Średnia w Polsce - 1300 zł, średnia w Europie - niemal 3 razy więcej - takie są wyniki najnowszych badań Eurostatu dotyczące wydatków na ubrania. Polacy mocno zaniżają średnią całej Europy, ponieważ na zakupy wydają średnio 300 euro, ale i tak jest to większa część wszystkich wydatków, niż u statystycznego Europejczyka. 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 09.01.2018
Udostępnij:

W Unii Europejskiej rocznie wydaje się na ubrania i buty niemal 400 miliardów euro (395,4 mld). Na osobę przypada zatem średni wydatek na ubrania w wysokości 800 euro. 

Kwota, którą przeznaczamy na ubrania i buty jest wyższa, niż wydatki na zdrowie. Mniej wydajemy także na zakup samochodu oraz na używki (alkohol lub papierosy). Jedynymi rzeczami, na które wydajemy więcej, niż na ubrania i buty, są: wydatki na mieszkanie (24,5% wszystkich wydatków) i żywność (11,1%). 

W porównaniu z innymi krajami, mniej niż my wydają na ubrania i buty jedynie Węgrzy, Bułgarzy i Serbowie. Czesi i Słowacy na odzież przeznaczają podobną kwotę, jak Polacy. W Niemczech natomiast wydatki na ten cel są statystycznie trzy razy większe, niż u nas, a w Austrii oraz Wielkiej Brytanii aż czterokrotnie większe. 

Niskie zarobki, niewielkie wydatki 

Głównie niski poziom wynagrodzenia wpływa na niewielkie (w porównaniu z pozostałymi Europejczykami) wydatki odzieżowe. Pod względem procentowym nie odbiegamy od średniej europejskiej – na ubrania i obuwie wydajemy 5,2% wszystkich pieniędzy, czy więcej, niż wynosi średnia unijna. 

Więcej ubrań z roku na rok

W większości krajów europejskich można zauważyć spadek procentowego udziału wydatków na obuwie i odzież w ciągu ostatnich lat. Inaczej jest w Polsce – wydatki na ubrania zajmują coraz większy procent naszych wszystkich wydatków. 
 

Komentarze