Idea Bank na liście ostrzeżeń KNF
Idea Bank znalazł się na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. KNF podaje jednak, że nie wiąże się to z prowadzoną przez nich działalnością bankową. Wynika to raczej z prowadzenia działalności maklerskiej bez zezwolenia w celu oferowania instrumentów finansowych. Skutkiem są dramatycznie szybko malejące akcje Idea Banku.
Powód wpisania Idea Banku na listę ostrzeżeń publicznych
Jak podaje KNF, zgłoszenie Idea Banku na listę ostrzeżeń publicznych wynika z analizy czynności wykonywanych przez Bank w latach 2016-2018. Mowa tutaj o aktywnościach na rynku kapitałowym bez posiadania odpowiednich zezwoleń KNF.
Jak wynika z wykonanej kontroli, w okresie co najmniej od sierpnia 2016r. do października 2017r. oferowane były instrumenty finansowe oraz proponowano usługi doradztwa inwestycyjnego (w okresie co najmniej od września 2016r. do marca 2018r.)
„Zamieszczenie na Liście ostrzeżeń publicznych KNF wpisu dotyczącego Idea Banku SA jest wynikiem realizacji przez KNF obowiązku wynikającego z art. 6b ust. 1 ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Stosownie do treści tego przepisu KNF jest zobligowana do każdorazowego podawania do publicznej wiadomości informacji o złożeniu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa określonego m.in. w art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi” tłumaczy komisja.
Informacja o wpisaniu nowego podmiotu na listę ostrzeżeń publicznych KNF spowodowała spadek cen akcji Idea Banku o 12 % już kolejnego dnia – w środowy poranek. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku, spółka wyceniana była na około 2 mld złotych, przy czym jej wartość spadła o 89% w tym roku. W konsekwencji aktualnie, spółka jest warta niecałe 200 milionów złotych i notuje swoje historyczne minima.
Obligacje GetBack, jako podstawa wpisania Idea Banku na listę ostrzeżeń KNF
Idea Bank jest jednym z banków pod kontrolą Leszka Czarneckiego. Był także jednym z głównych dystrybutorów obligacji GetBacku. Sprzedawano je jeszcze w pierwszym kwartale 2018 roku. Zarzucano wówczas bankowi agresywną sprzedaż i misseling.
Jak podaje KNF podstawowym zarzutem w kierunku Ida Banku były podejrzenia wykonywania do marca tego roku dystrybucji obligacji GetBack bez posiadania odpowiednich zezwoleń od KNF. W odpowiedzi na zarzuty, Idea Bank wyznaczyła do KNF stosowne pismo.
„Idea Bank w dniu 7 listopada 2018 r. wysłał do KNF obszernie umotywowane zastrzeżenia i wyjaśnienia związane z zarzutami KNF. Bank nie otrzymał na dzień dzisiejszy potwierdzenia otrzymania przez KNF wspomnianego stanowiska Banku i nie wie, w jakim stopniu jego wyjaśnienia zostały wzięte pod uwagę".
Bank próbuje naprawić swój wizerunek
Po wydaniu oświadczenia, Idea Bank przeprowadził szczegółowe postępowanie wyjaśniające zaistniałą sytuację. W konsekwencji zidentyfikował nieprawidłowe zachowania niektórych pracowników wobec swoich klientów.
Ponad to, bank dokonał ponownego przeglądu i weryfikacji kadr oraz wprowadził dodatkowe regulacje wzmacniające bezpieczeństwo interesu Klienta. Jak napisano w komunikacie, stwierdzone nieprawidłowości zostały wyeliminowane. Bank stwierdził sumienne i bieżące wykonywanie obowiązków wobec organu nadzoru.
Jednocześnie podkreślono, że podejrzenia nie mają nic wspólnego z działalnością bankową, obrotami instrumentami finansowymi, udzielaniem kredytów i przyjmowaniem depozytów. „Idea Bank SA reguluje swoje zobowiązania wobec klientów oraz wypełnia obowiązki ustawowe wobec organu nadzoru” – czytamy w komunikacie.
Rezygnacja przewodniczącego KNF
Sama Komisja Nadzoru Finansowego znajduje się w ostatnich miesiącach w centrum uwagi. Warta przypomnienia jest sytuacja z marca tego roku, gdzie według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, Marek Chrzanowski miał zaproponować przychylne stanowisko wobec banku w zamian za około 40 milionów złotych.
Czarnecki nagrał rozmowę i wysłał prokuraturze, zawiadamiając tym samym o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. Informacje to zostały potwierdzone przez „Gazetę Wyborczą” oraz „Financial Times”. Po natychmiastowym wezwaniu Marka Chrzanowskiego przez premiera Mateusza Morawieckiego i żądaniu wyjaśnień doszło do podjęcia decyzji o dymisji przewodniczącego KNF.
Aktualna sytuacja Idea Banku
Prowadzona przez KNF lista ostrzeżeń zbiera podmioty podejrzane o popełnienie przestępstwa. Jej celem jest ostrzeżenie społeczeństwa o konieczności ostrożności we współpracy z tymi podmiotami.
W konsekwencji, Idea Bank przeżywa kłopoty ze sprzedażą obligacji, a stratę netto w drugim kwartale 2018 roku szacuje się jako 404,6 mln zł. Dla porównania zysk netto przed rokiem wyniósł 53,9 mln zł.
Dodaj komentarz