zadluzenia.com
zamknij

Ile mamy w Polsce kredytów walutowych ?

Według informacji KNF zmniejsza się liczba i wartość walutowych kredytów hipotecznych. Na koniec ubiegłego roku w Polsce udzielonych było więcej niż 600 tysięcy kredytów indeksowanych do obcych walut. 

 


Liczba kredytów walutowych spada

 

Według informacji Komisji Nadzoru Finansowego, które przygotowała dla Informacyjnej Agencji Radiowej, w sierpniu br. wartość mieszkaniowych kredytów walutowych dla gospodarstw domowych wynosiła 144 miliardy 300 milionów zł. Miesięcznie portfel walutowych kredytów maleje średnio o 200 milionów franków szwajcarskich i około 35-40 milionów euro. Od początku 2017 roku zmniejszyły się one odpowiednio o 1 miliard 700 milionów franków szwajcarskich i o 300 milionów euro.

 

Na koniec grudnia 2016 roku Polacy mieli 609 tysięcy 345 walutowych kredytów mieszkaniowych (większość we frankach szwajcarskich 82,7% i euro - 16,4%). W ubiegłym roku liczba takich kredytów spadła o więcej niż 21 tysięcy. Wówczas w bilansach banków było ok. 27,2 tysięcy zobowiązań o łącznej wartości 10 miliardów 800 milionów zł objętych restrukturyzacją czy tzw. wakacjami kredytowymi. W tych samych bilansach na koniec 2016 roku było prawie 8 tysięcy kredytów o łącznej wartości około 2 miliardów 400 milionów zł, przewalutowanych na polskie złote oraz blisko 5,5 tysiąca kredytów o całkowitej wartości 2 miliardów 800 milionów zł, przewalutowanych ze złotych na inne waluty.

 

W sierpniu br. udział kredytów złotowych z utrat wartości wyniósł 2,6% wszystkich zobowiązań. W przypadku kredytów walutowych - 3,4%. KNF twierdzi, że różnica wynika z tego, że banki w Polsce nie udzielają nowych kredytów walutowych, a wyższa jakość portfela złotowego to efekt stałego dopływu nowych kredytów złotowych.

 

Sejm pracuje nad projektami, które mają rozwiązać problem z kredytami walutowymi

 

Projekt zgłoszony przez Prezydenta RP ma na celu wsparcie osób, które są zadłużone w walutach obcych oraz w złotych. PRzewiduje on złagodzenie zasad udzielania wsparcia, ale i możliwość częściowego umorzenia zwracanych środków, o ile raty są spłacane terminowo. Ponadto, podkomisja finansów publicznych od początku roku pracuje nad innym projektem prezydenckim i dwoma projektami poselskimi. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY