Co to jest telematyka ?

Co to jest telematyka ?

author
Aneta Jankowska
13 maja 2017

Telematyka to połączenie słów “telekomunikacja” i “informatyka”. Jako nauka integruje badania z zakresu telekomunikacji, automatyki oraz informatyki.

Co to jest ?

Pojęcie “telematyka” definiuje rozwiązania telekomunikacyjne, informacyjne i informatyczne, a także rozwiązania automatycznego sterowania, które są dostosowane do potrzeb obsługiwanych systemów fizycznych i zintegrowane z tymi systemami.

Obecnie, termin ten spotkamy w wielu różnych obszarach gospodarki. Zwykle towarzyszy mu dodatkowe określenie, które go jeszcze bardziej precyzuje, np. telematyka finansowa, telematyka budowlana, telematyka medyczna czy telematyka transportowa.

Telematyka transportu

Telematyka transportu dotyczy przemieszczania się ludzi oraz ładunków, przy wykorzystaniu konkretnych środków transportu. Razem z logistyką i spedycją, transport wchodzi w skład branży TSL (Transport – Spedycja – Logistyka).

Telematyka transportu umożliwia wpływanie na przebieg procesów mobilności, czyli przemieszczanie się ludzi i towarów – przedmiotów transportu. Ma na celu zwiększenie wydajności przewozów, poprawę bezpieczeństwa, zmniejszenie ujemnego oddziaływania na środowisko i lepsze planowanie transportu

Telematyka to skuteczne zarządzaniem zarówno ruchem drogowym jak i logistyką. Pojęcie utożsamia się z systemami ITS (jest to zestaw narzędzi, mający poprawić jakość i efektywność transportu drogowego).  Podsumowując, oznacza to zastosowanie różnych technologii (telekomunikacyjnych, informatycznych, pomiarowych czy też automatycznych) oraz technik zarządzania transportem w nadzorowaniu i kierowaniu przepustowością ruchu ulicznego, drogowego oraz autostradowego.

Inteligentny transport to trzy układy, które ze sobą współpracują: 

1) inteligentna droga,
2) inteligentny pojazd (pojazd wyposażony w urządzenia utrzymujące ciągłą, szczególnie bezprzewodową, wymianę informacji z urządzeniami zainstalowanymi przy trasach transportowych
3) inteligentne centrum zarządzania

Systemy telematyki transportu wykorzystują różne urządzenia i aplikacje. Są to między innymi sieci komórkowe, Internet, systemy łączności radiowej, bazy danych drogowych, geograficzne bazy danych, wszelkie czujniki, detektory, kamery, radary, urządzenia monitorowania pogody, systemy nawigacji satelitarnej, urządzenia monitorowania ruchu drogowego itp.

Pod pojęciem telematyki transportu kryją się również nowoczesne systemy do zarządzania jednostkami mobilnymi. Jednym z nich jest system Teagle.io, który służy do budowania optymalnego poziomu dynamiki i elastyczności danej floty. Wśród istotnych funkcji można także wyróżnić kontrolę paliwa, zabezpieczającą przed nadużyciami i niekontrolowanymi upustami, a także monitoring parametrów powiązanych z ekonomią jazdy (tzw. flotowy ecodriving).

Zaletą ITS jest:

– znaczne poprawienie bezpieczeństwa ruchu
– skrócenie czasu podróży
– zmniejszenie zużycia paliwa
– poprawa komfortu podróżowania
– zmniejszenie kosztów zarządzania taborem drogowym.

ITS stosuje się przede wszystkim w miejscach, które są najbardziej zakorkowane, np. centra dużych miast, węzły drogowe, zjazdy czy wyjazdy z autostrad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Millennium promuje Konto 360° i aplikację mobilną
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
22 marca 2021

Bank Millennium promuje Konto 360° i aplikację mobilną

Częściowo przezroczysta karta – nowość od Getin Banku
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
12 lutego 2020

Częściowo przezroczysta karta – nowość od Getin Banku

Kredyt konsolidacyjny Kock
Kredyty miasta
autor wpisu
Marta Janusz
04 stycznia 2021

Kredyt konsolidacyjny Kock

Polacy wygrali konkurs finansowy
Wpisy
author
Patryk Byczek
09 maja 2018

Polacy wygrali konkurs finansowy

Promocja: „Na nowe środki” w Getin Banku
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
20 września 2018

Promocja: „Na nowe środki” w Getin Banku

Expander w Gorzowie Wielkopolskim
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
28 stycznia 2015

Expander w Gorzowie Wielkopolskim

Porównaj