Strona główna Blog Ile szpitale wydają na jedzenie dla pacjentów ?

Ile szpitale wydają na jedzenie dla pacjentów ?

author
Aneta Jankowska
14 kwietnia 2018
Jedzenie serwowane pacjentom w szpitalach nie należy do najbardziej lubianych. Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła najnowszy raport, który prześwietla szpitalne stołówki i serwowane w nich posiłki. 

Odpowiednia dieta wzbogacona w potrzebne witaminy to istotny element procesu leczniczego każdego pacjenta przebywającego w szpitalu. Tymczasem na dzienne żywienie pacjenta polskie ośrodki przeznaczają od 9,55 zł do 17,99 zł. Jak informuje NIK, jedzenie serwowane pacjentom w kontrolowanych szpitalach często było nieadekwatne do ich zdrowia.

NIK w komunikacie na swojej stronie zwraca się do Ministra Zdrowia o wydanie rozporządzenia, które będzie określało wymogi żywieniowe w szpitalach. Izba podkreśla również, że takie wymogi już istnieją, np. dla więźniów.

Źródło: www.nik.gov.pl

Szpitalne jedzenie pozostawia wiele do życzenia

Po zbadaniu próbek z poszczególnych szpitali, okazało się, że Państwowa Inspekcja Sanitarna i Inspekcja Handlowa odkryła niedobory składników odżywczych, które mogą rzeczywiście wpływać na zdrowie pacjentów. 

Braki mogły powodować:

  • odwapnienie
  • zmiękczenie i zniekształcenie kośćca
  • niedokrwistość
  • niedotlenienie tkanek
  • nadmierną pobudliwość mięśniową
  • drżenie i bolesne skurcze mięśni
  • stany lękowe
  • bezsenność
  • nadciśnienie 
  • zaburzenia w funkcjonowaniu nerek

Pacjenci w szpitalach dostawali za mało warzyw i owoców, a za dużo mięsa czerwonego, w tym wędlin najgorszej jakości. NIK podaje w komunikacie, że potrawy były często ciężkostrawne oraz bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, ryby konserwowe lub hodowane w rejonach zanieczyszczonych. Co więcej zamiast masła chorym podawano tłuszcz mleczny do smarowania, zamiast sera – suszony hydrolizat białkowy o smaku sera i aromacie sera. 

Źródło: www.nik.gov.pl

Maksymalnie 18 zł na pacjenta

Żywienie pacjentów w szpitalu jest finansowane w ramach kontraktów, które są zawierane z Narodowym Funduszem Zdrowia na leczenie szpitalne (obejmują świadczenia medyczne i towarzyszące). Dzienna stawka żywieniowa w szpitalu jest ustalana przez kierownika podmiotu leczniczego.

Badanie NIK pokazało, że wszystkie szpitale przeznaczyły pieniądze na żywienie pacjentów, jednak stawki nie były wysokie. Średni, dzienny koszt wyżywienia w kontrolowanych szpitalach w latach 2015-2017 wyniósł od 9,55 zł do 17,99 zł. Natomiast średni koszt surowców użytych do przygotowania posiłków: od 3,70 zł do 8,46 zł

NIK podkreśla, że o poprawie zdrowia pacjenta oprócz takich czynników jak wykwalifikowana opieka lekarska, odpowiednie badania, rehabilitacja czy leki decyduje również bogata w witaminy i minerały dieta. To podstawy rekonwalescencji każdego chorego.

Źródło: www.nik.gov.pl

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Komputery dla potrzebujących od BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
25 kwietnia 2020

Komputery dla potrzebujących od BNP Paribas

Inspektorat ZUS w Grójcu
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Grójcu

Alior Bank w Twardogórze
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
18 czerwca 2019

Alior Bank w Twardogórze

Ile zarabiają policjanci ?
Blog
author
Aneta Jankowska
16 sierpnia 2017

Ile zarabiają policjanci ?

Credit Agricole w Nowym Dworze Mazowieckim
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 lipca 2019

Credit Agricole w Nowym Dworze Mazowieckim