Idea Bank na liście ostrzeżeń KNF

Idea Bank na liście ostrzeżeń KNF

autor wpisu
Natalia Narloch
15 listopada 2018

Idea Bank znalazł się na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. KNF podaje jednak, że nie wiąże się to z prowadzoną przez nich działalnością bankową. Wynika to raczej z prowadzenia działalności maklerskiej bez zezwolenia w celu oferowania instrumentów finansowych. Skutkiem są dramatycznie szybko malejące akcje Idea Banku.

Powód wpisania Idea Banku na listę ostrzeżeń publicznych

Jak podaje KNF, zgłoszenie Idea Banku na listę ostrzeżeń publicznych wynika z analizy czynności wykonywanych przez Bank w latach 2016-2018. Mowa tutaj o aktywnościach na rynku kapitałowym bez posiadania odpowiednich zezwoleń KNF.

Jak wynika z wykonanej kontroli, w okresie co najmniej od sierpnia 2016r. do października 2017r. oferowane były instrumenty finansowe oraz proponowano usługi doradztwa inwestycyjnego (w okresie co najmniej od września 2016r. do marca 2018r.)

„Zamieszczenie na Liście ostrzeżeń publicznych KNF wpisu dotyczącego Idea Banku SA jest wynikiem realizacji przez KNF obowiązku wynikającego z art. 6b ust. 1 ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Stosownie do treści tego przepisu KNF jest zobligowana do każdorazowego podawania do publicznej wiadomości informacji o złożeniu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa określonego m.in. w art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi” tłumaczy komisja.

Informacja o wpisaniu nowego podmiotu na listę ostrzeżeń publicznych KNF spowodowała spadek cen akcji Idea Banku o 12 % już kolejnego dnia – w środowy poranek. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku, spółka wyceniana była na około 2 mld złotych, przy czym jej wartość spadła o 89% w tym roku. W konsekwencji aktualnie, spółka jest warta niecałe 200 milionów złotych i notuje swoje historyczne minima.

Obligacje GetBack, jako podstawa wpisania Idea Banku na listę ostrzeżeń KNF

Idea Bank jest jednym z banków pod kontrolą Leszka Czarneckiego. Był także jednym z głównych dystrybutorów obligacji GetBacku. Sprzedawano je jeszcze w pierwszym kwartale 2018 roku. Zarzucano wówczas bankowi agresywną sprzedaż i misseling. 

Jak podaje KNF podstawowym zarzutem w kierunku Ida Banku były podejrzenia wykonywania do marca tego roku dystrybucji obligacji GetBack bez posiadania odpowiednich zezwoleń od KNF. W odpowiedzi na zarzuty, Idea Bank wyznaczyła do KNF stosowne pismo.

Idea Bank w dniu 7 listopada 2018 r. wysłał do KNF obszernie umotywowane zastrzeżenia i wyjaśnienia związane z zarzutami KNF. Bank nie otrzymał na dzień dzisiejszy potwierdzenia otrzymania przez KNF wspomnianego stanowiska Banku i nie wie, w jakim stopniu jego wyjaśnienia zostały wzięte pod uwagę".

Bank próbuje naprawić swój wizerunek

Po wydaniu oświadczenia, Idea Bank przeprowadził szczegółowe postępowanie wyjaśniające zaistniałą sytuację. W konsekwencji zidentyfikował nieprawidłowe zachowania niektórych pracowników wobec swoich klientów.
Ponad to, bank dokonał ponownego przeglądu i weryfikacji kadr oraz wprowadził dodatkowe regulacje wzmacniające bezpieczeństwo interesu Klienta. Jak napisano w komunikacie, stwierdzone nieprawidłowości zostały wyeliminowane. Bank stwierdził sumienne i bieżące wykonywanie obowiązków wobec organu nadzoru.

Jednocześnie podkreślono, że podejrzenia nie mają nic wspólnego z działalnością bankową, obrotami instrumentami finansowymi, udzielaniem kredytów i przyjmowaniem depozytów. „Idea Bank SA reguluje swoje zobowiązania wobec klientów oraz wypełnia obowiązki ustawowe wobec organu nadzoru” – czytamy w komunikacie.

Rezygnacja przewodniczącego KNF

Sama Komisja Nadzoru Finansowego znajduje się w ostatnich miesiącach w centrum uwagi. Warta przypomnienia jest sytuacja z marca tego roku, gdzie według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, Marek Chrzanowski miał zaproponować przychylne stanowisko wobec banku w zamian za około 40 milionów złotych.

Czarnecki nagrał rozmowę i wysłał prokuraturze, zawiadamiając tym samym o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. Informacje to zostały potwierdzone przez „Gazetę Wyborczą” oraz „Financial Times”. Po natychmiastowym wezwaniu Marka Chrzanowskiego przez premiera Mateusza Morawieckiego i żądaniu wyjaśnień doszło do podjęcia decyzji o dymisji przewodniczącego KNF.

Aktualna sytuacja Idea Banku

Prowadzona przez KNF lista ostrzeżeń zbiera podmioty podejrzane o popełnienie przestępstwa. Jej celem jest ostrzeżenie społeczeństwa o konieczności ostrożności we współpracy z tymi podmiotami.

W konsekwencji, Idea Bank przeżywa kłopoty ze sprzedażą obligacji, a stratę netto w drugim kwartale 2018 roku szacuje się jako 404,6 mln zł. Dla porównania zysk netto przed rokiem wyniósł 53,9 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Biuro paszportowe w Tczewie
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
11 lipca 2022

Biuro paszportowe w Tczewie

Pożyczki bez zaświadczeń Rypin
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
02 października 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Rypin

Najwyższy CIT zapłacił PKO Bank Polski
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
25 lipca 2019

Najwyższy CIT zapłacił PKO Bank Polski

Lombardy w Łodzi
Lombardy
autor wpisu
Marta Janusz
13 grudnia 2022

Lombardy w Łodzi

Alior Bank w Biskupcu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
01 czerwca 2019

Alior Bank w Biskupcu

PKO BP w Suwałkach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
24 lipca 2019

PKO BP w Suwałkach

Porównaj