zadluzenia.com
zamknij

Polacy oszczędzają dzięki 500+

“Finansowy Barometr ING” to międzynarodowe badanie, z którego wynika, że ponad dwie trzecie Polaków ma oszczędności. Rok temu oszczędzała połowa z nas.

 

Badania pokazują, że 68% Polaków deklaruje posiadanie jakichkolwiek oszczędności. Jest to wzrost o 24 punkty procentowe w porównaniu do roku wcześniej. Przy takich statystykach, osiągnęliśmy przeciętny poziom oszczędzających w Europie. Co ciekawe, posiadanie dodatkowych oszczędności zadeklarowało o 6% więcej Polaków niż Niemców. 

 

 

Oszczędzamy dzięki 500+

 

Jedną z przyczyn wzrostu jest program 500+. To dzięki niemu niezamożne gospodarstwa domowe mogły pozwolić sobie na oszczędności. Według analiz 21% osób otrzymujących pomoc z programu 500+ zaczęło po raz pierwszy oszczędzać. Kolejne 36% odkłada obecnie więcej niż do tej pory. Wszystkie środki otrzymane z programu wydaje na bieżąco 32% badanych. 

 

Zamykaliśmy ranking

 

W trakcie czterech poprzednich edycji "Finansowego Barometru ING" Polska pod względem liczby oszczędzających plasowała się na ostatnich miejscach rankingu. Odsetek Polaków, którzy posiadali oszczędności był o 10-15 punktów procentowych niższy niż przeciętnie w Europie. Co więcej, nie notowano tendencji wzrostowej.  Jednak ubiegły rok był przełomowy i Polska przestała odstawać od Europy Zachodniej. 

 

Karol Pogorzelski, ekonomista ING Banku Śląskiego, podaje w komunikacie:

 

- Fakt, że Polacy oszczędzają nawet 26 proc. środków z programu 500 plus, zamiast wydawać całość na bieżące potrzeby, należy ocenić pozytywnie. Wbrew obiegowej opinii nie tylko wydatki konsumpcyjne stymulują gospodarkę, lecz także inwestycje. Wzrost tych ostatnich jest tym ważniejszy, że ze względu na starzenie się ludności, Polska stoi przed koniecznością większego oparcia gospodarki na nowych technologiach i innowacyjności. Ważnym źródłem finansowania koniecznych do tego inwestycji mogą być oszczędności gospodarstw domowych, w tym odłożone ze środków z programu 500 plus. Pod warunkiem jednak, że nakłady na 500 plus nie wygenerują większego deficytu budżetowego, który uszczupla oszczędności w całej gospodarce.


Z badania wynika, że 40% z nas odłożyło środki finansowe równe maksymalnie trzem pensjom. Znacznie więcej, bo równowartość sześciu miesięcznych poborów, odłożyło 29% Polaków. Mimo takich wyników, to jedynie co czwarty badany czuje się komfortowo z ilością odłożonych środków. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
~In

Świetna wiadomość :) 500 nie idzie na marne.   Odpowiedź