Ile studenci zapłacą za wynajem mieszkania ?

Ile studenci zapłacą za wynajem mieszkania ?

author
Aneta Jankowska
22 września 2017
Przed nami nowy rok akademicki. Studenci są jedną z liczniejszych grup, które wynajmują mieszkania. A tych na rynku nie brakuje. Ceny są różne, a im bliżej 1 października, tym trudniej o dobrą cenowo ofertę. 

Dzięki analizie stawek ofert mieszkań na wynajem, którą przygotowała sieć biur nieruchomości Metrohouse, możemy zobaczyć z jakimi cenami borykają się studenci. Pod lupę wzięto najpopularniejsze lokalizacje akademickie w kraju. Do badania przyjęto, że przedmiotem wynajmu jest dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 40-50 m kw, w dwóch wariantach: w centralnych rejonach miasta i w tańszych dzielnicach, na przedmieściach.

Mieszkanie w stolicy, we Wrocławiu czy w Gdańsku ?

Student, który mieszka w dwupokojowym mieszkaniu w centrum Warszawy średnio zapłaci od 2200 do 3500 zł. Chociaż znacznie droższych ofert nie brakuje – w sieci znajdziemy propozycje wynajmu nawet od 5 do 7 tys. zł. Zdecydowanie ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest wynajem lokum np. na Białołęce. Tam dwupokojowe mieszkanie można, z racji dużej podaży, znaleźć już za 1600-1800 zł. Co więcej, takie lokale czasem mają wyższy standard niż te w centrum miasta. 

Wysokie ceny wynajmu znajdziemy również we Wrocławiu. Tam w centrum miasta właściciele oczekują kwot od 2100 do 2500 zł. Nieco taniej jest np. na Psim Polu, gdzie ceny wahają się w granicach 1700-2100 zł. Podobnie jak we Wrocławiu jest też w Krakowie. Chociaż tam ceny są lekko niższe np. w Nowej Hucie. Studenci z Gdańska za mieszkanie w centrum muszą zapłacić zazwyczaj powyżej 2000 zł. Na osiedlach poza starym miastem kwoty te są raczej mniejsze niż 2000 zł. W Poznaniu zaś na dwupokojowe mieszkanie żak wyda w okolicach 2000 zł, jednak z dala od serca miasta, np. na Jeżycach zamieszkamy już od 1500 zł. Najmniej wśród dużych miast zapłacimy w Łodzi – tam znajdziemy oferty sięgające lekko ponad 1000 zł. 

Im mniejsze miasto, tym taniej

Dane zebrane przez Metrohouse pokazują, że w mniejszych miastach mieszkanie wynajmiemy taniej. W Katowicach student zapłaci, niezależnie czy w centrum czy na obrzeżach, najczęściej około 1800 zł. Podobne warunki są także w Lublinie oraz Rzeszowie (na obrzeżach ceny maleją nawet do 1200-1000 zł). Studenci z Białegostoku i Torunia wynajmą dwa pokoje do 1400 zł.

Ceny są różne w zależności od miasta i jego wielkości. Warto jednak pamiętać o tym, że cena nie zawsze idzie w parze ze standardem lokalu. Dodatkowe środki na komunikację miejską lub paliwo związane z dojazdem na uczelnię również wliczają się w budżet studenta. Każda decyzję związaną z wynajmem mieszkania dobrze jest po prostu solidnie przemyśleć. 

Źródło: analiza własna i opracowanie Metrohouse

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak otrzymać wyciąg z konta w BOŚ Banku?
Banki
author
Dominika Sobieraj
17 lutego 2022

Jak otrzymać wyciąg z konta w BOŚ Banku?

ING Bank Śląski w Radomiu
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
12 lipca 2019

ING Bank Śląski w Radomiu

Idea Bank kontakt infolinia
Banki
author
Dominika Sobieraj
05 maja 2019

Idea Bank kontakt infolinia

PKO BP w Otwocku
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
26 września 2019

PKO BP w Otwocku

Rejestr Instytucji Pożyczkowych
Ekonomia
author
Halszka Gronek
07 listopada 2018

Rejestr Instytucji Pożyczkowych

Kasa Stefczyka Kętrzyn
Oddziały
author
Patryk Byczek
13 października 2020

Kasa Stefczyka Kętrzyn

Porównaj