking najlepszych ofert. Wnioskować o finansowanie możemy bezpłatnie przez Internet lub w oddziale banku w Zielonej Górze. Maksymalna kwota kredytu to nawet 90% wartości nieruchomości ze spłatą do 35 lat.

author
Dorota Grycko
22 lutego 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Santander Consumer Bank Bytom

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Zajmuje się udzielaniem kredytów gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Bytomiu – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
17 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Ile zarabia jubiler?

Zawód jubilera jest trudny i wymaga wielu określonych umiejętności oraz szerokich zdolności artystycznych. Sprawdziliśmy, czym dokładnie zajmuje się jubiler i jakie mogą być jego zarobki.

author
Sandra Tessmer
16 listopada 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Porównaj