Warto inwestować w mieszkania na wynajem. Chociaż ceny nieruchomości poszły w górę, to i stawki najmu w ostatnim roku również plasują się wysoko.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 09.07.2018
Udostępnij:

Ile można zarobić na wynajmie mieszkania? 

Inwestycje w nieruchomości to jedna z opcji lokowania swoich oszczędności. Część Polaków właśnie w ten sposób zarabia dodatkowe pieniądze. Z danych Domiporta.pl i Home Broker wynika, że na wynajmie mieszkania można zarobić więcej niż na bankowych lokatach.

Już po uwzględnieniu wydatków takich jak czynsz czy podatek, na mieszkaniu można zarobić. Średnia oczekiwana rentowność takiej inwestycji sięga dziś 5,35% netto.

W którym mieście zysk będzie największy? 

Na pierwszym miejscu uplasował się Gdańsk, gdzie oczekiwana rentowność wynosi 6,8% netto na rok. Zakup mieszkania zwróci się inwestorom po 15 latach. 

Kolejne miejsca zajmują Katowice i Warszawa – tu rentowność sięga 5,6%. Za nimi jest Łódź, Wrocław, Zielona Góra, Lublin i Bydgoszcz, gdzie rentowność utrzymuje się na poziomie ponad 5%. 

Z drugiej strony, najmniejsza rentowność w wysokości około 4,7% notowana jest w Poznaniu, Szczecinie oraz w Białymstoku.

Ocena ryzyka

Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie mieszkania na wynajem, warto pomyśleć nad wadami takiej inwestycji. Nie jest ona tak pewna jak obligacje skarbowe czy lokata w banku.  Zyski z najmu również nie zawsze będą takie same, wszystko zależy od lokalizacji i standardu mieszkania. Remonty czy inne naprawy usterek w mieszkaniu również generują koszty.

Komentarze