Ile mamy w Polsce kredytów walutowych ?

Ile mamy w Polsce kredytów walutowych ?

author
Aneta Jankowska
21 października 2017
Według informacji KNF zmniejsza się liczba i wartość walutowych kredytów hipotecznych. Na koniec ubiegłego roku w Polsce udzielonych było więcej niż 600 tysięcy kredytów indeksowanych do obcych walut. 

Liczba kredytów walutowych spada

Według informacji Komisji Nadzoru Finansowego, które przygotowała dla Informacyjnej Agencji Radiowej, w sierpniu br. wartość mieszkaniowych kredytów walutowych dla gospodarstw domowych wynosiła 144 miliardy 300 milionów zł. Miesięcznie portfel walutowych kredytów maleje średnio o 200 milionów franków szwajcarskich i około 35-40 milionów euro. Od początku 2017 roku zmniejszyły się one odpowiednio o 1 miliard 700 milionów franków szwajcarskich i o 300 milionów euro.

Na koniec grudnia 2016 roku Polacy mieli 609 tysięcy 345 walutowych kredytów mieszkaniowych (większość we frankach szwajcarskich 82,7% i euro – 16,4%). W ubiegłym roku liczba takich kredytów spadła o więcej niż 21 tysięcy. Wówczas w bilansach banków było ok. 27,2 tysięcy zobowiązań o łącznej wartości 10 miliardów 800 milionów zł objętych restrukturyzacją czy tzw. wakacjami kredytowymi. W tych samych bilansach na koniec 2016 roku było prawie 8 tysięcy kredytów o łącznej wartości około 2 miliardów 400 milionów zł, przewalutowanych na polskie złote oraz blisko 5,5 tysiąca kredytów o całkowitej wartości 2 miliardów 800 milionów zł, przewalutowanych ze złotych na inne waluty.

W sierpniu br. udział kredytów złotowych z utrat wartości wyniósł 2,6% wszystkich zobowiązań. W przypadku kredytów walutowych – 3,4%. KNF twierdzi, że różnica wynika z tego, że banki w Polsce nie udzielają nowych kredytów walutowych, a wyższa jakość portfela złotowego to efekt stałego dopływu nowych kredytów złotowych.

Sejm pracuje nad projektami, które mają rozwiązać problem z kredytami walutowymi

Projekt zgłoszony przez Prezydenta RP ma na celu wsparcie osób, które są zadłużone w walutach obcych oraz w złotych. PRzewiduje on złagodzenie zasad udzielania wsparcia, ale i możliwość częściowego umorzenia zwracanych środków, o ile raty są spłacane terminowo. Ponadto, podkomisja finansów publicznych od początku roku pracuje nad innym projektem prezydenckim i dwoma projektami poselskimi. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

ING Bank Śląski w Krośnie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
12 lipca 2019

ING Bank Śląski w Krośnie

Biuro paszportowe we Włocławku
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
14 lipca 2022

Biuro paszportowe we Włocławku

Pekao S.A. podsumowuje trzydziestoletnią transformację
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
05 września 2019

Pekao S.A. podsumowuje trzydziestoletnią transformację

PKO BP w Hrubieszowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
29 lipca 2019

PKO BP w Hrubieszowie

Bank Pekao w Wieluniu
Oddziały
author
Patryk Byczek
10 lipca 2019

Bank Pekao w Wieluniu

Porównaj