Ile kosztuje wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Ile kosztuje wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

author
Julia Wierciło
29 lutego 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Kategoria

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego w pierwszych latach trwania umowy może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Taka praktyka, stosowana przez banki, często kosztuje kredytobiorców nawet do kilku tysięcy złotych. Sprawdźmy, z jakimi kwotami musimy liczyć się w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego.

Spis treści:

  1. Czym jest wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego?
  2. Jak działa wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego?
  3. Ile kosztuje wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego?
  4. Czy uniknięcie prowizji za wcześniejszą spłatę jest możliwe?
Zwiń spis treści

Czym jest wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego?

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego to po prostu szybsze, w porównaniu z zapisem zawartym w naszej umowie, uregulowanie zobowiązania hipotecznego.

Przykładowo: jeżeli zaciągnęliśmy kredyt na 30 lat, ale całe zobowiązanie spłacimy szybciej, np. w ciągu 20 lat, możemy nazwać to wcześniejszą spłatą kredytu hipotecznego. Zgodnie z prawem według art. 38 Ustawy o kredycie hipotecznym z dnia 23 marca 2017 roku, kredyt możemy spłacić przedterminowo w całości lub w określonej części. W zależności od daty zawarcia umowy, ewentualna prowizja może się różnić. 

Ustawa z 2017 roku nakłada także prawa i obowiązki na bank, według których:

  • bank ma prawo otrzymać od nas rekompensatę – dodatkowa opłata wiąże się z wcześniejszą spłatą naszego zobowiązania. Podpunkt ten jest możliwy wyłącznie w określonych sytuacjach,
  • bank ma obowiązek obniżenia kosztów kredytu – odjęte muszą zostać odsetki oraz prowizje, które przestają obowiązywać kredytobiorcę wraz ze zrealizowaniem wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego.

Jak działa wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego?

Decydując się na wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego warto mieć na uwadze powyższe przysługujące instytucji prawa, a także być świadomym nałożonych na bank obowiązków. Wcześniejsza spłata może skutkować odjęciem kosztów związanych z latami kredytowania, ale również może obciążyć nas dodatkowymi opłatami. Sprawdźmy, jak krok po kroku wygląda wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego krok po kroku:

  • spłacamy kredyt hipoteczny przed ustalonym w umowie terminem – dzięki wcześniejszej spłacie oszczędzamy środki, które w przypadku spłaty według terminu zawartego w umowie byłyby naliczone,
  • bank rozlicza kredyt hipoteczny – podczas rozliczenia bank może pobrać od nas prowizję za przedterminową spłatę kredytu hipotecznego lub dokonać zwrotu określonej części prowizji i innych naliczonych kosztów,
  • umowa kredytowa zostaje zakończona,
  • usuwamy wpis hipoteki – wpis należy usunąć z księgi wieczystej posiadanej przez nas nieruchomości.

Ile kosztuje wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego?

Bankom nie zależy na tym, aby klient wcześniej spłacił swój kredyt hipoteczny. Przeciwnie – jeśli klient będzie spłacał regularnie raty kapitałowo-odsetkowe, to bank zarobi na tym najwięcej z tytułu odsetek. Prawie wszystkie banki pobierają prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu, w przeciwieństwie do kredytów gotówkowych. W większości przypadków tzw. opłata rekompensacyjna, stosowana jest przez pierwsze 3 lata trwania umowy. Czasem obowiązuje jednak przez cały okres kredytu.

W zależności od banku, rodzaju i daty zawarcia umowy, stawka wynosi od 0% do 5%.

Naliczana jest od kwoty wcześniejszej spłaty, a stosowana może być w przypadku całkowitej wcześniejszej spłaty, ale i tylko częściowej nadpłaty kredytu. Przed wcześniejszą spłatą należy zapoznać się z warunkami zawartej przez nas umowy. Zapisy mogą stanowić, iż wcześniejsza spłata jest całkowicie darmowa.

Według zasad z Ustawy o kredycie hipotecznym, rekompensata może być naliczona w określonych przypadkach:

  • kredyt hipoteczny ze zmienną stopą procentową – bank może pobrać prowizję jeśli wcześniejsza spłata w ciągu pierwszych 3 lat od momentu podpisania umowy. Prowizja nie może przekroczyć 3% oraz sumy odsetek, które zostałyby naliczone od całości kwoty uregulowanej przed określonym terminem. Jeśli umowa kończy się za mniej niż 1 rok, prowizja nie może być wyższa niż odsetki, które pozostałyby do spłacenia za ten okres,
  • kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową – prowizja nie może przewyższyć kosztów poniesionych przez bank, występujących w związku z wcześniejszą spłatą kredytu hipotecznego.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – banki:

  • Alior Bank – wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę wynosi 0% w przypadku kredytów udzielonych po 18.12.2011 roku lub od 3-5% w przypadku kredytów udzielonych po 18.12.2011 roku.
  • Bank Millennium – wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę wynosi 0%,
  • PKO BP – wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę wynosi 0%,
  • mBank – wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę wynosi do 2%,
  • ING Bank Śląski – wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę wynosi 0%,
  • BNP Paribas – wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę wynosi do 1%,
  • Santander – wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę wynosi 1%,
  • Credit Agricole – wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę wynosi od 0% do 1%.

Czy uniknięcie prowizji za wcześniejszą spłatę jest możliwe?

Pobieranie dodatkowych opłat w związku z wcześniejszą spłatą zobowiązania w postaci kredytu hipotecznego nie jest obowiązkowe.

Każdy bank w Polsce może zaprzestać pobierania prowizji za wcześniejszą spłatę. Co więcej, w niektórych sytuacjach prowizje są niezgodne z prawem. Należy pamiętać, że w momencie upływu trzech lat od momentu rozpoczęcia spłaty kredytu hipotecznego, bank nie może pobrać prowizji za wcześniejszą spłatę. Mowa oczywiście o kredytach ze zmiennym oprocentowaniem. W przypadku kredytu hipotecznego ze stałą stopą, bank ma prawo do pobrania prowizji przez cały okres trwania podpisanej przez nas umowy kredytu. Aby uniknąć przykrych sytuacji i ponoszenia dodatkowych kosztów, należy dokładnie zweryfikować umowę kredytową.

Źródło:

https://www.mbank.pl/pomoc/oplaty/interaktywna/ind/kredyty/kredyt-hipoteczny/

https://spolecznosc.ing.pl/-/Kredyty-hipoteczne/Ca%C5%82kowita-przedterminowa-sp%C5%82ata-kredytu-hipotecznego/td-p/30669

https://www.bankmillennium.pl/delegate/managedfiles/644/latest

https://www.pkobp.pl/media_files/5e0fda0b-b027-466d-ae42-6e8802a90d47.pdf

https://www.aliorbank.pl/dam/jcr:a8e48d44-4aca-4556-bad0-feae6b5b45eb/tabela-oplat-i-prowizji-kredyty-nowa.pdf

https://www.bnpparibas.pl/_fileserver/item/1507513

https://www.santander.pl/regulation_file_server/time20231128163212/download?id=150220&lang=pl_PL

https://www.credit-agricole.pl/pytania-i-odpowiedzi/kredyt-mieszkaniowy/czy-moge-splacic-kredyt-hipoteczny-wczesniej

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

hejka
hejka
2016-12-19 13:56:00

Można wiedzieć skąd informacja że BGŻ BNP nie pobiera opłaty po 5 latach? Przeglądam taryfę opłat i prowizji bo chciałem nadpłacić i nie ma tam wzmianki o latach.

Podobne artykuły

Bank Pekao w Łęczycy

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Łęczycy – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
19 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

500 plus dla obywatela Ukrainy

O świadczenie wychowawcze Rodzina 500+ mogą wnioskować również obywatele Ukrainy, którzy na stałe mieszkają w Polsce. Jest to finansowa forma pomocy, która ma wesprzeć osoby uciekające z własnego kraju. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie wychowawcze Rodzina 500 plus?

author
Dorota Grycko
31 sierpnia 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Mobilni zyskują – promocja w Zaplo

W firmie pożyczkowej Zaplo trwa promocja, w której w zamian za podjęcie pożyczki przez aplikację mobilną można zgarnąć 100 złotych zwrotu. Promocja trwa do 14 lutego 2019 roku.

author
Patryk Byczek
11 lutego 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Rusza pilotaż usługi tożsamości cyfrowej od Mastercard

Ruszył pilotaż usługi „ID” dostarczanej przez Mastercard. Testowane narzędzie wykorzystuje rozproszony model technologiczny, w którym informacje przechowywane w urządzeniu mobilnym użytkownika łączone są z tymi weryfikowanymi przez podmioty zewnętrzne, na przykład przez bank. Pierwszym krajem, na którego rynek trafiło „ID”, jest Australia.

author
Halszka Gronek
19 grudnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Credit Agricole – kody SWIFT/BIC oraz IBAN

Jaki jest numer SWIFT, BIC oraz IBAN w Credit Agricole? Numer SWIFT/BIC w Credit Agricole to AGRIPLPR, natomiast kod IBAN to litery “PL” i pełny numer rachunku bankowego. Sprawdź szczegóły na temat kodów BIC/SWIFT oraz IBAN w Credit Agricole.

author
Dominika Byczek
14 stycznia 2024
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Siła nabywcza pieniądza – co to jest?

Niewielu z nas wie, że wartość nominalna pieniądza nie zawsze idzie w parze z jego rzeczywistą wartością. Tym, na co powinniśmy zwrócić największą uwagę, szacując wartość posiadanego dobra czy majątku, jest siła nabywcza pieniądza. Jak ją liczyć? Co wpływa na jej zmianę? Sprawdzamy szczegóły.

author
Halszka Gronek
20 lipca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj