zadluzenia.com
zamknij

Idea Bank na sprzedaż ?

Jak informuje “Rzeczpospolita”, jeden z najbogatszych Polaków - Leszek Czarnecki może sprzedać część lub całość swoich udziałów w Idea Banku. Dziennik powołuje się na dwa źródła.

 


 
Dziś, największym akcjonariuszem Idea Banku jest Getin Holding, który posiada 54,43% kapitału akcyjnego. Wspomniany już Leszek Czarnecki ma 9,85%. akcji banku, jednak jest również właścicielem prawie 55% akcji Getin Holding. Dziennik podaje, że na sprzedaż miałby trafić jedynie „pakiet akcji należący do Czarneckiego”. 

 

Nie wiadomo czy mowa o 9,85% akcji, które należą bezpośrednio do Czarneckiego czy jednak o części pakietu wynikającego z jego udziałów w spółkach zależnych, które są akcjonariuszami banku. “Rzeczpospolita” wylicza, że chodziłoby wtedy o pakiet 15,8% akcji banku.

 

Przeszkodą w zawarciu ewentualnego porozumienia może być cena. Z naszych informacji wynika, że oczekiwania sprzedającego wobec wyceny Idea Banku są wyższe, niż obecna wycena rynkowa spółki i mogą sięgać nawet 30 zł za akcję.” - czytamy w dzienniku.

 

Bank pojawił się na GPW w kwietniu dwa lata temu i do dziś kurs akcji banku podlega niewielkim zmianom - wahają się w granicach 22-28 zł. Obciążeniem może być niewielki free float, który aktualnie sięga lekko ponad 23% akcji. Sprawia to, że obroty na akcjach spółki są niezbyt wielkie (średnia od początku notowań wynosi prawie 250 tys. zł). Natomiast kapitalizacja spółki sięga obecnie 1,9 mld zł.

 

Idea Bank notuje dobre wyniki finansowe. Co więcej, uznawany jest za najbardziej innowacyjną spółkę Czarneckiego, która zdobywa nagrody w branżowych konkursach. Mimo bardzo dobrych raportów, w poprzednim miesiącu spółka poinformowała o złożeniu rezygnacji przez jej prezesa Jarosława Augustyniaka, a także członka zarządu Dominika Fajbusiewicza. Wówczas takie informacje nie zostały dobrze odebrane przez rynek, kurs akcji spółki spadł przed ogłoszeniem wyników poniżej 23 zł (do poziomów bliskim historycznym minimum).

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY