zadluzenia.com
zamknij

Ile wynosi wkład własny w 2017 roku

Ponowne przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w ramach programu “Mieszkanie dla młodych” i zmiany dotyczące wkładu własnego to dwa tematy na początku roku, o których jest bardzo głośno na rynku kredytów hipotecznych. Kredytodawcy zmieniają swoje oferty, ale klienci, którzy nie dysponują wystarczającymi środkami, nadal mogą liczyć na otrzymanie dofinansowania.

 

Zakończył się etap podnoszenia wymogów, związanych z minimalnym wkładem własnym. Jego wysokość jest stopniowo zwiększana od 2014 roku. Zmiany te mają podnieść bezpieczeństwo kredytodawców, ale i osób ubiegających się o kredyt.

 

Nowy rok i nowy wkład własny

 

Od początku stycznia, aby uzyskać kredyt mieszkaniowy, trzeba mieć wkład własny w wysokości 20%. Wejście w życie rekomendacji określającej maksymalną wysokość wskaźnika LTV - długu do wartości nieruchomości - nie oznacza jednak, że kupujący muszą dziś posiadać w gotówce 20% ceny mieszkania. Istnieje możliwość dodatkowego zabezpieczenia części minimalnej wymaganej wpłaty. Klient koniecznie musi posiadać połowę z oczekiwanego minimum, czyli 10% wartości nieruchomości.

 

Po zmianach niektóre banki zaostrzyły swoje warunki. W ten sposób postąpiły Eurobank i Bank BGŻ BNP Paribas. Natomiast Bank Millenium zrobił inaczej i obecnie oferuje kredyty z 10% wkładem własnym.

 

Bank i minimalny wymagany wkład własny w kredycie mieszkaniowym

 

Alior Bank - 10%
Bank BGŻ BNP Paribas - 20%
Bank BPS - 10%
Bank Millennium - 10%
Bank Pekao - 10%
Bank Pocztowy - 10%
BOŚ - 10%
Bank Zachodni WBK - 10%
Citi Handlowy - 15%
Credit Agricole - 20%
Deutsche Bank - 10%
Eurobank - 20%
Getin Bank - 10%
ING Bank Śląski - 20%
mBank- 10%
PKO Bank Polski - 10%
Plusbank - 20%
Raiffeisen Polbank - 10%

Nie tylko gotówka

 

Wkład własny nie musi oznaczać jedynie gotówki. KNF dwa lata temu przypomniała, że rezerwy zgromadzone w III filarze emerytalnym, przy odpowiedniej umowie, również mogą odegrać taką rolę. Co więcej, banki mogą też przyjąć jako wkład własny zaliczki wpłacone deweloperowi albo zbywcy mieszkania i udokumentowane koszty budowy, zakupionych materiałów budowlanych czy na przykład uzbrojenia miejsca, w którym zostanie wzniesiony budynek. W niektórych przypadkach starania o kredyt budowlany przy zamyśle, gdzie w naszym posiadaniu jest już działka, wartość ziemi także może zostać uznana przez bank za element wkładu klienta w inwestycję.

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY