Ile chcemy zarabiać ?

Ile chcemy zarabiać ?

author
Aneta Jankowska
04 września 2017
Z badania „Finanse Polaków” wynika, że dziś zarabiamy prawie tyle, ile byśmy chcieli. Jeszcze dwadzieścia lat temu było to nieco więcej niż 1000 zł.

Przez 20 ostatnich lat nasze zarobki wzrosły czterokrotnie, a oszczędności siedmiokrotnie. Natomiast ceny dwukrotnie. Patrząc na statystyki, większość z nas jest zadowolona ze swojej pracy oraz sytuacji finansowej. Katarzyna Szerling, członek zarządu firmy Provident Polska tłumaczy:

W ciągu minionych dwóch dekad nastąpił olbrzymi progres, jeśli chodzi o sytuację finansową i stopę życiową Polaków, co widać także na rynku pożyczkowym. Zmieniły się cele, na jakie zaciągamy pożyczki. Coraz rzadziej są to pilne wydatki, coraz częściej pieniądze te służą sfinansowaniu bardziej aspiracyjnych celów. Wierzymy w plany naszych klientów i cieszymy się, że możemy ich wspierać w realizacji coraz bardziej ambitnych celów, które podnoszą jakość ich codziennego życia.

Lepsza sytuacja finansowa Polaków

1062 zł – tyle wynosiły średnie zarobki Polaków w 1997 roku. Dziś sięgają one 4354 zł. Ceny zaś wzrosły w tym czasie prawie dwukrotnie. Wniosek jest prosty – stać nas na coraz więcej.

Średnie wydatki na osobę 20 lat temu wynosiły ok. 430 zł miesięcznie. Gdybyśmy skorygowali tę kwotę tylko o inflację otrzymalibyśmy ok. 800 zł, tymczasem obecne wydatki – jak pokazują oficjalne dane GUS – oscylują na poziomie ok. 1130 zł na osobę miesięcznie. To wyraźny dowód na wzrost konsumpcji. Zmieniła się także struktura naszych wydatków – wyjaśnia Anna Karasińska, która jest ekspertem ds. badań rynkowych w Provident Polska.

Mimo, że wydajemy coraz więcej, to chętnie też oszczędzamy. Badanie pokazuje, że podstawowe wydatki, czyli rachunki, transport i żywność pochłaniają średnio około 62% naszego wynagrodzenia. Przeciętnie na swoje zachcianki przeznaczamy 14% miesięcznych dochodów. Dla porównania na oszczędności odkładamy jedną dziesiątą tego, co zarabiamy. 

Wspomniane dane są uśrednione – nie wszyscy mają w sobie wyrobiony nawyk oszczędzania. Systematycznie pieniądze odkłada dwie trzecie z nas. Ciekawe, że co dziesiąty z grupy osób zamożnych przyznaje, że nie odkłada regularnie środków finansowych. Z przyjemności rezygnujemy rzadko –  robi to 13% Polaków (wśród najzamożniejszych 3%).

Nasze zwyczaje finansowe są charakterystyczne dla społeczeństwa będącego wciąż na dorobku, ale idą w dobrym kierunku. Zarówno wartość naszych oszczędności, jak i liczba oszczędzających systematycznie rośnie – dodaje Anna Karasińska.

Patrząc z perspektywy lat, według danych NBP w 1997 roku wartość oszczędności gospodarstw domowych sięgała około 100 mld zł. Aktualnie przekracza już 700 mld zł.

Oczekiwane wynagrodzenie

Provident zapytał Polaków również o to, jakie wynagrodzenie uznaliby za satysfakcjonujące. Okazuje się, że większość Polaków deklaruje kwotę już zbliżoną do rzeczywistego średniego wynagrodzenia. 51% z nas chciałoby zarabiać między 2 a 4 tys. zł na rękę. Tylko 6% zadowoliłoby się kwotą niższą niż 2 tys. zł. Natomiast jedna piąta za wystarczające uznałaby wynagrodzenie w przedziale 4-6 tys. zł. 6% Polaków chciałaby zarabiać powyżej 6 tys. zł na rękę. 16% nie potrafiło wskazać konkretnej kwoty. Ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska zauważa:

Widać korelację oczekiwań względem wynagrodzenia z poziomem wykształcenia i obecnymi zarobkami. Osoby z wyższym wykształceniem, z wyższymi dochodami mają większe oczekiwania, zaś osoby z wykształceniem podstawowym, które zarabiają mniej, mają te oczekiwania skromniejsze, co ma oczywiście racjonalne uzasadnienie. Dopasowanie oczekiwań do rzeczywistości ma później także przełożenie na nasze zadowolenie z pracy i z sytuacji finansowej, które w naszych badaniach również wypadło dość pozytywnie.

Jesteśmy zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej

Cieszymy się ze swoich zarobków – 57% z nas jest zadowolonych ze swojej sytuacji finansowej. Jedynie 3% Polaków jest zdecydowanie niezadowolona z otrzymywanych płac. Co więcej, ponad połowa badanych jest zadowolona z pracy, a 71% ankietowanych wyraża zadowolenie ze swojej sytuacji materialnej. Dla Polaków najważniejsze są przede wszystki relacje rodzinne, które 90% badanych ocenia jako pozytywne. 

Badanie „Finanse Polaków” powstało z okazji 20-lecia działalności firmy Provident Polska. Badanie zrealizował PBS na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Klienci SGB Banku mogą wnioskować o Tarczę Finansową PFR 2.0
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
26 stycznia 2021

Klienci SGB Banku mogą wnioskować o Tarczę Finansową PFR 2.0

PANEK CarSharing – kontakt, infolinia
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
16 czerwca 2020

PANEK CarSharing – kontakt, infolinia

Credit Agricole w Trzebinii
Oddziały
author
Patryk Byczek
02 sierpnia 2019

Credit Agricole w Trzebinii

Nowa kampania telewizyjna ubezpieczeń w PKO BP
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
19 lipca 2021

Nowa kampania telewizyjna ubezpieczeń w PKO BP

Rocznica wdrożenia platformy Automarket.pl od PKO BP
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
08 lipca 2021

Rocznica wdrożenia platformy Automarket.pl od PKO BP

Kredyt samochodowy Wieluń
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
07 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Wieluń

Porównaj