Ile kosztuje badanie grupy krwi?

Ile kosztuje badanie grupy krwi?

author
Sandra Tessmer
30 czerwca 2019

Znajomość swojej grupy krwi może okazać się bardzo przydatne. Posiadanie zaświadczenia o badaniu może pomóc lekarzom nawet w nagłych wypadkach. Sprawdziliśmy, ile kosztuje takie badanie.

Ile kosztuje badanie grupy krwi?

Każdy raz na jakiś czas wykonuje badania krwi. Najczęściej wykonywanym badaniem jest morfologia. Rzadko jednak zastanawiamy się czy aby na pewno znamy swoją grupę krwi. Warto wykonać badanie, które powoli na określenie tych parametrów, ponieważ mogą się one okazać bardzo przydatne.

Badanie grupy krwi – cennik

Nie każdy zna swoją grupę krwi co jest informacją bardzo ważną, szczególnie przed wszelkimi zabiegami i operacjami. Badanie to muszą wykonać także kobiety w ciąży oraz ich partnerzy, aby wykluczyć konflikt serologiczny. Koszt określenia grupy krwi może się różnić w zależności od miejsca, w którym to badanie zlecamy.

W jednym miejscu zapłacimy za nie 30 zł, a w innym więcej Wszystko za sprawą ilości oznaczeń, a także metody. Każda placówka ustala cennik indywidualnie, ale w większości przypadków jednak za badanie grupy krwi płacimy około 30 zł.

Jak i w jakim celu oznacza się grupę krwi?

Najczęściej badanie to wykonuje się przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi, u par planujących ciążę lub już spodziewających się dziecka, a także dla potrzeb ustalenia ojcostwa. Często również po to, aby dobrać odpowiedniego dawcę krwi w przypadku koniecznej transfuzji w przyszłości. Część osób poddaje się temu badaniu ze zwykłej ciekawości.

U osób zdrowych, nieposiadających dokumentu, który potwierdza grupę krwi, badanie wykonuje się w celu wpisania danych do dokumentacji medycznej pacjenta. Jeśli istnieje konieczność przeprowadzenia nagłego zabiegu chirurgicznego, na przykład jeśli dochodzi do wypadku, grupę krwi określa się tak szybko, jak to tylko możliwe.

W przypadku planowanych zabiegów także zlecane jest określenie grupy, np. przy okazji wykonywania szczepień przeciwko WZW (wirusowemu zapaleniu wątroby).

Jeśli celem badania jest dobranie odpowiedniego dawcy, istotna będzie zgodność w zakresie grupy krwi pomiędzy dawcą a biorcą oraz częściowa zgodność Rh. Od tej reguły nie ma praktycznie żadnych wyjątków.

Podsumowanie

Wiedza na temat swojej grupy krwi może okazać się bardzo przydatna. Szczególnie jeśli planujemy jakiś zabieg czy operację. Badanie nie jest drogie, a może ułatwić lekarzom szybkie reagowanie w nagłych przypadkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank promuje Konto Jakże Osobiste
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
16 lipca 2021

Alior Bank promuje Konto Jakże Osobiste

Alior Bank w Jelczu-Laskowicach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
22 czerwca 2019

Alior Bank w Jelczu-Laskowicach

Świąteczny kredyt w SMART Banku
Wpisy
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
14 grudnia 2015

Świąteczny kredyt w SMART Banku

Pożyczki bez zaświadczeń Wejherowo
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
07 czerwca 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Wejherowo

Ile zarabia fakturzysta?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
13 września 2019

Ile zarabia fakturzysta?

Porównaj