Ile wynosi wkład własny w 2017 roku
Zakończył się etap podnoszenia wymogów, związanych z minimalnym wkładem własnym. Jego wysokość jest stopniowo zwiększana od 2014 roku. Zmiany te mają podnieść bezpieczeństwo kredytodawców, ale i osób ubiegających się o kredyt.
Nowy rok i nowy wkład własny
Od początku stycznia, aby uzyskać kredyt mieszkaniowy, trzeba mieć wkład własny w wysokości 20%. Wejście w życie rekomendacji określającej maksymalną wysokość wskaźnika LTV – długu do wartości nieruchomości – nie oznacza jednak, że kupujący muszą dziś posiadać w gotówce 20% ceny mieszkania. Istnieje możliwość dodatkowego zabezpieczenia części minimalnej wymaganej wpłaty. Klient koniecznie musi posiadać połowę z oczekiwanego minimum, czyli 10% wartości nieruchomości.
Po zmianach niektóre banki zaostrzyły swoje warunki. W ten sposób postąpiły Eurobank i Bank BGŻ BNP Paribas. Natomiast Bank Millenium zrobił inaczej i obecnie oferuje kredyty z 10% wkładem własnym.
Bank i minimalny wymagany wkład własny w kredycie mieszkaniowym
Alior Bank – 10%
Bank BGŻ BNP Paribas – 20%
Bank BPS – 10%
Bank Millennium – 10%
Bank Pekao – 10%
Bank Pocztowy – 10%
BOŚ – 10%
Bank Zachodni WBK – 10%
Citi Handlowy – 15%
Credit Agricole – 20%
Deutsche Bank – 10%
Eurobank – 20%
Getin Bank – 10%
ING Bank Śląski – 20%
mBank – 10%
PKO Bank Polski – 10%
Plusbank – 20%
Raiffeisen Polbank – 10%
Nie tylko gotówka
Wkład własny nie musi oznaczać jedynie gotówki. KNF dwa lata temu przypomniała, że rezerwy zgromadzone w III filarze emerytalnym, przy odpowiedniej umowie, również mogą odegrać taką rolę. Co więcej, banki mogą też przyjąć jako wkład własny zaliczki wpłacone deweloperowi albo zbywcy mieszkania i udokumentowane koszty budowy, zakupionych materiałów budowlanych czy na przykład uzbrojenia miejsca, w którym zostanie wzniesiony budynek. W niektórych przypadkach starania o kredyt budowlany przy zamyśle, gdzie w naszym posiadaniu jest już działka, wartość ziemi także może zostać uznana przez bank za element wkładu klienta w inwestycję.
Dodaj komentarz